Sosyal medya platformlarında 1910 yılında bir Arap ülkesinde 9 yaşındaki kız çocuğunun köle olarak kullanıldığı anı yansıttığı iddiasıyla aşağıdaki fotoğrafın kullanıldığı görülüyor.

 

adda-ve-yasli-adam-1910

 

Bu yöndeki paylaşım örneği şöyle sunulabilir:

 

Ateist TV (@Ateist_TV): “1910 yılından bize bakan kız çocuğu ve “Cariye” edinme hakkını kullanan bir Arap vatandaşı abdest alıyor! 9 yaşındaki bu kız, efendisine “namazdan önce abdest alması” için yardım ediyor. Kuran’a göre o efendisinin kölesi ve aynı zamanda hadislere göre de efendisi ona istediğini yapmakta özgür. Sanırım her şey kitabına uygun. Arap erkeği çölde neye hasret, neye özlem duymuşsa, onu dinin bir parçası olarak kabul etmiş. Bu şans eseri sağlam kalmış bir fotoğraf karesi bile aslında bizlere çok şey anlatıyor. Öyle değil mi?”

 

Fotoğraf, Suudi Arabistan’da kaydedildiği iddiasıyla paylaşılmış.

 

Özgür Çelik (@ozgurclk12): “Yıl 1910 Suudi Şeyh Allah’a ibadet etmek için Namaza hazırlanıyor. Çırılçıplak köle çocuk cariyesi abdest aldırıyor. Araplar İçin söyleyeceğin her hakaret cümlesi yerinde olur net”

 

 

 

Söz konusu fotoğraf Afganistan’da 1910 yılında 9 ya da 10 yaşında kız çocuğunun cariyelik (kölelik) yaptığı efendisine abdest aldırırken kaydedildiği iddiasıyla da yorumlanmış.

 

Doruktaki Beyin: “Yer Afganistan, İslamın orjinal yaşandığı yıllar, sene 1910, 9-10 yaşlarında ki çıplak bir cariye(seks kölesi) efendisine abdest aldırırken;”

 

Suudi şeyh namaza hazırlanıyor. Yanındaki çırılçıplak çocuk onun cariyesi” notuyla paylaşılan fotoğraf Fransız gazeteci ve fotoğrafçı Marcel Eugène Chatelain tarafından Tunus’ta çekilmiş.

Reşit olmayan bir çocuğun kıyafetleri olmadan elinde bir testiyle yaşlı erkeğin yanında görüldüğü fotoğrafa “Adda ve yaşlı adam” (Fransızca “Adda et le vieillard”) adı verilmiş.

Fotoğraf, 1910 yılına tarihlenmiş.

 

Eugene-Chatelain-adda-ve-yasli-adam-1910

 

Geçmişte kartpostal olarak satılan fotoğraf hakkında fazla detaya rastlanamıyor.

Yaşlı kişinin şeyh olduğuna dair bir delil görülemiyor.

Fotoğrafa dair açık artırma sitelerinde “Küçük Mağrip Sarayı dekorasyonu” ile başka bir çalışmada yer alan halının görüldüğü notu düşülmüş.

Eugène Chatelain’in portföyüne göz atıldığında, Adda’nın bir köle olması ihtimalinin yanı sıra, fotoğraf konseptinin bir kurguyu yansıtıyor olması da muhtemel görünüyor.

 

Eugene-Chatelain-fotograflari

 

Fotoğrafın, oryantalist egzotik fotoğrafların kolonyal eğiliminin bir parçası olarak Tunus gibi ülkelerde çıplak modelleri sahnelemesiyle tanınan Fransız fotoğrafçı Eugène Chatelain tarafından sahnelenmiş olması olası.

 

Yorumunuzu yazınız...