Red Bull Gibi Enerji İçeceklerinde Boğa Sperminin ve İdrarının Bulunduğu İddiası Doğru Değil

Red Bull ve diğer enerji içeceklerinin boğa idrarı ve sperminden elde edilen bir madde içerdiği iddiası doğru değil. Red Bull, ürünlerinde boğa spermi veya herhangi bir hayvansal ürün içermediğini açıklamıştı. Red Bull gibi enerji içeceklerinin içerisinde taurin bulunmaktadır. İnsan vücudunda da bulunan bir aminoasit olan taurin, boğa sperminden üretilebilmektedir. Ancak, enerji içeceklerinin kullandığı taurin sentetiktir. Red Bull ve diğer enerji içeceklerinin boğa spermi içerdiği yönündeki yanlış algının, Red Bull’un ürün adı ve logosunun boğa içermesi nedeniyle yaygınlaştığı anlaşılmaktadır. 

Yanlış İddia

 

Enerji içeceklerinde, boğa testislerinin bir yan ürünü olduğu olan “taurin” adlı aminoasitin bulunduğu iddiası yaygın şekilde bilinen yanlış bir husustur.

 

Red Bull'da boğa spermi bileşeninin bulunduğunu iddia eden bir paylaşım
Red Bull’da boğa spermi bileşeninin bulunduğunu iddia eden bir paylaşım

 

Enerji içeceklerinde boğa / öküz spermi / menisi / semeni bulunduğu yönündeki iddiayı içeren basında paylaşılan bir çeviri metin şu şekilde:

Enerji içeceklerinin boğa idrarı ve spermi içerdiğini biliyor musunuz?

Enerji içecekleri boğa idrarı ve sperminden elde edilen bir madde içerirler. Longhorn Sığır Firması tarafından yapılan bir araştırma Red Bull, Monster vb. enerji içeceği markalarını test etmiş. Buldukları şey midenizin düğümlenmesine sebep olabilir.

İçeceklerin gerçekten de boğa spermi içerdiğini bulmuşlar. Taurine ismini Latincedeki Taurus’tan alır ki bu boğa demektir. İlk olarak Avusturyalı bilim adamları Friedrich Tiedemann ve Leopold Gmelon tarafından 1827 yılında boğa safrasından elde edilmiştir. Genellikle, bilim camiasında bile, amino asit olarak adlandırılır fakat karboxsil grubunu içermediği için tam amino asit değildir. Taurine boğaların karaciğerinde, sperminde ve idrarında mevcuttur. Kesin olan şu ki Red Bull gibi enerji içeceklerinde kullanılan taurine bu kaynaklardan elde edilir.

Enerji içeceklerindeki Taurine boğa testislerinin bir yan ürünüdür ve pek vejetaryen yanlısı olduğu söylenemez. Taurine boğa safrasında ve anne sütünde doğal olarak bulunan bir maddedir.

 

Öncelikle, taurin enerji içeceklerinin hemen hemen hepsinde mevcuttur. 1 kutu 250 ml Red Bull’daki taurin miktarı 200 miligramdır.

 

Red Bull'un içindekiler bölümünde "taurin" maddesinin bulunduğu belirtilmektedir
Red Bull’un içindekiler bölümünde “taurin” maddesinin bulunduğu belirtilmektedir

 

İnsan vücudunda doğal olarak bulunan bir aminoasit olan taurinin, orijinal olarak boğa menisinden elde edildiği doğrudur. Red Bull gibi enerji içeceklerinin içindeki taurin ise taurin, organik değil, sentetiktir ve boğa menisinden elde edilmemektedir.

Taurin’in (taurine) kökü olan “taur”, Yunanca/Latince’de “boğa” anlamına gelmektedir. İlk kez 19. yüzyıl başlarında boğa safrasından elde edildiği için bu şekilde bir isimlendirme yapılmış. Boğa burcunun isimlendirmesi de “taurus”tan gelir. Taurin, boğa anlamına gelen köke, “-den türetilmiş” anlamı veren “ine” ekinin eklenmesiyle oluşturulmuştur.

Taurin, insan vücudunda kalp, beyin, kaslar ve kan başta olmak üzere damar, kas, göz ve sinir sisteminde doğal olarak bulunur ve çeşitli biyolojik süreçlerde rol oynar. Günlük beslenmede tüketilen balık ve diğer etler de taurin içerir.

70 kilogram ağırlığındaki bir insan vücudunda yaklaşık 70 gram taurinin doğal olarak bulunduğu, insan vücudunda 250 ml’lik Red Bull’dakinin 350 katı taurin bulunduğu, bebek mamalarının da taurin içerdiği belirtilmektedir.

Red Bull internet sitesinden yapılan açıklamada, enerji içeceklerinin içinde boğa sperminin olmadığı, üretimde kullandıkları taurinin hayvanlardan değil, sentetik olarak ilaç şirketleri tarafından üretildiği belirtilmişti. Günümüzde enerji içeceklerinin bileşeni olan taurinin sentetik olarak üretildiği bilinmektedir.

 

taurin boğa spermi

 

Redbull’da boğa spermi kullanıldığı ıspatlandı” başlıklı çeviri metinlerde yer alan incelemeyi gerçekleştiren firmanın ve deneyin sahihliği hakkında teyit edici bir bilgiye ise ulaşılamamıştır.

Bu şehir efsanesinin oluşması ve yayılmasının sebebi olarak Red Bull gibi enerji içeceklerindeki taurin adlı amino asitin yapı taşının ilk defa boğanın sperminde keşfedilmesi öne sürülmektedir. Birçok kişi taurinin, dünyanın en güçlü ve kudretli boğalarının bazı hassas kısımlarından geldiğini sanması bu durumda etkili rol oynuyor.

Piyasada satışta bulunan birçok enerji içeceği markası yerine Red Bull’un bu şehir efsanesinde ön plana çıkmasının sebebi ise çok bariz: Red Bull’un adında ve logosunda geçen “boğa”. Red Bull’un marka adında ve logosunda boğaya yer vermesinin içeriğinde boğa semeninin yer aldığı algısını kuvvetlendirmiş olması muhtemeldir.

 

* İşbu yazıda enerji içeceklerinin faydası ya da zararı hakkında herhangi bir yorumda bulunulmamıştır. Enerji içeceklerinin yapısı ve özellikleri hakkında Yalansavar tarafından hazırlanan yazı dizisini (1: Kahvenizin Şekeri Nasıl Olsun? –  2: Ex Oriente Vigor – 3: Ağaç Yaş İken Eğilir) inceleyebilirsiniz.

 

redbull sperm

 

Yorumunuzu yazınız...