Anadolu Ajansı’nın 2013 yılında 1 Nisan şakası olarak yayımladığı Taksim’de doğal gaz bulunduğu haberi gerçek sanılmış

Yanlış İddia

 

Geçmişte, Gerçek Sanılan 1 Nisan Şakaları başlıklı derlememizde Taksim’de doğal gaz bulunduğu şakasına değinmiştik. Sosyal medyada bu iddianın gerçek sanılarak paylaşılmasının ardından ayrı bir içerik hazırlamanın yerinde olacağı kanaati hasıl oldu.

 

taksimde dogal gaz bulundu

 

2013 yılı 1 Nisanında Anadolu Ajansı’nın (AA) yayımladığı Taksim’de doğalgaz bulunduğuna dair haber -her ne kadar bazılarınca gerçek sanılsa da- aslında 1 Nisan şakasıydı.

 

 

Taksim’de doğalgaz bulundu” başlığıyla yayımlanan İstanbul’da yayalaştırma projesi kapsamında yapılan kazılar sonucunda, 38 milyar metreküp doğal gaz rezervinin tespit edildiğinin aktarıldığı 1 Nisan şakası içeriği şöyleydi:

Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi kapsamında bulunan tarihi eserlerden sonra İstanbul’un 10 yıllık ihtiyacını karşılayacak kapasitede olduğu belirtilen doğalgaz rezervi ortaya çıktı.

 

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, ekipler tarafından yapılan kazı çalışmaları sırasında büyük bir parlama meydana geldi. Aleve dönüşen parlamanın nedenini bulmaya çalışan ekipler, doğalgaz borusuna zarar verdiklerini düşünerek itfaiye ve İGDAŞ’a haber verdi.

 

İncelemede, çalışma bölgesinde herhangi bir doğalgaz hattı bulunmadığı belirlendi. Çalışmayı genişleten ekipler, bölgede büyük bir doğalgaz rezervi olduğunu tespit etti.

BOTAŞ’a haber verilmesi üzerine aralarında yabancı uzmanların da bulunduğu bir heyet kazı bölgesine gelerek inceleme yaptı.

Heyette yer alan Japon bilim adamı İchi Nissan da doğalgaz rezervinin 400 metre derinlikte olduğunu belirterek, ”Burada düşündüğümüz rezerv miktarının 38 milyar metreküp civarında olduğunu tahmin ediyoruz. Buradan çıkarılacak doğalgaz ile İstanbul, enerji ihtiyacını kendisi karşılayacaktır. Bu rezerv, İstanbul’un 10 yıllık ihtiyacına yetecek kapasitededir” dedi.

Yetkililer, doğalgaz rezervi nedeniyle bölgede kuyular açılabileceğini, bu nedenle meydanda yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duyulabileceğini belirttiler.

 

taksimde dogal gaz bulundu

 

Anadolu Ajansı, ”Taksim’de doğalgaz bulundu” haberinin ”1 Nisan” şakası olarak hazırladığını duyurmuştu.

AA abonelerine geçilen hayal ürünü haberin 1 Nisan şakası olduğunu işaret eden (Nuran Nisan adlı muhabir, Mehmet Bir adlı yayıncı, Japonca’da ”bir” anlamına gelen ”İchi” ve Japon otomobil markası ”Nissan” kelimeleri kullanılarak oluşturulan ”İchi Nissan” isimli bilim insanı gibi) çeşitli izler yerleştirilmiş.

AA’nın Taksim’de yapılan kazılarda doğal gaz bulunduğuna dair haberinin 1 Nisan şakası olduğu farklı basın organlarınca da aktarılmış.

AA’nın 2013 yılında 1 Nisan şakası olarak paylaştığı bu içerik dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a Kastamonu’da katıldığı bir programda sorulmuştu. Bakan Yıldız AA’nın kurgu haberi ile ilgili ”Bu haberin gerçek olması için tabii ki uğraşmamız, gayret etmemiz, çaba göstermemiz gerekiyoryorumunda bulunmuş.

AA geçmişte 2009 yılında “Dünya’ya çok benzeyen gezegen keşfedildi“, 2012 yılında “Hamilelik süresi 5 aya iniyor” ve 2016 yılında “Büyüyebilen robot geliştirildi” başlıklı 1 Nisan şakaları yayımlamıştı.

Anadolu Ajansı Teyit Hattı, tekrar gündeme gelen 1 Nisan şakasına dair yayımladığı içerikte dünyanın önde gelen basın kuruluşları 1 Nisan’da şaka amaçlı içerik paylaşma geleneğini sürdürdüğünü vurgulamış.

 

Yorumunuzu yazınız...