Fotoğrafın Şanlıurfa’nın Bir Köyünde Tüm Kurbanlar Ortak Kesimini ve Etin Kurban Kesen Kesemeyen Her Eve Eşit Dağıtımını Yansıttığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Kurban bayramında kesilen hayvanların etlerinin toplanıp (kesen kesemeyen ayrımı gözetmeksizin) tüm halka eşit şekilde dağıtılması özellikle Güneydoğu illerimizde bir gelenek.

Başka ülkelerde de mevcut olan kurban etlerinin eşit şekilde dağıtılması geleneğinin ülkemizde sürdürüldüğü anı yansıttığı iddiasıyla farklı görüntülerin kullanıldığına şahit oluyoruz.

 

10. Köy Muhtarı:

 

“Şanlıurfa’nın bir köyünde tüm kurbanlar ortak kesildi. Yaklaşık bir ton 600 kg et kesen kesmeyen her eve 10 kg düşecek şekilde paylaştırıldı..”

 

tum kurbanlar ortak kesildi

 

Aynı görsel, Şırnak’ın bir köyünden olduğu iddiasıyla da aktarılmıştı.

 

Nusaybin Kışla TV:

 

“Şırnak’nın bir köyünde kurbanlar ortak kesildi. Yaklaşık bir ton 600 kg et kesen kesmeyen ayrımı yapılmadan her eve 10 kg düşecek şekilde paylaştırıldı…”

 

kurbanlar ortak kesildi

 

 

Kesen kesmeyen ayrımı yapılmaksızın tüm eşrafa kurban eti dağıtımının yapıldığı anı yansıtan kareler Türkiye’den değil, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) bağlı Erbil ilinin Soran ilçesinden.

 

 

Rudaw adlı basın kuruluşunun logosu kırpılarak servis edilen 2022 yılı Kurban bayramında kaydedilen görüntülerden bazıları şöyle:

 

kurban eti esit

 

kurban eti ortak

 

Ülkemizde her yıl Kurban Bayramı’nda kesilen kurbanlıkların etlerini bir arada topladıktan sonra eşit şekilde paylaştırma adetini sürdüren vatandaşların görüntülendiği karelere basında ve sosyal medyada rastlamak mümkün.

 

kurbanliklarin-etini-esit-dagitiyorlar

 

kesen kesmeyen ayrimi yapmadan

 

kurban eti her haneye esit

 

https://twitter.com/h_aloglu/status/1417566224444239873

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...