50 TL Karşılığında Bir Kavanoz Granül Rakı İle 2 Adet 70 CL’lik Rakı Elde Edilebileceğine Dair

Toz Rakı Satışı İddiası 1 Nisan Şakasıydı

 

2022 yılı 1 Nisan şakaları açısından diğer yıllara nazaran daha ışıltısız geçse de, bir ticarî girişim tarafından gerçekleştirilen şaka dikkat çekmeyi başarmıştı.

Sosyal medyada birçok kullanıcının gerçek sandığı ODTÜ’de gizlilikle sürdürülen 11 yıllık AR-GE çalışmaları sonucunda üretilen “granül rakı” satışı aslında Anason İşleri’nin 1 Nisan şakasıydı.

“Rakıda çağın inovasyonu” başlığıyla sunulan (kayda değer fiyat artışı karşısında ucuza satılacağı belirtilerek aktarılan) (içeriğinde 1 Nisan şakası olduğu yönünde birçok ipucu barındıran) toz rakı promosyon metni şu şekildeydi:

“11 yıllık ar-ge sonuç verdi. Granül Rakı satışta!

 

Bu gastronomi devrimini nihayet satışa sunuyoruz. Bir kavanoz granül rakıya (yaklaşık 2 adet 70 cl’lik rakı) sadece 50 TL karşılığında ulaşacaksınız.

 

Kırda bayırda meyhanede her yerde. Bir bardak soğuk suya bir kaşık granül koyuyorsunuz, rakınız hazır. Karıştırmanıza bile gerek yok.

 

Rakınızı sert mi arzu edersiniz? Bir buçuk kaşık koyun. Yumuşak mı? Yarım kaşık. Keyfinize göre. Kristallenmez yer kaplamaz, bozulmaz.

 

350 gramlık bir paketten yaklaşık 2 büyük rakı çıkıyor. Ucuzluğu ve lezzetiyle dikkat çeken ürün % 65 üzüm, % 35 melas alkolü içeriyor ve gıda kodeksine uygun. Granül rakıda yıldız anason kullanılmıyor, geleneksel rakılar gibi üretiliyor. Sıvı şeklinde olmadığından özellikle taşıma kolaylığı sağlıyor.

 

30 Şubat‘taki lansman basın toplantısında granül kahveyi hazır çorba ve hazır kahveye benzeterek söyledikleriyle ses getiren Reuters muhabiri Ajdar Teksoy da fikir değiştirdi. Önce ‘Rakımızı da bozuyorsunuz’ demiş, granül rakıya karşı çıkmış, hatta karşı kampanya başlatmıştı. Fakat denedikten sonra sayın Teksoy ‘Granül rakı, zaten gerçek rakı. Hatta pek çok rakıdan daha güzel’ dedi.

 

Granül Göbek ve Sarı Granül de yakında raflarda olacak.

 

Granül rakı nedir?

Granül rakı, geleneksel rakının özelliklerini koruyarak suma aşaması sonrasında anason distilesi esnasında santrifüj yöntemle granüle edilmiş formuna denir. ODTÜ Hipertansif Etanol Anabilim Dalı başkanı Prof. Dr. Ahmet Hamdi Koçu başkanlığında bir ekip tarafından büyük bir gizlilikle 11 yıl sürdürülen çalışmalarla üretilmiştir. Akademik literatüre particularus teltelae adıyla dahil edilmiştir. Soğuk suyla karıştırmadan tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. Serin ve kuru yerde muhafaza edilmelidir.”

 

granul raki

 

Anason İşleri’nin internet sitesindeki “Bu gastronomi devrimini nihayet satışa sunuyoruz. Bir kavanoz granül rakıya (yaklaşık 2 adet 70 cl’lik rakı) sadece 50 TL karşılığında ulaşacaksınız” notunu içeren sayfadaki bağlantıyı tıklayanlar “1 Nisan” başlıklı bir sayfaya yönlendirilmişti.

 

granul raki 1 nisan sakasi

 

Anason İşleri, gerçek sanılmasıyla büyük ilgi görmesinin akabinde sildikleri sosyal medya paylaşımlarının ardından şu açıklamayı yapmıştı:

“Bir şaka yapalım dedik. Metal alkollü, anason nohutlu, 30 Şubat’lı, aslında inanması epey zor bir metin yazdık. Fakat belli ki fikir çok sağlamdı. Granül Rakı’nın olma olasılığı bile yetmiş olmalı… (devamı)

 

Nitekim ne doktorlar mühendisler celebrity’ler iş insanları inandı. Ne mesajlar aldık. Bir kimya mühendisi arkadaşımız “Ama bu bir devrim” diye telefon edince milletçek mutluluğa ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde daha büyük hayal kırıklıkları yaratmayalım deyip…

 

…sosyal medya paylaşımlarımızı sildik. Lakin ne mutlu ki dört bir yandan mesaj ve çağrı bombardımanı devam etti.

 

Evet arkadaşlar fazla başarılı bir şaka yaptık. Mutluyuz. Sizin de yüzünüzde bir gülümsemeye yol açabildiysek ne ala.

 

Bir zamanlar aya gitmek, görüntülü konuşmak da şaka gibi bir şeydi ama. Belli mi olur?”

 

granul raki sakasi

 

Yorumunuzu yazınız...