Fotoğrafın 51 Yaşındaki Suudi Prens Kahtani İle 7 Yaşındaki Eşine Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Fotoğrafın 51 yaşındaki Suudi Prens Kahtani ile 7 yaşındaki eşini gösterdiği iddiası gerçeği yansıtmıyor. Suudi prensi gösterdiği sanılan fotoğraftaki kişi aslında imam Adil El-Kelbani. Suudi kraliyet ailesinde Prens Kahtani adında bir kişi yer almıyor. Suudi Prens Kahtani’nin 7 yaşındaki eşine ait olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğrafın kime ait olduğu tespit edilemiyor. 

Yanlış İddia

 

Sosyal medya platformlarında paylaşılan bir görselde yer alan kişilerin 51 yaşındaki Suudi Arabistan Prensi Kahtani ile 7 yaşındaki eşi olduğu iddia edildi. İki ayrı fotoğrafın birleştirilmesi ile oluşturulduğu anlaşılan bu fotoğraf birçok kişi tarafından gerçek sanılarak eleştirili ifadeler ile sosyal medya platformlarında paylaşıldı.

Fotoğrafın 51 yaşındaki Suudi Prens ile 7 yaşındaki eşine ait olduğu iddiasını içeren bazı paylaşımlar şu şekilde:

 

Suudi prens ile 7 yaşındaki eşi
Fotoğrafın 51 yaşındaki Suudi Arabistan Prensi Kahtani ile 7 yaşındaki eşini gösterdiği iddiasını içeren paylaşım

 

Suudi prens ile 7 yaşındaki eşi
Fotoğrafın 51 yaşındaki Suudi Arabistan Prensi Kahtani ile 7 yaşındaki eşini gösterdiği iddiasını içeren paylaşım

 

Ancak fotoğrafın Suudi Prens ve 7 yaşındaki eşini gösterdiği iddiası gerçeği yansıtmıyor. Söz konusu fotoğraf 51 yaşındaki Suudi Prens Kahtani ile 7 yaşındaki eşini göstermiyor.

 

Prens Kahtani Olduğu İddia Edilen Kişi Aslında İmam Adil El-Kalbani

Suudi Arabistan Prensi Kahtani olduğu iddiası ile paylaşılan görseldeki kişi aslında Adil El-Kalbani. Bir dönem kabede imamlık görevini üstlenen Kalbani’nin Suudi kraliyet ailesi ile bir alakası bulunmuyor.

Söz konusu iddialarda 51 yaşında olduğu ifade edilen Kalbani, 1959 doğumlu olup, hâlihazırda 61 yaşındadır. Adil El-Kalbani’nin iki karısı ve on iki çocuğu olduğu biliniyor.

Kalbani’nin sosyal medya platformlarındaki hesapları incelendiğinde Suudi Prens Kahtani olduğu iddiası ile paylaşılan fotoğraftaki kişi ile kişisel fotoğrafları karşılaştırıldığında söz konusu fotoğraftaki kişinin kendisi olduğu anlaşılıyor.

 

Adil El-Kalbani
Adil El-Kalbani’nin kişisel sosyal medya platformunda yer alan bir fotoğrafı

 

Ayrıca 2015 yılında yayınlanan bir sitedeki Adel El-Kalbani’ye dair bir haberde söz konusu fotoğrafın kullanıldığı görülebilmektedir.

 

7 Yaşında Olduğu İddia Edilen Kızın Kim Olduğu Bilinmiyor

Suudi Prens Kahtani’nin 7 yaşındaki eşini gösterdiği ifadeleri ile paylaşılan fotoğraftaki kişinin kimliği tespit edilemiyor.

Gelinlik giymiş bir genç kızı gösteren söz konusu fotoğrafın internetteki ilk izi araştırıldığında 24 Aralık 2012 tarihinde bir sosyal medya platformunda yapılan paylaşıma rastlıyoruz. 2012 yılında paylaşılan görselde yer alan notta sadece fotoğraftaki genç kızın 13 yaşında olduğu belirtilmiş.

 

 

Suudi Arabistan Kraliyet Ailesi Bünyesinde Kahtani Adında Bir Prens Bulunmuyor

Suudi Arabistan Kraliyet Ailesi soy ağacı incelendiğinde, aile içerisinde Kahtani adında bir prensin bulunmadığı da görülebilmektedir.

 

Suudi Arabistan Kraliyet Soy Ağacı (Kaynak: Anadolu Ajansı)

 

Ayrıca, Suudi krallığı hanedanı bünyesinde Adel El-Kalbani’ye dair bir ismin yer almadığını tekrar belirtmek gerek.

 

suudi prensin 7 yaşındaki eşi

 

Yorumunuzu yazınız...