Görselin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Depreme Karşı Önlem Olarak Sokak Sokak Atatürk Heykeli Gezdirdiği Anı Yansıttığı İddiası Doğru Değil

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in şehirde depreme karşı önlem olarak Atatürk heykeli dolaştırdığı iddiasıyla paylaşılan görsel, 2017 yılında Mersin’de Atatürk heykelinin açıldığı törenin öncesindeki Kuvayi Milliye Caddesi’ndeki kortejden.

Yanlış İddia

 

11 ilimizde büyük yıkıma yol açan depremlerin ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in şehirde depreme karşı önlem olarak Atatürk heykeli dolaştırdığı asparagası eski tarihli bir görselle şöyle paylaşılmış:

 

Filiz’in Düşünceleri (@filiz175): “Tunç Soyer, Traktörle sokak sokak Atatürk heykeli gezdiriyor.. Deprem için önlem ! tütsü gibi bişey herhalde, sanırsam.. Bunlarda ki zeka seviyesi sıfırın altında.”

 

sokak-sokak-ataturk-heykeli

 

Görüntünün İzmir’le ya da depremle bir ilgisi bulunmuyor.

 

ataturk-heykeli-tasindi

 

Mersin’de yaptırılan Atatürk heykelinin kentte yerleştirileceği alana 2017 yılı Aralık ayında konvoy eşliğinde Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’nın kullandığı traktörün üzerinde getirildiği anı yansıtıyor.

 

 

Toroslar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından yaptırılan 10 metre yüksekliğindeki, üzerinde “mesuliyet yükü her şeyden, ölümden ağırdı” yazılı “Dünya figürü üstündeki Atatürk heykeli” Kuvayi Milliye Caddesi’nde düzenlenen törenle yerine yerleştirilmişti.

 

ataturk-heykeli-traktor

 

ataturk-heykeli-mersin-toren

 

Heykelin Mersin’in Toroslar ilçesinde Kuvayi Milliyet Caddesi üzerinde yer aldığı konum Google Haritalar üzerinden görüntülenebiliyor.

 

mesuliyet-yuku-herseyden-olumden-agirdi

 

Yorumunuzu yazınız...