Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seccade üzerinde ayakkabısıyla görüntülendiği fotoğraf 30 Mart 2023 günü sosyal medya platformlarının ana gündem maddelerinden biri oldu.

 

kemal-kilicdaroglu-canan-kaftancioglu-azade-ay

 

Bazı sosyal medya kullanıcıları fotoğrafın gerçekliğini sorguladı. Kimileri üzerine basılan cismin seccade olmadığını ileri sürerken kimileri de seccadeye basıldığını belirterek çeşitli yorumlarda bulundu.

 

kemal-kilicdaroglu-seccade

kilime seccade diyerek

 

Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve CHP Düzce Milletvekili aday adayı Azade Ay’la birlikte görüntülendiği fotoğraf, 30 Mart 2023 günü İstanbul’da İstanbul Platformu tarafından düzenlenen iftar programının ardından kaydedilmiş.

 

 

Kemal Kılıçdaroğlu, 1 Nisan 2023 günü Twitter hesabından yaptığı paylaşımda seccadeye farkında olmayarak bastığını ve bunun için üzgün olduğunu duyurdu:

“Üzgünüm, seccadeyi göremediğim için çok üzgünüm. Dünyada kimseyi incitmek istemem, hele milletimi asla. Buradan istismarcılık yapanları ve kullandıkları propaganda aparatlarını da milletimizin vicdanına bırakıyorum.”

 

 

kemal-kilicdaroglu-seccade

 

CHP tarafından bahsi geçen fotoğraf hakkında şu açıklama yapılmış:

“Söz konusu fotoğraf Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun, İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu ile birlikte katıldığı kalabalık bir iftar buluşmasının ardından çekilmiştir. Fotoğraf çekimi sırasında yaşanan yoğunluk ve fotoğraf çektirmek isteyenlerin telaşı nedeniyle, yerde bulunan seccade fark edilememiştir. Bu tür durumlara yönelik hassasiyeti herkes tarafından bilinen Genel Başkanımız ve İl Başkanımızın, ortaya çıkan bu talihsiz durum nedeniyle çok üzgün olduğunu belirtmek isteriz.”

 

 

CHP İstanbul 2. Bölge milletvekili adayı olan Ali Acar, Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte poz verdiği fotoğrafla ilgili şu yorumda bulunmuş:

“Ben orucumu tutan ve namazımı kılan biriyim. Otantik bir görünüm vardı ve bende namaz kılınan yere ayakkabı ile girilmeyeceğini bildiğimden dolayı o anlamda dikkat etmedim. Seccade değilde, antika kilim gibi düşündüm, bu nedenle paylaştım.Bize yapılan haksızlıktır. Doğru bulmuyoruz.Genel başkan hariç odada 9 kişi var. Adalet eski Bakanı İsmail Müftüoğlu, 5 aday adayı ve 2 koruma vardı. Önce Fark etmedik sonra fark edilince sildik.Çünkü loş ışıklı bir yerdi ve kilimle seccade otantik olarak içi içe girmişti antika bir kilim zannettik, fark edemedik. Ayakla girilen bir yere seccadenin serilmeyeceğini bilen biriyim.Daha önce çekilen fotoğraflarda da ayakkabı ile girildiği görülüyor”

 

kemal-kilicdaroglu-ali-acar

 

İstanbul Platformu iftar buluşmasında kaydedilen fotoğraf hakkında İsmail Müftüoğlu şu ifadeleri kullanmış:

1)-Kamuoyuna Duyuru,

Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU dün akşam, İstanbul Platformu adına verdiğimiz iftar davetine katıldı.

Halil İbrahim Sofrası’na ilahiyatçılar, akademisyenler, eski yeni bürokratlar, milletvekilleri ve dostlarımız katıldı.

2)-Sayın KILIÇDAROĞLU iftar sonrasında adalet üzerine dikkat çeken bir konuşma yaptı. Yemeğin ardından, kalabalık bir ortamda (lokanta yöneticisinin odasında) hatıra fotoğrafları çekildi. Kalabalığın meydana getirdiği dikkatsizlik, söz konusu fotoğraflara da yansıdı.

3)-Sayın KILIÇDAROĞLU’na yapılan haksız tenkitler sağduyudan uzaktır, haksızlıktır. Siyasetin bu kadar acımasız, anlayışsız, birbirini suçlayıcı bir dille yapılması, artık hepimizi ziyadesiyle yormuştur. Bu gerçeği kamuoyu ile paylaşmak da benim görevimdir. Saygılarımla,

 

1 Yorum

Yorumunuzu yazınız...