Türkmenistan Lideri Gurbanguly Berdimuhamedov’un Aşkabat’ta Açılışını Yaptığı Altın Kaplama Köpek Heykeli Kendi Köpeğini Değil Türkmenistan’ın Millî Sembolü Olan Alabay Cinsi Köpeği Temsil Ediyor

 

Türkmenistan’ın Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov’un başkent Aşkabat’ta köpeğinin altın heykelini diktirdiği iddiası basınımızda ve sosyal medyada kendine yer buldu. Ancak, ilgili haber ve paylaşımlarda atlanılan husus, Berdimuhammedov’un açılışını yaptığı köpek heykelinin Türkmenistan için önemiydi.

 

köpeğinin heykelini diktirdi
T24’ün “Türkmenistan Cumhurbaşkanı, başkente köpeğinin heykelini dikti” başlıklı haber paylaşımı

 

köpeğinin heykelini diktirdi
Halk TV’nin “köpeğinin heykelini başkentin göbeğine dikti” başlıklı haber paylaşımı

 

Türkmenistan köpek heykeli
Kronos Haber’in “Türkmenistan lideri Aşkabat meydanına köpeğinin altın kaplama heykelini dikti” başlıklı haber paylaşımı

 

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov, Aşkabat merkezinde yer alan Magtumguly Bulvarı üzerindeki bir kavşağa dikilen altın varaklı bir köpek heykelinin açılışını gerçekleştirmişti. Heykeli dikilen köpek cinsi ise Türkmenistan için özel anlam taşıyan Alabay’dı.

6 metre yükseklikteki altın sarısı renkteki dev heykel -haber ve paylaşımlarda lanse edildiği gibi- sadece Berdimuhamedov’un kendi köpeği değil, Türkmenlerin “onurunu ve kendine güvenini” temsil ettiğine inanılan Alabay’ı cisimleştirmişti.

Orta Asya Çoban Köpeği, yani Alabay (Alabai), Sivas Kangal gibi Türkmenistan menşeli bir köpek ırkıdır. Dayanıklı ve güçlü yapıya sahip olan Alabaylar Orta Asya’daki topluluklarca yaygın şekilde beslenir.

 

türkmenistan alabay heykeli

 

“Türkmen Alabay Anıtı” (“Monument of Turkmen Alabay”) olarak adlandırılan heykel, Türkmenler için millî bir sembole dönüşmüş köpek türü için dikildi.

 

alabay heykeli

 

Türkmenistan’ın resmî haber ajansının internet sitesinde başkent Aşkabat’ta açılan Alabay cinsi köpek heykeline ilişkin şu bilgiler sunulmuştu:

“Leader of the Nation Gurbanguly Berdimuhamedov has come to roundabout with the Monument of Turkmen Alabay in the centre.

The initiative to put a monument to a dog, having demonstrated respect and honor to an exemplary courage and cordial heart of these wonderful animals, having highlighted their role in historical destiny of the nation and that place, which alabays occupy in life of the nation, belongs to the Head of Turkmenistan.

Pride and self-confidence, which are expressively reflected in new monument, which decorated one of the intersections on Magtumguly Avenue, is characteristic feature of alabay. The sculpture looks very magnificently. The height of the sculpture is 6 meters, it is placed on the pedestal of 9 meters height. Therefore, 11-m monument, which is located on 36 m platform, is seen from all sides from the distance.”

 

Bu metnin Türkçemize çevirisi şu şekilde yapılabilir:

“Ulusun lideri Gurbanguly Berdimuhamedov, Türkmen Alabay Anıtının merkezinde yer aldığı kavşağa geldi.

Bu harika hayvanların örnek cesaretine ve samimi yüreğine saygı ve şeref göstererek, milletin ve o ulusun yaşamında işgal ettiği yerin tarihi kaderindeki rollerini vurgulayan bir köpek için anıt dikme girişimi Türkmenistan Devlet Başkanı’na aittir.

Magtumguly Bulvarı’ndaki kavşaklardan birini süsleyen yeni anıtta anlamlı bir şekilde yansıtılan gurur ve özgüven, Alabay’ın karakteristik özelliğidir. Heykel çok muhteşem görünüyor. Heykelin yüksekliği 6 metre olup, 9 metre yüksekliğindeki kaide üzerine oturtulmuştur. Bu nedenle 36 m’lik platform üzerinde yer alan 11 m’lik anıt, uzak mesafeden her yönden görülmektedir.”

 

Anıtın açılışında yapılan konuşmada “Türkmen Alabay iti Türkmen halkının vefalı sırdaşı, dostu” ifadelerine yer verildiği işitilebiliyor.

https://twitter.com/euronews_tr/status/1326838820168413186

 

Alabay cinsi köpeğin heykelinin dikilmesini, Sivas’ın Kangal ilçesi girişine ya da farklı konumlara dikilen Kangal Köpeği heykellerine benzetebiliriz.

 

Yorumunuzu yazınız...