Sosyal Medyada Gerçek Sanılarak Paylaşılan Altın Takılı Tesettürlü Kadının Görüldüğü Kayıt Aslında Bir Firmanın İmitasyon Takı Satışı Tanıtım Videosu

 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin 12 Şubat 2022 günü açıkladığı destek, tedbir ve teşvik paketinde tasarruf sahibi vatandaşların (yastıkaltı olarak nitelenen) altınlarını kuyumcular ve bankalar aracılığıyla finansal sisteme sokabileceği bir sistemin yürürlüğe sokulacağı duyurulmuştu.

Bu açıklamanın ardından bilekleri ve boynu altın takı ile dolu bir tesettürlü kadının görüldüğü video sosyal medyada dolaşıma girdi.

 

Milli Direniş:

“Asgari ücretle geçinmeye çalisan vatansever akp’li vatandaslara gelsin..”

 

tesettur imitasyon taki

 

Sosyal medyada tepki çeken video Emre Uslu, Özgür Demirtaş ve Bengi Başer gibi birçok sosyal medya kullanıcısı tarafından da paylaşıldı.

 

imitasyon takili tesetturlu kadin

 

imitasyon taki tesetturlu kadin

 

Sanılanın aksine paylaşılan görüntü bir tanıtım videosu… Görülen altınlar da imitasyon…

Söz konusu videonun kaynağı “Bym Fashion Bünyamin Tekstil” adlı “bymofficall” ve “senatesetturr” uzantılı Instagram profilindeki reklâm içerikli paylaşım.

 

altin kaplama taki

 

İstanbul Fatih Mercan’da toptan ve perakende mağazaları bulunan BYM Fashion adlı firma söz konusu videoyu “Takılarımız 1. Sınıf altın kaplamadır, kararma yapmamaktadır” ve “takılarımız imitasyondur satışları mevcuttur 1. Sınıf işçilik 1. Sınıf altın kaplamadır kararma yapmamaktadır” notuyla paylaşmıştı.

 

imitasyon taki satisi

 

Serbestiyet’te yayımlanan “‘Süslüman’ değil manken, altın değil imitasyon, evi değil reklam filmi” başlıklı yazıda videonun mahiyetine şöyle değinilmişti:

“Video, instagram üzerinden satış yapan bir butiğin reklam videosuydu. Videodaki kadın da sadece firmanın mankeniydi; üstelik kollarındaki bilezikler de gerçek değildi. Kıyafet ve imitasyon takılar satan bir butiğin reklamı için modellik yapan bir kadın saatlerce linç edilmişti.

 

Tartışmalar öyle bir boyuta ulaştı ki söz konusu butik sosyal medya hesabından açıklama yaparak mankenlerinin kollarındaki bileziklerin imitasyon olduğunu, markalarının hiçbir siyasi kuruluşla bağının olmadığını belirtti. Ayrıca markalarının adını lekelemeye çalışanlar için de adli işlem başlatacaklarını da belirttiler.”

 

Tespit: Ömer Faruk Girişen

 

Yorumunuzu yazınız...