TC Kimlik Numarasının Son Hanesi 2, 4, 6, 8, 10 Olanların Hesabına PTT’den ya da Bankadan 10 / 20 / 30 / 50 bin TL Yatırıldığı İddiası Gerçek Dışı

T.C. Kimlik No, son rakamı bir çift sayı olan kişiye özgü bir sayıdır. Tüm vatandaşların TC Kimlik Numarası bir çift sayı (0, 2, 4, 6, 8, 10) ile bitmektedir. Bu yöndeki içerikler tık tuzağı mahiyetindedir. 

 

Kimlik numarası tek haneyle biten bir vatandaş varmış (!) gibi “TC Kimlik Numarası 0-2-4-6-8 ile bitenlere … TL ödeme” vaadiyle tık tuzağı ya da oltalama girişimlerinin sıklıkla yapıldığına şahit oluyoruz.

 

tc-kimlik-numarasi-0-2-4-6-8-ile-bitenlere-odul-iddiasi

 

Sıklıkla “Kimlik numarası son hanesi 0-2-4-6-8 olanlar hemen baksın 10.000 TL hesaplara yattı!“, “T.C kimlik numarası son hanesi 0-2-4-6-8 olanlara müjde” ya da “T.C Kimlik sonu 0, 2, 4, 6, 8 olana hemen ödeme yapılacak” gibi ifadelerle içeriklerin sosyal medya platformlarında ve internet sitelerinde paylaşıldığı görülüyor.

 

Bazı örnekler:

Kamuis.com.tr: “TC Kimlik Numaranız 2, 4, 6, 8, 10 Olanlar İçin Beklenen Müjde Geldi! PTT’den 10 Bin, 20 Bin, 30 Bin Ve 50 Bin TL Paranız Hazır!”

Usakgundem.com: “Kimlik son hanesi 0 2 4 6 8 olanlar dikkat! 10 bin TL ödemeler yatmaya başladı hesapları kontrol edin”

Habert.com.tr: “Hükümette o kişilere müjde! TC kimlik son hanesi 2, 4, 6, 8 ve 10 olanlar için 4.336 TL sosyal destek ödemesi başladı!”

Kamubulteni.com: “TC Kimlik Numarası 0-2-4-6-8 ile Bitenlere 50.000 TL Ödeme! Denizbank’tan TC Kimlik Son Rakamlarına Özel Fırsat! Nakit ihtiyacı olanlara 50.000 TL ihtiyaç kredisi. %3.3 düşük faizle 24 ay vade imkanıyla hemen başvurun!”

 

T.C. Kimlik No, son rakamı bir çift sayı olan kişiye özgü bir sayıdır. Tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kimlik numaraları çift hane ile sonlanmaktadır. Bu yöndeki içerikler tık tuzağı mahiyetindedir. Tüm vatandaşların TC Kimlik Numarası bir çift sayı (0, 2, 4, 6, 8, 10) ile bitmektedir.

 

Ticari bankaların ismi kullanılarak paylaşılan içerikler alelade reklam ya da internet sitesinin trafiğini artırmak için yayımlanmış olabilir. PTT’nin isminin kullanıldığı içeriklerdeki ödeme iddiası da, hâlihazırda tahakkuk eden ödemeler dışında gerçeği yansıtmamaktadır.

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kimlik bilgilerini doğrulamak için kullanılan T.C. kimlik numaranızı anlamlı bir gerekçe olmadan tanımadığınız kişiler ile paylaşmanız doğru değildir.

 

kimlik karti

 

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (T.C. Kimlik Numarası), “Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi” (MERNİS) Projesi çerçevesinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 28 Ekim 2000 tarihinden itibaren nüfus kütüklerine kayıtlı (yaşayan ve hayatta olmayan) tüm vatandaşlara verilmektedir.

Doğum tarihi veya yaş gibi unsurlar dikkate alınmadan, kişiye özel belirleme olmaksızın otomatik olarak verilen T.C. Kimlik Numarası, 11 hanelidir.

Kişiye özgü bir sayı sistemi olan T.C. Kimlik Numarası, doğum sırasına göre düzenlenir ve son hanesi çift sayı (0, 2, 4, 6, 8, 10) olmak zorundadır.

11 haneden oluşan T.C. Kimlik Numarasının ilk 9 hanesi, doğum tarihi, doğum yeri ve sıra numarası gibi bilgileri içerir. Numaralar 0 rakamı ile başlamaz. Yan yana 3 aynı rakamı içermez.

Son 2 hane ise, doğrulama rakamlarıdır. Doğrulama rakamları, ilk 9 haneli sayının doğruluğunu kontrol etmek için kullanılır. Bu son iki basamak ilk dokuz basamaktan bir algoritma ile hesaplanmaktadır. Doğrulama sayısı algoritması, sadece bir numaranın tarafımızdan verilen bir T.C. Kimlik Numarası olup olmadığı hakkında bilgi vermektedir. Bu algoritma T.C. Kimlik numaralarının doğruluğunu kontrol etmeleri için diğer kamu kurum ve kuruluşları ile de paylaşılmaktadır.

TC Kimlik numarasının ilk 10 rakamın toplamının birler basamağı, 11. rakamı vermektedir. 1, 3, 5, 7 ve 9. rakamın toplamının 7 katı ile 2, 4, 6 ve 8. rakamın toplamının 9 katının toplamının birler basamağı 10. rakamı; 1, 3, 5, 7 ve 9. rakamın toplamının 8 katının birler basamağı 11. rakamı vermektedir.

 

Yorumunuzu yazınız...