İspanyol, boğa şişleyince spor. Danimarka, balina avlayınca ticaret. Çinli, köpek katledince festival. Müslüman, kurban kesince katliam. Hadi Ordan. Herkese hayırlı bayramlar.” sözü Ferdi Kadıoğlu ya da Cristiano Ronaldo’ya ait  değil

 

 

Bir kurban bayramı geleneği hâlini aldığı hâlde gerçek sanılan bir anonim mizahî söze değineceğiz…

 

Her yıl kurban bayramı döneminde dolaşıma giren, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kesilmesinin eleştirilmesini uluslararası kıyaslama ile eleştiren / tiye alan söz şu şekilde:

“İspanyol, boğa şişleyince spor. Danimarka, balina avlayınca ticaret. Çinli, köpek katledince festival. Müslüman, kurban kesince katliam. Hadi Ordan”

 

Geçmişte bahsi geçen ifadeler, ünlü futbolcular Cristiano Ronaldo ve Ferdi Kadıoğlu’na izafe edilerek yaygın şekilde paylaşıldı (“Cristiano Ronaldo Hakkında Paylaşılan Yanlış İddialar” başlıklı yazımızda bu konuya değinmiştik)

 

ronaldo kurban

Mezkûr söz Ferdi Kadıoğlu ve Cristiano Ronaldo’nun yanı sıra, Morgan Freeman, Ozan Tufan, Fernando Torres, Phil Jackson, Mbaye Diagne, Erol Bulut gibi isimlere de mizahen atfedildi.

 

Bahse konu ifadeleri kullanan ya da şahsına parodi maksadıyla atfedilen kişilerden bazı örnekler sunacak olursak:

 


2024 yılı Kurban bayramında da bu trend es geçilmedi.

 

ispanyol-boga-sisleyince-spor-danimarka

 

Geçmişte bu yanlış atfı paylaşan BBO Sports (@bbosports) adlı profilin yeniden dolaşıma soktuğu iddia bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından gerçek sanıldı.

 

Abdullah Kilim (Quilliam) (@Abdquil): “Ferdi Kadıoğlu: “İspanyol, boğa şişleyince spor. Danimarka, balina avlayınca ticaret. Çinli, köpek katledince festival. Müslüman, kurban kesince katliam. Hadi Ordan. Herkese hayırlı bayramlar.” Çocuk daha Türkçe bilmiyor ama dinini ve insaniyeti gayet iyi biliyor.”

 

Serdar Arseven (@sarseven): “Ferdi Kadıoğlu: “İspanyol, boğa şişleyince spor. Danimarka, balina avlayınca ticaret. Çinli, köpek katledince festival. Müslüman, kurban kesince katliam. Hadi Ordan. Herkese hayırlı bayramlar.” Allah razı olsun Ferdi”

 

Tekrarlamak gerekirse:

“Danimarkalı balina avlayınca ticaret, Çinli köpek katledince festival, İspanyol boğa şişleyince spor, Hristiyan hindi kesince kutlama, Müslüman kurban kesince katliam. Öyle mi!?” şeklindeki söz bahsi geçen ünlü isimlere ait değil. Paylaşılan ifadeler, Kurban Bayramlarının popüler parodi mizah trendidir.

 

Yorumunuzu yazınız...