İnternet Sitelerini Araştırmak İçin Başvurulabilecek Alternatifler

 

Bir internet sitesi hakkında fikir edinmek için “hakkında” ya da “iletişim” gibi sayfalarına göz atmanın yanı sıra alan adını arama motorlarında taramak, sosyal medya hesaplarına göz atmakla işe başlanabilir. Ancak bunların ötesinde internet siteleri hakkında daha kapsamlı bilgi sunabilecek kaynaklar mevcut.

İnternet sitesinin alan adını WhoIs gibi servisler üzerinde arayarak, kayıt edildiği tarih, adına kayıtlı kişi gibi bilgileri -kapalı tutulmadığı takdirde- edinebilirsiniz.

Malumatfurus.org alan adı Who.is üzerinden sorguladığınızda aşağıdaki gibi bir sonuç çıkacaktır.

 

who is analizi

 

Alan adı kaydına ilişkin bilgiler her internet sitesi için kapalı olmayabilir. Bu tarama yoluyla kayıt tarihi, alan adını kaydeden kişi ya da şirketin ismi, e-posta adresi, telefon ve faks numaraları gibi iletişim bilgilerine erişilebilir.

Örneğin, “Kanal İstanbul’a talip olan ABD’li Finans Devi” iddiasını araştırırken firmanın internet sitesi alan adı (moneymakermanagement.com) kaydını incelediğimizde ise Beyrut merkezli bir kaydın yapıldığını görmüştük.

 

Money Maker Management şirketinin internet sitesi alan adı bilgileri
Money Maker Management şirketinin internet sitesi alan adı bilgileri

 

Ayrıca, alan adını ve alan adının geçmişine dair DomainBigData, Whoisology, DNSlytics, Security Trails, DNS Trails, DNS Histrory, SpyOnWeb üzerinde araştırma yapabilirsiniz (Bu servislerin bazıları üzerinde alan adına ilaveten Google Analytics ve Google Adsense kimlik numaraları ile IP adresi de aratılabilir). 

IP sorgulaması için Geo IP Tools ya da iplocation.net gibi kaynaklar üzerinden sorgulama yapılabilir.

İnternet sitesinin bağlantı yapısını Moz Link Explorer üzerinden inceleyebilirsiniz.

Carbon Dating üzerinden bir bağlantının ne zaman oluşturulmuş olabileceği hakkında fikir edinebilirsiniz.

İnternette karşılaştığınız ve daha sonra ortadan kaybolabileceğini düşündüğünüz internet sitelerinden sayfaları kaydetmeye yarayan The Internet Archive Wayback Machine ve Archive.today üzerinden geçmişe yönelik tarama gerçekleştirilebilir. “Kaybolmasından Endişe Edilen Bağlantıların Arşivlenebileceği İnternet Siteleri” başlıklı yazımızda bu konuya değinmiştik.

 

Kaybolmasından Endişe Edilen Bağlantıların Arşivlenebileceği İnternet Siteleri

 

Tüm bu adımlara ilaveten internet sitesinin kodlarına göz atmak da önemli bilgiler sunabilir. Bunun için internet sitesi üzerinde sağ tıklayıp “sayfa kaynağını görüntüle” (“view source”) seçeneğini tercih etmek gerekiyor (Mac bilgisayarda “görüntüle” (“view”) – “geliştirici” (“developer”) – kaynağı görüntüle” (“view source”) seçenekleri ile sayfanın arka planda çalışan kodlarına erişilebilir).

HTML, JavaScript ya da Php gibi programlama dilleri hakkında fikir sahibi olmasanız bile çıkarımda bulunabileceğiniz bazı noktalar mevcut.

İnternet sitesinin kodlarını tarayarak Google Analytics ve/veya Google AdSense kimliği tespit edilebilir. Bu yolla site sahibinin izi sürülebilir. Google Analytics kimlik numarası, her bir hesaba özgü belirlenen “ua-” ile başlayan sayı dizisi ile devam eder. Adsense kimlik numarası da aynı şekilde her hesaba özgü verilen “pub” ile başlayan sayı dizisi ile devam eder. 

Edinilen bu bilgiler SpyOnWeb, DNSlytics, AnalyzeID ve NerdyData gibi servisler üzerinde taratılarak internet sitesi sahibi adına kayıtlı başka sitelerin olup olmadığı araştırılabilir. Elde edilen numaralar arama motorlarında da taranabilir.

Columbia Journalism Review‘da yayımlanan kapsamlı listeye de göz atabilirsiniz.

 

Yorumunuzu yazınız...