1 Temmuz 2022 günü düzenlenen basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Temmuz’dan itibaren uygulanacak yeni asgari ücretin net 5 bin 500 lira olacağını açıkladı. Asgari ücret zammına dair açıklamanın ardından Şanlıurfa’da bir fabrika işçilerinin halaylarla yapılan zammı kutladığı ileri sürülmüştü.

 

 

Şanlıurfa’da bulunan bir tekstil fabrikasında düzenlenen moral motivasyon geçesinde, asgari ücretin 5 bin 500 TL’ye yükselmesinin halaylarla kutlandığı iddiası Sözcü, Cumhuriyet, Tele1, Milli Gazete, Aykırı, Yeniçağ, KRT TV, En Son Haber ve TGRT Haber gibi birçok haber girişimi tarafından şu minvaldeki metinle servis edilmişti:

Asgari ücretin yükselmesini halaylarla kutladılar

 

Doların düşüşünün halaylarla kutlandığı Şanlıurfa’da, bu kez de asgari ücrete gelen zam bir fabrikada halayların çekildiği moral gecesinde kutlandı.

 

Dövize endeksli mevduat sisteminin uygulanmaya başlamasının ardından dolardaki düşüşü davul-zurna eşliğinde halay çekerek kutlayan Şanlıurfa’da, bu kez de bir tekstil fabrikasında düzenlenen moral motivasyon geçesinde, asgari ücretin 5 bin 500 TL’ye yükselmesi halaylarla kutlandı.

 

Fabrika çalışanları asgari ücretteki yükselişi, patronları ve Şanlıurfa OSB Bölge Müdürü Osman Oktay’ın da katıldığı etkinlikte kutladı. Fabrika çalışanları, geceye ilişkin fotoğraflarını da sosyal medya hesaplarından yayınladı.

 

asgari ucret zammini halaylarla

 

Haberleştirilmesinin ardından bu iddia basın organlarının yanı sıra sosyal medya kullanıcıları tarafından da paylaşıldı.

 

Serkan Tanyıldızı:

 

“Düğün videosu sandım, asgari ücret zammını halay çekerek kutlamışlar… Bu ülkenin cehaletini yine hafife almışız! #Halay #Asgariücret”

 

Absürt Olaylar:

 

“ilk başta düğün videosu zannedeceğiz bu görüntüler asgari ücrete gelen zammın kutlaması… bu halkın cahilliğini hafife almayın”

 

Hype (@hypebilgi):

 

“20h Asgari ücretin 5.500 TL olması, Şanlıurfa’da halay çekerek kutlandı.”

 

İlk bakışta bir düğünü andırsa da paylaşılan görüntü, Şanlıurfa’da bir tekstil fabrikasının düzenlediği moral gecesinden.

Konuya ilişkin Şanlıurfa Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nün resmi sosyal medya hesaplarından yapılan (ve sonradan silinen) paylaşımda şu ifadelere yer verilmişti (Facebook ve Twitter hesaplarında paylaşılan görüntülerin silindiği anlaşılıyor):

“Decent Moda firma ortakları Mustafa Akyüz ve Metin Yalçınkaya, çalışanlarına moral ve motivasyon gecesi düzenleyerek aynı zamanda asgari ücrete gelen zammı birlikte kutladılar. Geceye katılan Bölge Müdürümüz Osman Oktay çalışanlarımızın birliği ve mutluluğu daim olsun temennilerini iletti.”

 

sanliurfa asgari ucret halayla kutlama

 

Çalışanların asgari ücrete yapılan zammı halaylarla kutladığı iddiası ise tam olarak aktarıldığı gibi değil.

Halay çekenler arasında asgari ücret zammını kutlayanların olması elbette muhtemel. Ancak, halayın temel sebebi düzenlenen organizasyon.

Şanlıurfa 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren ve yaklaşık 300 kişiye istihdam sağladığı bilinen Decent Moda Kon. İnş. Ve Tic. Ltd. Şti.’nin her yıl Kurban bayramı öncesinde benzer bir kaynaşma etkinliği düzenlendiği biliniyor (Videodaki binanın duvarındaki logonun Decent Moda’ya ait olduğu anlaşılıyor).

Decent Moda adlı firmanın bu yıl düzenlediği şenlik, asgari ücret açıklamasıyla aynı güne denk gelmiş.

Bahsi geçen firma yetkilisi Mustafa Akyüz, çalışanların moral ve motivasyon gecesinde çektiği halayın, asgari ücretin artırıldığı güne denk gelmesinin mizah konusu olduğunu belirtmişti.

Mustafa Akyüz, çalışanlarının asgari ücret zammını halay çekerek kutladığı aktarımını içeren haber paylaşımlarına verdiği yanıtlarda şu ifadeleri kullanmıştı:

“Biz bu geceyi DECENT MODA personeli olarak elemanlarımızı motive etmek ve bayramlaşmak için düzenlemiş idik asgari ücretin artış gününe denk gelmesi bir espri konusu olmuştur katılımcılara ve konuyu gündeme taşıyanlara doğru bilgi sunmak istiyoruz”

 

Asgari ücretin yükselmesini halaylarla kutladılar

 

Yorumunuzu yazınız...