Engin Ardıç, Obama’nın ABD Başkanı Seçilmesi Halinde Taksim’de Anırma Sözünü Tutmadı

Engin Ardıç, Akşam Gazetesinde yayınlanan köşe yazısında Barack Obama’nın ABD Başkanı seçilmesi halinde Taksim Meydanında anıracağına dair verdiği sözü hâlâ yerine getirmedi. 

ABD’nin yeni başkanı görevi devralmışken akıllara 8 yıl önce gerçekleşen ABD Başkanlık seçimleri öncesinde Engin Ardıç’ın “anırmalı” iddiası geldi.

Engin Ardıç, Akşam Gazetesi’nde 4 Kasım 2007 günü yayınlanan köşesinde ABD’nin 2008 yılında yapılan başkanlık seçimlerinde Barack Hussein Obama’nın Başkan olarak seçilemeyeceğini iddia ederek, Obama’nın başkan seçilmesi halinde Taksim’de anıracağını iddia etmişti:

"Hillary’nin en büyük rakibi Barack Obama’nın da göbek adı Hüseyin... Düzeltiyorum: Göbek adı Barack, asıl adı Hüseyin. Kıl kapılmasın diye tersini kullanmaya çalışıyor. Onun da kampüs ya da bazı Hollywood ” mahfilleri “ dışında hiçbir ağırlığı yok. En büyük destekçisi, bizim koca popolu Girit kızı Jennifer Aniston. Adı Hüseyin olan biri Amerika’ya başkan seçilsin, çıkar Taksim Meydanı’nda anırırım.Kaynak: Haydi artık anır!"

Barrack Obama, 4 Kasım 2008’de yapılan 2008 ABD başkanlık seçimleri’nde ABD’nin 44. devlet başkanı seçildi. Hatta, 2012 yılında yapılan seçimlerde 2. kez ABD Başkanı seçildi. Engin Ardıç’ın yazısının üzerinden 9 yıl geçti, Obama 2 kez Başkan seçildi; ancak, “Adı Hüseyin olan biri ABD Başkanı olursa Taksim’de anırırım” diyen Ardıç “Taksim’de anırma” sözünü yerine getiremedi.

Konunun takipçisi olan Yeniçağ Gazetesi, Engin Ardıç’a anırması yönünde çağrılarda bulunup yanıt alamamıştı. Süreci Yeniçağ, şu şekilde aktarmıştı:

5 Kasım 2008: Engin Ardıç’tan ses seda çıkmadı

6 Kasım 2008:
Anırmak bir yana, Ardıç “Başkan olamaz” dediği Hüseyin’in ne kadar da Amerikalı olduğunu ispatlamak için “Obama dönemi, ”Amerikan emperyalizminin şekere bulanıp yutturulduğu“ bir dönem olacaktır” yazdı.

Sağıra yatmak da bir yere kadar, internet siteleri bir yandan biz bir yandan Adıç’a anırma vaktinin geldiğini hatırlattık.

7-8 Kasım 2008: Engin Ardıç yine anırmadı

9 Kasım 2008: Taksim trafiği yoğundur. ATV-Sabah binası da trafik keşmekeşinin en yoğun olduğu kavşaklardan birinde, belki her gün niyet ediyordur ama trafiğe takılıyordur diye, üşenmedik metro güzergahını tarif eden bir harita yayımladık

10 Kasım 2008:
Engin Ardıç’tan yine ses seda yok. Söz konusu Atatürk ise senden beklenir, sakın “Dokuzu beş geçe anırmıştım ama siren seslerinden duyulmamıştır” diye kıvırmaya kalkışma, anırma nöbeti tutan bir ekibimiz takipte!..


11 Kasım 2008:
Olur ya üzerinden sene geçti, samimi olarak unutmuşsundur, son bir haftadır bir gazete okumamışsındır, internet kullanmamışsındır diye bir kez daha hatırlatıyoruz:  “Engin Ardıç bir yıl önce adı Hüseyin olan biri ABD Başkanı seçilirse Taksim’de anırırım” demiştin. Söz namustur Engin.  Haydi artık anır Engin, çünkü senin için namus günüdür!

Hatırlatalım istedik…

 

* Akşam Gazetesi sıklıkla arşivini formatladığı için Engin Ardıç’ın yazısının elektronik kopyasına erişilememiştir.

Yorumunuzu yazınız...