Paradan Altı Sıfır Atsınlar Taksim Meydanı’nda Anırırım” Sözünün Emin Çölaşan’a Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

“Taksim’de anırma sözü” iddialı açıklamalara kimi zaman eşlik eden bir söylem. Geçmişte bu iddialı söylemin birçok örneğine şahit olmuştuk. Örneğin Engin Ardıç, Akşam Gazetesinde yayınlanan köşe yazısında Barack Obama’nın ABD Başkanı seçilmesi halinde Taksim Meydanında anıracağını söylemişti. Bugünkü konumuz da “Taksim’de anırma” sözü ile ilgili. Sözcü gazetesi yazarı Mustafa Emin Çölaşan’ın Türk lirasından 6 sıfır atılması durumunda Taksim Meydanı’nda anıracağını söylediği iddiasını ele alacağız…

Enflasyondaki yükselişe rağmen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizinin indirilmesi yönündeki ortodoks olmayan politika nedeniyle döviz kurlarında yaşanan yükselişin ardından ‘iktisat bilimi kurallarına hızla dönülmeli’ açıklaması yapan Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’ne (TÜSİAD) yönelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eleştirel konuşmasında “Hatırlayın 6 sıfırı attığımız zaman karşı çıkanlar,Taksim Meydanı’nda anırırım’ diyen köşe yazarları şimdi yine aynı şeyleri söylüyor.” sözleriyle bu konu gündeme tekrar geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında “Türk lirasından 6 sıfır atılması durumunda Taksim’de anıracağını iddia eden köşe yazarları” iddiasını dile getirdiği ilgili bölüm şu şekildeydi:

“Biz, aldığımız kararlarla attığımız adımlarla faizi de enflasyonu da ve hatırlayın 6 sıfırı attığımız zaman bana karşı çıkanlar ‘Taksim Meydanı’nda anırırım’ diyen köşe yazarları şimdi yine aynı şeyleri söylüyorlar. Anırdılar mı? Hayır. Ama bunlar şu anda hala köşe yazarı. Aynı şeyleri bunlar yine yazıyorlar. Anırsalar da anırmasalar da elhamdülillah biz doğru yoldayız. Çünkü faiz, zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapar hükmü bize öyle sıradan gelen bir hüküm değil.

 

 

Türk lirasından 6 sıfır atılmasının üzerinden 17 yıl geçti. Bu süreci kısaca hatırlatalım…

30 Ocak 2004 tarihli 5083 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Para Birimi Hakkında Kanun ile Türk lirasından 6 sıfır atılması ve 1 milyon liranın 1 Yeni Türk Lirasına (YTL) eşitlenmesi, 1 Ocak 2005 tarihinde ise paradan 6 sıfır atılarak, Yeni Türk Lirası banknotların tedavüle girmesi kararlaştırılmıştı. Bu kararın gerekçesi ise “paramızın taşıdığı kupür değeri bakımından bugün dünyada rastlanmayan büyüklüklere ulaşması sonucunda, ifade ve yazılmasında çeşitli zorluklarla karşılaşılmaktadır” şeklinde sunulmuştu. Paradan 6 sıfırı atılmasıyla birlikte 1, 5, 10, 20, 50 ve 100 YTL olmak üzere 6 farklı değerden oluşan Sekizinci Emisyon Grubu banknotlar sirkülasyona sokuldu. 1 Ocak 2009 tarihinde ise para birimimizdeki “Yeni” ibaresi kaldırılarak “Türk Lirası” (TL) isimlendirilmesine geri dönüldü. YTL banknot ve madeni paralar 1 Ocak 2010’da tedavülden kaldırıldı.

Türk lirasından 6 sıfır atılması işlemi öncesinde böylesi bir adımın gerçekleştirilemeyeceğini ileri sürenler mevcuttu. Bunlardan biri (ilgili dönemde Hürriyet yazarı olan) Emin Çölaşan’dı.

Çölaşan, Hürriyet’teki “Kuruş geliyor kuruş!!!” başlıklı 11 Eylül 2003 tarihli yazısında Türk lirasından 6 sıfır atılamayacağını şöyle ileri sürmüştü:

“Gazetecilik, sorumluluk gerektiren bir iştir. Maliye Bakanı veya herhangi bir sorumlu tarafından söylenen sözler elbette bir haberdir. Kamuoyuna iletilmesi gerekir.

 

Ancak bu sözlerin üzerine balıklama atlayıp da her şeyi olmuş bitmiş gibi göstermek, doların 1,5 lira, ekmeğin 30 kuruş olacağını böyle tantanalarla ve üzerinde hiç düşünmeden duyurmak, toplumu kandırmaktır.

 

Biz paramızdan sıfırları atma masalını her iktidar döneminde dinledik.

Ötekiler gibi, bu da ağızlara çalınan bir parmak baldan öteye gitmedi.

Şimdi burada iddialı olarak yazıyorum:

Eğer yaşar da 2004 yılı sonunu görürsek ve Törkiş liradan 6 adet sıfır atılmış olursa, ben bu hükümetten burada ertesi günkü yazımda özür dilemeyi görev bilirim.

Sıfırlar aynen duruyorsa, acaba onlar toplumdan özür diler mi?

Ben gazeteciyim ve gerçekçiyim. Olmayacak dualara amin demem. Benim karnım masallara tok. Bu sıfır atma masalına ise tümüyle tok.”

 

emin colasan paradan 6 sifir

 

Başbakan olduğu dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk lirasından altı sıfır atılamayacağını öne süren bir köşe yazarını isim vermeyerek birçok kez eleştirmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isim vermeden yaptığı bu eleştirilerin muhatabının Emin Çölaşan olduğu basına yansımıştı.

Örneğin, Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından AK Parti’nin 1. Olağanüstü Kongresi’nde veda konuşması yapan Erdoğan, “Türk lirasından 6 sıfır atılırsa Taksim de anırırım diyen köşe yazarları vardı. Hala anırmasını bekliyoruzdemişti. 2012 yılı Nisan ayında katıldığı AKP Tekirdağ il kongresinde ise şu ifadeleri kullanmıştı:

“Biz ne dedik? Altı sıfırı kaldıracağız dedik. Yapamazsınız dediler. Hatta ‘Taksim Meydanı’na çıkıp eşek gibi anırırım’ diyenler oldu. Şu anda hâlâ utanmadan sıkılmadan bu iktidara saldırıyor. Önce sen çık Taksim Meydanı’nda bir anır bakalım, görelim.”

Akabinde Erdoğan, eleştirel söylemlerini Medeniyetler İttifakı Forumu için Avusturya’nın başkenti Viyana’da yaptığı  konuşmada şöyle sürdürmüştü:

“Paradan 6 sıfır atılması döneminde, Taksim’e çıkıp anırırım diyen köşe yazarları oldu, bu 6 sıfır tutmaz demişti. Siz kim olduğunu bilirsiniz. Tabii bu 6 sıfırı biz attık, enflasyon patlamadı. Ama tabii bunlar hiç bir zaman sözlerinin eri olamadıkları için oraya da çıkıp anıramadı. Ama şimdi o görevini köşelerinde ifa ediyorlar”

Ancak, her ne kadar liradan 6 sıfır atılamayacağını ileri sürmüş olsa da Emin Çölaşan’ın “Türk lirasından 6 sıfırın atılması durumunda Taksim’de anırırım” dediği yönünde bir bulgu mevcut değil.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisini hedef alan sözlerinin üzerine Sözcü gazetesi yazarı Emin Çölaşan, Erdoğan’ın kendisini kast ettiğini belirtmişti. Paradan altı sıfır atılamayacağı konusunda yanıldığını söyleyen Çölaşan, daha sonra özür dilemek zorunda kaldığını; ancak, kendisinin hiç bir zaman “anırmadan” söz etmediğini, dolayısıyla böyle bir ithamın doğru olmadığını ifade etmişti.

Sözcü’deki “Biri anırıyor da, acaba kim!” başlıklı 1 Mart 2013 tarihli yazısında bu duruma şöyle değinmişti:

Ancak bu, Tayyip’in ilk marifeti değildi. Aynı konuda aynı “Anırma” sözcüğünü kullanarak başka konuşmalar da yapmıştı.
İşte size bir örnek daha… Tayyip partisinin Düzce ve Zonguldak mitinglerinde konuşmuş ve yine “Anırmaktan” söz etmişti. Fethullah’ın gazetesi Zaman’da 8 Mayıs 2011 günü “Çölaşan’a altı sıfır benzetmesi” başlığı ile bir haber çıktı. Tayyip şöyle demiş:
“Bir köşe yazarı (paradan) altı sıfırı atsınlar, Taksim Meydanı’na çıkıp anırırım dedi. Herhalde şimdi evinde anırıyor.”
Gazete haberin burasında bir parantez açmış ve şöyle diyor:
“Başbakan isim vermedi ama Emin Çölaşan’ı kastettiği şekilde yorumlandı. Çölaşan paradan altı sıfır atsınlar, özür dileyeceğim diye yazmıştı.”
Avukatım Serhan Özdemir bu haber nedeniyle gazete aleyhine tazminat davası açtı.
Dava dilekçesinde benim böyle bir yazım, ya da sözüm olduğunu kanıtlamalarını istedik.
Elbette kanıtlayamadılar çünkü öyle bir şey yoktu. Tamamı yalandı.
Ankara 13. Asliye Hukuk Mahkemesi, Zaman gazetesinin bana üç bin lira tazminat ödemesine karar verdi. (Esas No. 2011/ 226.)
Dosya şimdi Yargıtay’da bekliyor.
Aradan bir süre geçti, Zaman gazetesi aynı haberi yine Tayyip’in sözlerine
dayanarak bir kez daha yayınladı. Onu da dava ettik, mahkeme devam ediyor.

[…]

* * *

Bu arkadaş anırmaya ve anırtmaya çok meraklı! İstiyor ki, ille de birileri çıksın anırsın!
Bu sözlerinin tamamında beni kastediyor ama isim veremiyor. Çünkü yalan söylüyor.
– Ben onun iddia ettiği sözleri hiçbir zaman söylemedim, yazmadım. Beni de bırakın bir yana, başka bir köşe yazarı da yazmadı.
Tayyip eğer mert ve yürekli bir adam olsaydı, o köşe yazısını her kim yazdıysa, kim anırmaktan söz ettiyse- çıkarır ortaya, elinde sallar ve iddiasını kanıtlar.
Koskoca başbakan olmuş, arşivler elinde, her ortamda güya babayiğitlik taslıyor ama kendisine “Kanıtla” dediğimizde sütre gerisine çekilip ortalıktan kayboluyor.

* * *

 

emin colasan anirma

 

Sözcü’deki 13 Mayıs 2015 tarihli “Anırma üzerine!…” başlıklı yazısında Çölaşan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı iddiasını ispatlamaya davet etmişti:

Onun bu sözleri anında yandaş internet sitelerine ve dün bazı gazetelere şu yorumlarla düştü:
“SÖZCÜ’nün ulusalcı yazarı Emin Çölaşan’ı hedef alan Erdoğan ‘Anırmasını bekliyorum’ dedi.”
Şimdi burada yine vurgulamak zorundayım…
Ben böyle bir şeyi hiçbir köşe yazımda yazmadım, hiçbir televizyon kanalında veya başka bir ortamda söylemedim.
Sadece ben değil, anırmaktan hiçbir köşe yazarı-gazeteci yazısında söz etmedi, söylemedi.
Eğer varsa, kendisini kanıtlamaya davet ediyorum.
Aynı çağrıyı defalarca yaptım ama yanıt vermesi mümkün olmadı…
Çünkü yalan söylüyor.

Emin Çölaşan, geçmişte kendisinin paradan 6 sıfır atılması hâlinde Taksim’de anıracağını söylediği iddiasını haberleştirenler hakkında açtığı manevi tazminat davalarını kazanmıştı.

Örneğin, Emin Çölaşan, 11 Mayıs 2015 tarihinde yayımladığı “Erdoğan’dan E.Ç.ye: Hâlâ Bekliyorum Anıracak” başlıklı haber dolayısıyla kişilik haklarının zedelendiği gerekçesiyle Habersol.org.tr sahibi İleri Yayımcılık Tanıtım ve Tic. Ltd. Şti. aleyhine 23 Şubat 2016 tarihinde manevi tazminat davası açmıştı. Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi 29 Eylül 2016 tarihli kararıyla davalıyı 3.000 TL manevi tazminata hükmetmişti. İstinaf yoluna başvurulması üzerine karar, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 25. Hukuk Dairesince 14 Haziran 2017 tarihinde istinaf talebinin reddi üzerine kesinleşmişti. Öte yandan, Emin Çölaşan’ın manevi tazminat kazandığı İleri Yayımcılık Tanıtım ve Tic. Ltd. Şti.’nin ifade ve basın özgürlüklerinin ihlâl edildiği yönündeki Anayasa Mahkemesine yaptığı 14 Temmuz 2017 tarihli başvuru ise kabul edilebilir bulunmuştu (AYM Karar Tarihi: 1/7/2020 R.G. Tarih ve Sayı: 7/8/2020-31206).

 

emin colasan

 

2004 yılı Ocak ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen Kanun ile birlikte paradan 6 sıfır atılma sürecinin başlatılmasının ardından, Türk lirasından 6 sıfır atılması hâlinde özür dileyeceğini belirten Emin Çölaşan’a “Taksim Meydanı’nda özür dilemesi yönünde çağrılarda bulunulmuştu.

Örneğin Bekir Hazar, Yeni Şafak gazetesindeki yazısında Emin Çölaşan’ın Taksim Meydanı’nda özür dilemesi çağrısında şöyle bulunmuştu:

Ve Emin Bey de kuruşun çıkacağına inanıyorsa, özür dileme işini Taksim Meydanı’nda yapsın…

Çünkü Taksim Meydanı Doğan grubu için kutsal bir mekandır.

Tayyip Erdoğan’ı geçmişte gazetelerinde Taksim manşetleriyle vurmuşlardı.

Ayrıca bu grupta “Kendimi Taksim Meydanı’nda asarım” diyenler de oldu…

Bu nedenle Emin Çölaşan’a Taksim’i öneriyorum…

Emre Aköz ise Sabah gazetesindeki “Ya ‘anırırım’ deseydi?” başlıklı yazısında Emin Çölaşan’ın paradan 6 sıfır atılması hâlinde “anırma” yerine özür dileme sözü vermiş olmasına değinmişti:

Konumuz yine diğer gazeteler, yine Emin Çölaşan. Yeni Şafak’tan Bekir Hazar hatırlattı. Meğer Çölaşan, paradan 6 sıfırın atılmasına ilişkin olarak, 11 Eylül 2003’te ‘Masal bunlar masal’ diye yazmış Hürriyet’te. Ve devam etmiş: ‘Eğer yaşar da 2004 yılının sonunu görürsek ve Törkiş liradan 6 adet sıfır atılmış olursa, ben bu hükümetten burada özür dilemeyi görev bilirim.’

Hepimiz hata yaparız. Öngörülerimiz boşa çıkabilir. Peki bu hatalar niye olur? İşte birkaç neden: Bilgi eksikliği, dalgınlık, ideolojilerin yarattığı akıl tutulması, şanssızlık, vb…

Acaba Çölaşan’ın öngörüsü niye böyle fos çıktı? Niye 13 ayda maytap geçilir hale geldi?

Benim tahminim şöyle: Kendisinin de defalarca yazdığı gibi Çölaşan’ın önüne ‘dosya’ gelir. Nereden? Devletin çeşitli birimlerinden. O da bunları ‘araştırmacı gazeteci’ edasıyla yazar.

Ya dosya gelmezse? İşte o zaman iş başa düşer. İdeolojik tavır hemen öne çıkar. Hükümet, İslami çevreler, liberaller, demokratlar, AB yanlıları gibi kesimlere saldırır… Bunlar ağızlarıyla kuş tutsa Çölaşan’a göre yine hatalıdır, yine kabahatlidir, yine kötüdür.

Yani: Eski klişelerle düşündüğü ve Türkiye’nin hangi yöne doğru değiştiğine ilişkin bir vizyonu olmadığı için Çölaşan baltayı taşa vurdu.

Neyse… Yine de dua etsin. İyi ki olayı abartıp ‘Anırırım’ ya da ‘Kendimi Taksim meydanında asarım’ filan dememiş.

Zaman içerisinde Emin Çölaşan’ın Taksim Meydanı’nda özür dilemesi yönündeki çağrının, Emin Çölaşan’ın paradan 6 sıfır atılırsa Taksim Meydanı’nda anıracağı şekline dönüştüğü anlaşılıyor.

 

 

* Kapak görseli: Mustafa Çiftçi – Anadolu Ajansı

Yorumunuzu yazınız...