“İstanbul’da kadınlı erkekli çığlık çığlığa zikir” notuyla paylaşılan ve yoğun etkileşim alan video sanılanın aksine GÜNCEL DEĞİL

 

Kadınlı erkekli bir grubun geniş bir salonda bendirler eşliğinde çığlık çığlığa zikir çektiği ana ait görüntü, Ramazan arifesinde dolaşıma tekrar girmesiyle sosyal medyada viral şekilde paylaşıldı.

Söz konusu görüntü:

 

https://www.youtube.com/watch?v=x3V051n_Nqw

 

Bazı internet sitelerinin aktarımıyla, İstanbul’un Fatih ilçesinde kaydedildiği ileri sürülen ilgi çeken videonun güncel olduğu algısına yol açtı.

 

ciglik cigliga zikir

 

kadinli erkekli ciglik cigliga zikir

 

“İstanbul’da kadınlı erkekli çığlık çığlığa zikir” notuyla paylaşılan ve yoğun etkileşim alan video sanılanın aksine GÜNCEL DEĞİL (Videonun 2014 yılında Youtube’de izine rastlamak mümkün. Görüntü kalitesi de videonun eski tarihli olduğunu işaret ediyor).

Bahse konu video “Kadınlı Erkekli Çılgnlar Gibi Patlayan Garip Tarikat” başlığıyla 24 Eylül 2014 tarihinde Youtube’e yüklenmiş.

 

 

kadinli erkekli cilginlar gibi patlayan garip tarikat

 

Üzerindeki logonun yayın hayatını sonlandıran Alkışlarla Yaşıyorum’a ait olduğu anlaşılıyor. Alkışlarla Yaşıyorum’daki kaydını yükleyen kullanıcı, videonun çekildiği yer hakkında bir açıklama sunmadan şu yorumda bulunmuştu:

“Yıllarca garip tarikatları ve onların yine garip zikirlerini izledik. Ama sanırım burada durum daha farklı. Hacının her çeşidi var. Kadını, erkeği hepsi bir arada. Tef’lerle kendilerine yeni nesil müzik yaratıp kopmaya başlıyorlar. Kafa sallamaklı, oynamaklı, eğlenmekli mükemmel bir zikir ortamı olsa gerek. Allah’ı Allah’tan ve kitabından başka her yerde arayan bu cahiliye dönemi insanlarına acıdığımı belirtir, yorum sizin der, iyi seyirler dilerim.”

 

 

2014 yılı sonrasında ise videonun farklı konumlara atfedilerek paylaşıldığı görülüyor.

İşbu video 2017 yılında, Çeçenistan’da Kadirilerin gerçekleştirdiği zikir esnasında kaydedildiği belirtilerek paylaşılmıştı.

Söz konusu haberde kullanılan metin şu şekildeydi:

“Harem selamlık otobüs isteyen tarikatlardan kadınlı erkekli zikir

 

Çeçenistan’da çekilen videoda, Kadirilerin gerçekleştirdiği iddia edilen zikir töreninde kadınlar ve erkekler bir arada zikir çekerek kendilerinden geçiyor.”

 

kadinli erkekli zikir cecenistan

 

Video, 2017 yılında İzlesene ve Seyredelim‘e Aydın’da kaydedildiği iddiasıyla yüklenmişti. Ekşi Sözlük’te de 4 Eylül 2017 tarihinde video ile ilgili “Aydın’da Çekilen Kızlı Erkekli Zikir” başlığı açılmıştı.

 

kizli erkekli zikir video

Kadınların ve erkeklerin zikir çektiği, bazı kadınların kendilerinden geçtiği videonun kaydedildiği lokasyon henüz teyit edilmiş değil.

Videonun İstanbul Fatih’te kaydedildiğine dair bir emareye ya da 2022 yılı Nisan ayı öncesinde bir atfa rastlayamadık.

Yorumunuzu yazınız...