Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın Kendi Portresini Açtığı Videoya Atatürk’ün Resmi Montajlanmış

Yanlış İddia

 

2008-2016 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin 44. başkanı görevini üstlenen Barack Obama’nın en iyi lider seçilen Mustafa Kemal Atatürk’ün portresinin açılışını yaptığı ana ait olduğu iddiasıyla / sanılarak bir videonun paylaşıldığı görülüyor.

 

 

Hatalı aktarım içeren örnek paylaşımlar:

 

“Dünya Lideri mi görmek istiyorsunuz, şimdi ; Obama gösterecek”

 

ataturk obama

 

Üzerinde “Youtube / Engin Cengiz” notunu taşıyan montaj içerej video, Amerika Birleşik Devletleri’nde Atatürk’ün en iyi lider seçildiği iddiasıyla da paylaşılmıştı.

 

 

Videonun orijinalinde Obama, Atatürk’ün değil, kendi portresinin açılışını yapıyor.

 

obama portre

 

Görüntü, Smithsonian Müzesi’nin Ulusal Portre Galerisi bünyesinde sergilenmek üzere eski ABD Başkanı Barack Obama ve eşi Michelle Obama için sipariş edilen portrelerinin 12 Şubat 2018 günkü açılış törenine ait.

 

 

Barack Obama’nın ve Michelle Obama’nın portreleri sırasıyla Kehinde Wiley ve Amy Sherald adlı siyah sanatçılar tarafından çizilmişti.

 

 

Obama çiftinin portreleri 13 Şubat 2018 tarihinde galeride sergilenmeye başlamıştı.

 

 

Videodaki açılış anında Obama’nın üzerinden perdesini indirdiği kendi portresi yerine farklı birçok görüntü yerleştirilmişti.

Bu yöndeki dijital müdahaleleri kolaylaştırmak adına tablonun yerine yeşil ekran yerleştirilmiş versiyonu paylaşılmıştı.

 

 

Bu taslak kullanılarak videoda Obama’nın portresi yerine eğlence amaçlı farklı görsellerin montajlandığı birçok örnek mevcut.

 

https://www.youtube.com/watch?v=ENAIgHJ6UjM

 

Düzenleme içeren videoyu gerçek olduğu algısıyla paylaşan profil ile söz konusu paylaşıma gerçeği yansıtmadığı için tepki gösteren bir sosyal medya kullanıcısı arasındaki diyalog, bu tür asılsız içeriklerin paylaşılma motivasyonu hakkında fikir sunuyor:

A: “Yaptığınız doğru değil, ne gerek var böyle sahtekarlıklara, sırf etkileşim almak için,”

 

B: “Buradaki misyonumuz , toplumun ihtiyacı olan maneviyatı vermektir ..”

 

A: “Ne ilgisi var, toplumun maneviyatı için ise Turgut Özakman dan, Nutuk tan, İlber Ortaylı dan yazın, andımızı okuyan, yağmur altında marşımızı söyleyenlerden örnek verin, bu topraklarda cefakar çok sahteliğe lüzüm yok.”

 

B: “Yıllardır yazarız , yıllardır görevimiz bu … 3 hesap kaybettik , yine yeniden mücadele için geldik .. Sayfama bakarsınız anlarsınız … halen aksini düşünüyorsanız , sayfamdan ayrılın ..”

 

A: “Sayın Hanfendi/Beyfendi emeğinize saygı duyuyorum elbette, ancak fake paylaşıma gerek yok diyorum, eminim sizde aksini iddia etmezsiniz.”

 

B: “Bizler : Türk topluma , hele hele bu dönemde maneviyat vermek için varız .. aydınlıklar dilerim.”

 

A: “Gerçek dışı her türlü bilgi zarar verir. Yalan bütün ahlaksızlıkların temelidir.”

 

B: “Aslında , ülkenin halinden memnunsun , ülkenin tek sorunu bu paylaşım oldu ,, he ..”

 

Yorumunuzu yazınız...