2017 yılında yayınlanan sevgililerin ücret farklılığı temalı televizyon reklamında 2024 yılı için açıklanan asgarî ücretin öngörüldüğü iddiası doğru değil
 

1 Ocak 2024’ten itibaren geçerli olacak asgarî ücret (700 lirası asgari ücret desteği olmak üzere) 17 bin 2 TL olarak açıklandı.

 

Yapılan zamın ardından sosyal medya platformlarında kayda değer ölçüde maaş farkı bulunan bir sevgili çiftin görüldüğü 2017 yılından reklâmda 2024 yılı için belirlenen asgarî ücretin zikredildiği iddiası dolaşıma sokuldu.

 

ZAM Haber (@ZAMajans): “2017 yılında yapılan televizyon reklamının 2024’te gerçekleşmesi X’te gündem oldu.”

 

tv-reklami-asgari-ucret

 

2017 yılından TV reklamında, 2024 yılı için açıklanan 17.002 TL’lik (net) asgarî ücret öngörülmedi.

 

Paylaşılan görüntü QNB Finansbank’ın 2017 yılı Şubat ayında yayınlattığı bir reklâmdan. Söz konusu reklâmda 7 yıl sonrasının 17.002 TL’lik asgarî ücretine yer verilmemiş.

 

QNB Finansbank’ın Sevgililer Günü için Rabarba’ya hazırlattığı reklâmda kadın ve erkeğin aylık kazancı sırasıyla 13.850 TL ve 3.650 TL olarak aktarılmıştı.

 

2017 yılında asgarî ücret brüt 1.777,50 TL, net 1.404,6 TL’ydi.

 

“2017 yılında yapılan televizyon reklamının 2024’te gerçekleşmesi X’te gündem oldu.” ifadeleriyle çarpıtılan “uyumsuz görünenlerin aşkı” temalı reklâmın orijinali şöyle:

 

 

 

QNB Finansbank, 10 Şubat 2017 tarihinde söz konusu reklâmını “İki gönül bir olduktan sonra, kim bakar rakamlara? İşimiz rakamlarla değil insanlarla. Sevgililer gününüz kutlu olsun.” ifadeleriyle paylaştı:

 

 

Bigumigu.com‘da bahsi geçen reklâmda işlenen tema şu satırlarla tanıtılmış:

“Rabarba tarafından hazırlanan filmde farklı çiftler görüyoruz. Çiftler çok doğal ve sevgi dolu bir havada yansıtılıyor. Sonra yanlarında sayılar beliriyor, başta ne acaba bunlar diyoruz, sonra sayıların çiftin birbirinden farklı olduğu bir konuya ilişkin olduğunu anlıyoruz. İlk bakışta bu adamla bu kız olmaz dedirtebilecek ama aslında aşk mevzubahis olduğunda hiçbir anlama gelmeyen sayılar. Örneğin, aşırı boy farkı veya kilo farkı? Ya kendisinden fazla kazanan bir kadınla sevgilisi. Yaşça büyük bir kadınla sevgilisi. Birbirleriyle ikinci ve üçüncü evliliklerini yapan bir çift… Bunlar dışarıdan gözlerin bakıp da “aa olmaz!” diyebileceği şeyler ama önemli mi aslında? Değil!

“Sevgi anlaşmak değildir” eşliğinde ilerleyen reklam da tam olarak bunu söylüyor:”İki gönül bir olduktan sonra kim bakar rakamlara? İşimiz rakamlarla değil, insanlarla.” Mesaj şeker ve oldukça güzel bağladı bence markaya!”

Yorumunuzu yazınız...