Tayland’da Khao Khanap Nam Adlı Mağarada Dev İnsan İskeleti Bulunduğu İddiası Doğru Değil, Paylaşılan Görsellerdeki Dev İskelet Aslında Bienal Kapsamında Sergilenen Plastik Bir Replika 

Yanlış İddia

 

Daha önce Malumatfurus.org‘da Suudi Arabistan’daki arkeoloji kazısında bulunan Ad Kavminden dev insanların iskeletlerine ait olduğu iddia edilen görsellerin montaj olduğunu aktarmıştık. Bu yazının konusu, benzer bir “dev insan iskeleti”. Ancak bu defa, paylaşılan görseller montaj değil, görüntülenen dev iskelet insanlara ait değil, bir plastik kopya.

Tayland’da Khao Khanap Nam adlı mağarada arkeologlar tarafından yürütülen kazıda devasa bir insan iskeleti bulunduğunu, dev iskeletin şu ana kadar bulunanların en büyüğü olduğunu ve  iskelete ait görüntülerin gerçek olmasına rağmen otoritelerce yalanlandığını öne süren bazı sosyal medya paylaşımları şu şekilde:

 

tayland dev insan iskeleti
Tayland’da Khao Khanap Nam adlı mağarada devasa bir insan iskeleti bulunduğu iddiasını aktaran paylaşım

 

Khao Khanap Nam dev insan iskeleti
Tayland’da Khao Khanap Nam adlı mağarada devasa bir insan iskeleti bulunduğu iddiasını aktaran paylaşım

 

Ancak sanılanın aksine paylaşılan görsellerdeki dev iskelet gerçek bir insandan kalıntı değil, Tayvanlı sanatçı Tu Wei-Cheng tarafından oluşturulan plastik bir kopya.

Dev bir yılan tarafından sarılmış dev bir insana ait iskeletleri içeren “Dev Kalıntıları” (“Giant Ruins“) adını taşıyan çalışma, 2 Kasım 2018-28 Şubat 2019 tarihleri arasında Tayland’ın Krabi adlı şehrinde düzenlenen bienalde sergilenmiş.

Kazı alanı formatındaki sergiden bazı görüntüler şu şekilde:

 

dev kalıntıları sergisi
“Dev Kalıntıları” adlı sergi

 

dev insan kemikleri
“Dev Kalıntıları” adlı sergi

 

Gerçek ve kurguyu karıştırarak sunmayı amaçlayan sanatçı, bir prenses için savaşan 2 düşmana dair Krabi’de aktarılan bir halk hikâyesini konu edinmiş.

Youtube sayfasında paylaştığı video kaydında Tu Wei-Cheng, çalışması hakkında bilgi sunmuştu. Bahse konu kayıtta, dev insan ve yılan iskeleti sanılan eserinin oluşturulma sürecine dair bazı görüntülere de yer verilmiş.

 

 

Tayvanlı sanatçı Tu Wei-Cheng, Tayland’ın Krabi adlı şehrindeki Khao Khanab Nam adlı mağarada oluşturduğu kazı alanı ve kopya iskelet ile poz vermeyi unutmamış.

 

Tayvanlı sanatçı Tu Wei-Cheng eserinin yanında poz verirken

 

Tu Wei-Cheng ve beraberindeki heyetin Tayland Bienali’ne eseriyle katılım sağladığı hususu Tayvan Kültür Bakanlığı tarafından da aktarılmaktadır.

 

https://twitter.com/CulturalTaiwan/status/1063039360633729024

 

 

Yorumunuzu yazınız...