Kemal Kılıçdaroğlu’nun Elinde Rakı Bardağıyla Görüntülendiği Fotoğraf 2010 Yılında (Ramazan Ayı Dışında) Kaydedilmiş

Yanlış İddia

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2023 yılı Ramazan ayında bir iftara katıldıktan sonra rakı içtiği iddiasıyla eski tarihli bir fotoğraf servis edilmiş:

 

kemal-kilicdaroglu-raki

 

reis2024: “Önce iftar sonra rakı.. Oruç tutar gibi yapıp iftar sofralarına koşmak, sonra kendi camiasına koşup rakısını yudumlamak. Oruç tutmuyorsan tutma bana ne! Rakı içiyorsan iç bize ne! Ama bu sahtekarlık ve iki yüzlülükle ülkeyi yönetmezsin. Dürüst ol dürüst”

 

kemal-kilicdaroglu-iftardan-sonra-raki-iddiasi

 

Fotoğraf güncel değil.

Tersine görsel arama ile tarandığında fotoğrafın sanal alemde izlerine 2010 yılında rastlanabiliyor.

Fotoğrafın 29 Aralık 2010 tarihinde Ankara’da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyelerine, medya temsilcilerine ve parti muhabirlerine verilen resepsiyonda çekildiği aktarılıyor.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP MYK üyeleriyle Ankara Gazeteciler Cemiyeti’nde, gazete, televizyon, haber ajansları ve haber sitelerinin Ankara temsilcileri ve gazetecilerle bir araya geldiği ve rakı içtiği geçmişte basına yansımıştı.

Kılıçdaroğlu’nun elinde rakı bardağıyla görüntülendiği fotoğraf Ramazan ayında kaydedilmemiş.

2010 yılında Ramazan ayı Mart ayına değil Ağustos ayına denk gelmişti. 2010 yılında Ramazan ayı 11 Ağustos günü başlayıp 8 Eylül günü sona ermişti. 2010 Ramazan Bayramı 9-10-11 Eylül günlerinde kutlanmıştı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin 2010 yılındaki 18. Olağanüstü kurultayında yaptığı konuşmada “CHP’de bir elitistler var. Rakı sofralarında Türkiye’yi kurtarırlar. Bunlardan partiyi temizleyeceğim. Bunu herkes iyi bilsin. Bana çalışan adam lazım, rakı sofralarında konuşan adam değilcümlesini kurmasının ardından rakı içerken kaydedilen fotoğrafları çeşitli haber sitelerinde paylaşılmıştı. Bahsi geçen fotoğraf da geçmişte bazı basın organlarının kullandığı görseller arasındaydı.

 

kemal-kilicdaroglu-raki-icerken

 

Yorumunuzu yazınız...