“Yönlendirilmiş enerji silahı” (“directed-energy weapon” – DEW), yüksek yoğunluklu enerji ışınlarını hedefe ateşleyen silahlardır. Geleneksel silahlara göre birçok avantaja sahip olan bu silah türü, lazerler, mikrodalgalar ve iyonlaştırıcı radyasyon gibi çeşitli enerji formlarını kullanabilir. Gelecekteki savaşların önemli bir parçası olma potansiyeline sahip olarak görülen enerji silahı, insansız hava araçlarını (İHA’lar) ve füzeleri düşürmek, elektronik sistemleri devre dışı bırakmak ve hatta insanları öldürmek için kullanılabilir.

Gökyüzündeki konumundan yeryüzündeki hedefe ateşlenen yönlendirilmiş enerji silahının günümüzde geliştirilmiş ve uygulanmış örneklerine ait olduğu iddiasıyla sosyal medya platformlarında ilintisiz birçok görüntünün paylaşıldığı görülüyor.

Yönlendirilmiş enerji silahının kullanıldığı anı yansıttığı iddiasıyla hatalı şekilde paylaşılan görüntülere dair derlememiz şu şekilde:

 

Türkiye’de Lazer ya da Yönlendirilmiş Enerji Silahının Ateşlendiği Anı Yansıttığı Sanılan Görsel Aslında 2018 Yılında Fırlatılan SpaceX Falcon 9 Roketinin Uzun Pozlama Fotoğrafı 

 

Sosyal medyada bazı yabancı kullanıcıların Türkiye’de lazer silahının ateşlendiği anı yansıttığı iddiasıyla aşağıdaki görseli paylaştığı görülüyor.

 

lazer-silahi-sanilan-roket-firlatimi

 

Örnek paylaşım:

 

lazer-silahi-iddiasi

 

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bahsi geçen görsel uzun pozlama roket izi Türkiye’ye gökten inen UFO gibi bir şey olduğu iddiasıyla da paylaşılmış.

 

lazer-silahi-sanilan-roket-izi

 

Bahsi geçen görsel daha önce orman yangınlarının başlatılması ya da tektonik hareketlerin tetiklenmesi için kullanılan yönlendirilmiş enerji silahı ya da lazer silahı izi olduğu iddiasıyla paylaşılmıştı.

 

Komplo Teorileri: “2018 de Atina’da büyük orman yangını yaşanmış 102 kişi evlerinde ve arabalarında kaçmaya fırsat kalmadan ölmüştü. Yangına ait fotoğrafta küle dönmüş araçları ve dimdik duran ağaçları görebilirsiniz. Bu yangınlar yönlendirilmiş enerji silahı ile (DEW) ile gerçekleştirilmişti.”

 

Doqu: “Boşalırken sessiz ve sessiz, şarj olurken gürültülü ve bir tür gök gürültüsü gibi. Lazer yeşil ise, hedeflenen yeraltındaki tektonik noktalardır. (Deprem) Lazer kırmızıysa, yüzeysel noktalardır. (Yangınlar) Daha fazla bilmelisin!”

 

Fotoğraf Türkiye’den değil.

Görselde ateşlenen bir yönlendirilmiş enerji silahı ya da lazer silahı değil, Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX adlı şirketin 2018 yılı Mayıs ayında ABD’nin California eyaletindeki Los Angeles kentinde bulunan Vandenberg Hava Üssü’nden fırlattığı Falcon 9 roketinin izi görülüyor.

 

spacex-falcon9-firlatmasi-23-mayis-2018

 

Paylaşılan görsel, SpaceX’in Falcon 9 roketinin fırlatıldığı anın “uzun pozlama” (“long exposure”) tekniğiyle görüntülenmesiyle oluşturulmuş.

 

spacex-falcon9-23-mayis-2018

 

Söz konusu görseller SpaceX’in sosyal medya hesaplarında paylaşılmıştı.

 

 

 

Yine ülkemizde meydana gelen depremlerle ilişkilendirilerek paylaşılan, gökyüzünde bir ışık kaynağı etrafında dalgaların görüntülendiği bir diğer videoda da 7 Ekim 2018 günü fırlatılan SpaceX Falcon 9 roketi görülüyor.

 

SpaceX Falcon 9 Launch from Vandenberg, CA - October 7 2018

 

spacex-roket-2018

 

ABD’deki Vandenberg Hava Üssü’nden 7 Ekim 2018 günü yapılan fırlatmanın ardından roketin atmosferimizden ayrılma anına değin sergilediği görüntü Youtube’e yüklenen farklı birçok video vasıtasıyla izlenebilir.

 

 

 

İLAVE:

7 Ekim 2018 günü fırlatılan SpaceX Falcon roketine ait görüntü 6 Şubat 2023 günkü deprem öncesinde çekildiği ve HAARP’e ait olduğu iddiasıyla kullanılmış.

 


İlintisiz eski tarihli görüntüyü deprem ve HAARP ile ilişkilendiren paylaşımlardan örnekler:

Sırlar Alemi TV (@sirlaralemitv): “The People’s Voice ‘ün haberine göre dün yayınladığı bu görüntüler 6 Şubat 2023 tarihinde saat 04:15 te Türkiye’de çekilmiş. Bölgenin neresi olduğu yazmıyor ancak görüntülerin gerçek olduğu ve yabancı basın tarafından çekilen görüntüler olduğu iddia ediliyor HAARP devredeymiş”

 

6-subat-2023-haarp-iddiasi

 

Chemtrail Takipçileri Türkiye (@Dervishizir): “6 şubat gecesi Depremin hemen öncesin de spacex roketleriyle üretilen yüksek ferekans geçirgenliği sağlayan #Deprem silahı #HAARP #DEW etkinliği. 2 saat için de 500km hat Fracking #HAARP silahlarıyla evrenin görmediği yıkıma uğratıldı. 15 dakikalık şehir petrol ve gaz madenuğruna”

 

6-subat-2023-depremi-haarp-dew-iddiasi

 

Lazer Silahıyla Saldırının Görüntülendiği Sanılan Videodaki Optik Efekt

 

ABDnin Hawaii eyaletine bağlı Maui Adasında 8 Ağustos 2023 günü başlayan ve yerleşim yerlerini tarumar eden orman yangınlara neyin sebep olduğu hala tam olarak bilinmiyor. Ancak, sosyal medya platformlarında eski tarihli görüntüler Hawaii’den olduğu iddiasıyla paylaşılıyor.

Hawaii’deki yangının lazer silahıyla çıkarıldığı iddiasıyla 26 Mayıs 2023 tarihinde Şili’nin Santiago kentindeki Macul komününde kaydedilen video kullanılmış.

 

 

 

Şili’deki bir trafo patlamasına ait videodaki “ışın” aslında bir “ışık yansıması”.

 

lazer-silahi-yangin-iddiasi

 

Şili’nin Macul komününde meydana gelen bir trafo patlamasını yansıtan videodaki ışık huzmesinin, transformatör alev aldıktan sonra meydana geldiği tespit edilebiliyor.

Optik bir efektin patlamayı garip bir ışığın ürettiği izlenimini verdiği, transformatörün patlamasıyla oluşan mercek parlamasının lazer silahı sanılan ışık hüzmesine yol açtığı anlaşılmıştı.

 

lazer-silahiyla-saldiri-sanilan-optik-efekt

 

Şili’de yayın yapan CHV Noticias adlı TV kanalının lazer silahlı saldırıya ait sanılan görüntüyü inceleyip uzmanlarla görüştüğü yayınına aşağıdaki bağlantı vasıtasıyla göz atabilirsiniz.

 

 

 

Videonun Hawaii’deki Yangınların Hemen Öncesinde Gece Gökyüzünde Yeşil Dikey Lazer Sütunlarının Görüldüğünü Ortaya Koyduğu İddiası Doğru Değil

 

Videonun Hawaii’deki yangınların hemen öncesinde gece gökyüzünde yeşil lazerlerin görüldüğünü ortaya koyduğu iddiası doğru değil. Hawaii’deki yangınların yönlendirilmiş enerji silahları ya da lazer silahları kullanılarak çıkartıldığına dair bir kanıt mevcut değil. Gökyüzünde yeşil ışıkların görüldüğü video Hawaii’deki felaketten 7 ay öncesine ait.

 

gokyuzunde-yesil-lazerler

 

gokyuzunde-yesil-isik-sutunlari

 

 

 

Görsel Hawaii’deki Maui Adası’nda Meydana Gelen Yangına Yönlendirilmiş Lazer Silahının Yol Açtığını Göstermiyor

 

ABD’nin Hawaii eyaletindeki Büyük Ada ve Maui Adası’nda devam eden yangınların doğal olmayan nedenlerden ötürü meydana geldiği iddiasıyla 2018 yılında ABD’nin Michigan eyaletinde kaydedilen bir görsel kullanılmış.

 

yonlendirilmis-enerji-silahi

 

Hawaii’de son günlerde yaşanan yangının yönlendirilmiş enerji silahı ile oluşturulduğu komplo teorisini paylaşan sosyal medya kullanıcıları, bu eski tarihli ve ilintisiz görseli kullanmış:

 

sosyalpusula (@yilmaztayfur): “Yönlendirilmiş enerji silahı (DEW), lazer, mikrodalga veya parçacık ışınları gibi çeşitli enerji formlarını kullanarak uzaktan hedefe zarar veren bir silahtır. Hawaii deki dew yangın (DEW) in işimi”

 

yonlendirilmis-enerji-silahi-iddia-edilen-goruntu

 

17 Ocak 2018 günü ABD’nin Michigan eyaletinde görülen göğe doğru uzanan kızıl renkteki ışık sütunu bir yapay lazer silahı değildi.

Meteor düşüşüne de ait sanılan görüntüde aslında Michigan eyaletine komşu Ohio eyaletindeki bir akaryakıt rafinerisinin kontrollü yakım işleminde açığa çıkan ışığın soğuk havada oluşturduğu ışık sütunu görülüyor.

 

yangin-isik-sutunu

 

Görüntünün kaydedildiği dönemde birçok sosyal medya kullanıcısı hesaplarında bahsi geçen kontrollü yangının yol açtığı ışık sütununu içeren görüntüler paylaşmıştı.

 

 

Bir optik yanılsama olan “ışık sütunları” (“light pillars“), şehir aydınlatması ya da patlama / yangın gibi ışık kaynaklarının  soğuk havada gökyüzündeki buz kristalleriyle etkileşimiyle oluşmaktadır.

Atmosferdeki buz kristallerinin ışığı yansıtması ve dağıtması sonucu oluşan ve gökyüzüne doğru dikey olarak uzanan ışık sütunları, genellikle soğuk havalarda, yüksek rakımlarda ve açık bir gökyüzünde görülür (Buz kristalleri, altıgen bir yapıya sahiptir ve bu yapı, ışığın belirli bir açıyla yansıtılmasını sağlar. Bu nedenle, ışık sütunları, genellikle gökyüzünde dikey olarak uzanan bir sütun şeklinde görülür).

 

 

Hawaii Lahaina’daki Yangınlara Lazer Silahının Yol Açtığı İddiasıyla Paylaşılan Montaj Görsel

 

Hawaii Lahaina’da 8 Ağustos 2023 günü meydana gelen yangınlar esnasında Waiola Kilisesi’nin alevler içinde kaldığı fotoğraf üzerinde oynanarak yangına yönlendirilmiş lazer silahının yol açtığı iddiasıyla paylaşılmış.

 

hawaii-yangin-lazer-silahi-sanilan

 

Dijital olarak değiştirilmiş, kırpılmış ve yatay olarak ters çevrilmiş fotoğrafın orijinali Associated Press (AP) tarafından yayımlanmıştı.

Kilisenin alevler içindeki fotoğrafı AP internet sitesinde “Lahaina’daki tarihi Waiola Kilisesi’nin salonu ve yakındaki Lahaina Hongwanji Misyonu, 8 Ağustos 2023 Salı günü Hawaii, Lahaina’da Wainee Caddesi boyunca alevler içinde kaldı. (Matthew Thayer/AP yoluyla Maui Haberleri)” açıklamasıyla sunulmuş.

 

hawaii-yangini-8-agustos-2023

 

 

Hawaii’deki Yangınlara Enerji Silahlarının Yol Açtığı İddiasıyla Paylaşılan Video

 

Hawaii’den ve güncel olduğu iddiasıyla paylaşılan bir başka video da 2018 yılı Aralık ayında ABD’nin Louisiana eyaletindeki Kenner kentinde kaydedilmiş.

 

Bahsi geçen video:

 

 

 

Louisana’da 27 Aralık 2018 günü görülen fırtınanın etkisiyle yaşanan elektrik kesintileri ilgili dönemde sosyal medya platformlarında ve basın organlarında haberleştirilmişti.

 

Bahsi geçen aktarımlarda, Hawaai’de enerji silahının kullanıldığı iddiasıyla paylaşılan görüntülere de yer verilmiş.

 

 

 

2014 Yılında Dağıstan’daki Benzin İstasyonu Patlamasına Görsel Efektle Işık Huzmesinin Eklendiği ve Yönlendirilmiş Enerji Silahının Kullanıldığı İddiasıyla Servis Edilen Video

 

2014 yılında Dağıstan’daki bir benzin istasyonunda meydana gelen patlamadan video, yangına bir ışık demeti yol açmış gibi görünmesi için düzenlenmiş.

 

lazer-isini-silahi-montaji

 

Dijital manipülasyona tabi tutulan videonun şu ifadelerle paylaşıldığı görülüyor:

“Kızıl Lazer Işını Saldırısı?: Yani silah ve teknolojinin yeni çağı. Bu videoda, bir arabaya çarpan ve büyük bir patlamaya yol açan kırmızı bir lazer ışını görülebilir! Saldırıdan önce kayıt yapan kişi, gökten gelen yüksek sesleri duyabildiklerini söyledi! Daha sonra yakaladıkları şey şok ediciydi!!”

 

 

 

Videodaki yangının ve patlamanın nedeni kızıl lazer ışını saldırısı değil.

Videonun orijinalinde herhangi bir ışın görülemiyor.

Orijinal video 8 Ağustos 2014 tarihinde Rusya’ya bağlı özerk bir cumhuriyet olan Dağıstan Cumhuriyeti’nin başkenti Mahaçkale’de kaydedilmiş.

RIA Dağıstan‘ın aktarımına göre videodaki benzin istasyonu patlamasına bir gaz sızıntısı neden olmuş.

 

 

Colorado Üniversitesi Ulusal Güvenlik Girişimleri Merkezi Direktörü Iain Boyd, AP‘ye yaptığı açıklamada videodaki yangının bir lazer nedeniyle oluştuğuna inanmadığını belirtmiş ve yönlendirilmiş enerjili bir silahın gözle görülebilecek bir lazer ışını olmadığını “Her türlü ateşi başlatacak kadar yüksek güce sahip modern lazerler kızılötesinde çalışır ve bu nedenle çıplak gözle görülemez” sözleriyle aktarmış.

 

 

Lazer Silahı İle Orman Yangınının Çıkarıldığı İddiasıyla Paylaşılan Karşı Ateş Uygulaması Görüntüsü

 

2021 yılı Ağustos ayında Güney illerimizde görülen orman yangınlarının Starlink uyduları tarafından ateşlenen lazer silahı ile çıkarıldığı iddiası dolaşıma sokulmuştu.

 

starlink-uydulari-ile-lazer-saldirisi-seklinde-yangin

 

Bahsi geçen video şu şekilde:

 

 

 

Sosyal medyada paylaşılan videoda görülen engebe ormanlık arazideki hat boyunca yangın sanılanın aksine starlink uyduları ile lazer silahı saldırısının eseri değil, karşı ateş uygulaması çalışması.

 

lazer-silahi-sanilan-cizgi-seklinde-orman-yangini

 

Prof. Dr. Doğanay Tolunay ve Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, görüntünün karşı ateş uygulaması olduğunu işaret etmişti.

Yangınla dolaylı mücadele tekniklerinden biri olan karşı ateş uygulamasına “Türkiye’de Drone İle Gerçekleştirilen Orman Kundaklamasına Ait Sanılan Video” başlıklı yazımızda değinmiştik.

 

 

Çin’de Lazer Silahının Kullanıldığı Anı Yansıttığı Sanılan Video

 

Çin’de lazer silahının kullanıldığı anın görüntülendiği, Hawaii’de de benzer bir silahın kullanılmış olabileceği iddiasıyla bir ilintisiz görüntü sosyal medya platformlarında dolaşıma sokulmuş.

 

Bahsi geçen video:

 

 

 

Hatalı aktarım içeren paylaşım örneği:

 

Birol Alkan (@_BirolALKAN): “Çin’de geçtiğimiz günlerde garip bir olay yaşanmış. Sosyal Medya kullancıları alevleri bir ejderhanın çıkardığını iddia ediyor. İlginç bir ayrıntı; ABD’de Hawaii’deki yangınları, Çin’in lazer silahı ile çıkardığı iddia edilmişti. Çin, gizli bir silahını gerçekten kendi sınırları ve Hawaii’de denemiş olabilir mi?”

 

cinde-lazer-silahi-sanilan

Çin’de lazer silahının kullanılarak yangın çıkartıldığı anın görüntülendiği iddiasıyla paylaşılan video aslında 2020 yılı Ağustos ayında Çin’in Shenyang kentinde yüksek gerilim hattına düşen bir yıldırımdan sonra meydana gelen yangını içeriyor.

 

 

 

Türkiye’de Kaydedildiği Sanılan Yeşil Lazer Videosu

 

Türkiye’de kaydedildiği iddiasıyla paylaşılan görüntüdeki yeşil lazer, Alman lazer üreticisi Trumpf tarafından şirketin 100. yıl dönümünü kutlamak için Almanya’nın Stuttgart kenti yakınlarında gökyüzüne yansıtılmış.

 


 

İlgili anın hızlandırılmış kaydı:


 

gokyuzunde-yesil-lazer

yesil-lazer-gokyuzune

 

 

The Simpsons’ın Hawaii’deki Yangınları Tahmin Ettiği İddiası

 

ABD’nin Hawaii eyaletine bağlı Maui Adası’nda 8 Ağustos 2023 günü başlayan orman yangınları yerleşim alanlarına yayıldı. Yangında yaşamını yitiren kişi sayısının 106’ya yükseldiği, kayıpların sayısının 1300 civarında olduğu açıklandı. Eyalet tarihinin en ölümcül faciasında kayıp sayının artması bekleniyor.

Hawaii’de yaşanan yangınların ardından bir klasik olarak The Simpsons’ın yangınları önceden tahmin ettiği ve lazer silahı kullanımını öngördüğü iddiası dolaşıma sokuldu.

 

 

Simpsonların Hawaii’deki yangınları tahmin ettiği ve yönlendirilmiş lazer silahının kullanımını aktardığı iddiasıyla paylaşılan görüntü “Monty Burns’ Fleeing Circus” (“Monty Burns’ün Kaçan Sirki”) adlı bölümden.

 

Monty-Burnsun-Kacan-Sirki simpsons-enerji-silahi

 

Adı geçen bölümde Springfield’a yeni dikilen heykel Güneş ışınlarını yansıtarak kasabaya zarar vermişti.

Yüksek güçlü bir lazer ışınını anımsatan görsel The Simpsons’ta askerî bir silah olarak resmedilmedi.

 

 

 

1 Yorum

Yorumunuzu yazınız...