Görseldeki Dev İskeletlerin Ekvador’da Bulunan Eski Bir İnsan Irkına Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Daha önce Malumatfurus.org‘da Suudi Arabistan’daki arkeoloji kazısında bulunduğu ve Ad Kavminden dev insanların iskeletlerini gösterdiği iddia edilen görsellerin bilgisayar ortamında oluşturulduğunu, Tayland’da Khao Khanap Nam adlı mağaradaki dev iskeletin aslında bienal kapsamında sergilenen plastik bir replika olduğunu aktarmıştık.

Bugünkü konumuz, yine antik çağdan insanların kalıntısı sanılan dev iskelet görselleri.

 

yer-tembeli-iskeleti

 

Görseldeki (7-12 metre genişliğindeki) dev kemiklerin, Ekvador Cumhuriyeti’ndeki Changaimina adlı köyde keşfedildiği, bölgeden 1912 doğumlu bir rahibin bulduğu dev iskelet kalıntılarını 1999 yılında ölene kadar elinde tuttuğu ileri sürülmüş.

 

Hatalı aktarımda bulunan paylaşım örneği şöyle sunulabilir:

 

Hermes (@hermesisos): “Ekvador Devleri Changaimina, Ekvador Peder Carlos Miguel Vaca (1912) 7 ila 12 metreyi bulan eski bir insan ırkına ait olduğu düşünülen isketler. Museo del Padre Vaca (Baba Vaca Müzesi)”

 

Halbuki, görseldeki dev iskeletler Kuzey ve Güney Amerika’da yaşamış ve soyu tükenmiş çok büyük bir memeli olan yer tembel hayvanına (ground sloth / megatherium) ait.

Dev yer tembellerinin fosil iskeleti Ekvador’daki Paleontoloji Müzesi Megatherium’da (Museo Paleontológico Megaterio) sergileniyor.

 

 

Tersine görsel arama ile tarandığında görsellerin Pan-Amerikan Coğrafya ve Tarih Enstitüsü’nün (“Sección Nacional del Ecuador del I.P.G.H.“) internet sitesinden alıntı olduğu anlaşılıyor.

 

dev-yer-tembeli-iskeleti

 

yer-tembeli-iskeleti-kalintisi

 

Ekvador’daki Paleontoloji Müzesi Megatherium’un internet sitesinde soyu tükenen dev tembel hayvanın farklı fosilleşmiş kalıntılarına ait farklı görseller de paylaşılmış.

11.000 yıl önce soyu tükendiği düşünülen yer tembellerinin fosilleri şans eseri 2000’li yılların başında keşfedilmiş.

Müze sözcüsü, Reuters‘a yaptığı açıklamada görselin dev insanlara değil, soyu tükenmiş dev bir yer tembel hayvanının kalıntılarını gösterdiğini belirtmiş.

 

Yorumunuzu yazınız...