Atatürk’ün Manevi Kızı Ülkü Adatepe İle Yer Aldığı Fotoğrafın 1936 Yılı Kurban Bayramında Çekildiği İddiası Doğru Değil

Bahse Konu Fotoğraf 2 Nisan 1937 Tarihinde Atatürk Orman Çiftliği’nde Çekilmiş

Yanlış İddia

 

Kurban Bayramı kutlamalarının vazgeçilmezi hâline gelen bir “galat”ı konu edineceğiz.

Atatürk ve manevi kızı Ülkü Adatepe’nin Atatürk Orman Çiftliği’nde bir koyunu severken çekilen 2 Nisan 1937 tarihli fotoğrafın 4 Mart 1936 tarihinde Kurban Bayramı esnasında çekildiği, görüntülenen koyunun kurbanlık olduğu iddia edilmektedir.

mustafa kemal atatürk kurban
Lütfü Türkkan’ın Atatürk ve Ülkü Adatepe’nin yer aldığı fotoğrafın Kurban Bayramında çekildiğini öne sürdüğü paylaşımı

 

mustafa kemal atatürk kurban bayramı
Natali Avazyan’ın Atatürk ve Ülkü Adatepe’nin yer aldığı fotoğrafın Kurban Bayramında çekildiğini öne sürdüğü paylaşımı (Avazyan’ın her yıl bahse konu fotoğrafı aynı iddiayla paylaştığı anlaşılıyor)

 

Sosyal medyada “4 Mart 1936, Kurban Bayramı Sabahı. Mustafa Kemal Atatürk, kızı Ülkü ile birlikte kurbanlığın başında” notuyla paylaşılan, Atatürk’ün ve Ülkü Adatepe’nin koyun severken görüntülendiği fotoğraflar şu şekilde:

 

atatürk kurban bayramı fotoğraf

 

atatürk kurban fotoğraf

 

Atatürk ve Ülkü Adatepe’nin Yer Aldığı Fotoğraf Kurban Bayramında Çekilmedi, Görülen Koyun Kurbanlık Değil

Söz konusu fotoğraf 4 Mart 1936 tarihinde Kurban Bayramı esnasında değil; Atatürk’ün 2 Nisan 1937 tarihinde gerçekleştirdiği Atatürk Orman Çiftliği ziyaretinde çekilmiştir.

1936 yılında Kurban Bayramı’nın 4-7 Mart günlerine tekabûl ettiği bilinmektedir. Kurban Bayramı 1937 yılında ise 22-25 Şubat günlerinde kutlanmıştır. Haliyle, fotoğrafın çekim tarihinin Kurban Bayramı ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Fotoğrafta görülen koyun da kurbanlık değil Orman Çiftliği’nin bir sakinidir.

Ünlü fotoğrafçı Hanri Benazus’a ait koleksiyonda yer alan bahse konu fotoğraf Atatürk Orman Çiftliği’nde de sergilenmektedir.

 

atatürk kurbanlık koyun
Hanri Benazus Koleksiyonunda bahse konu fotoğraf 2 Nisan 1937 tarihiyle yer almaktadır

 

Atatürk’ün manevi kızı Ülkü (Adatepe) ile birlikte 2 Nisan 1937 günü çekildiği diğer fotoğraflar incelendiğinde de, kıyafetlerinin aynı olduğu görülmekle birlikte; bahse konu fotoğrafların aynı gün çekildiği anlaşılabiliyor.

 

atatürk ülkü aoç

 

Atatürk ve Manevi Kızı Ülkü Adatepe’nin Yer Aldığı Fotoğraf Hakkında Hatalı Bilgi Sunan Yazarlar

Radikal Gazetesi yazarı Ayşe Hür, “Atatürk zamanında dini bayramlar nasıl kutlanırdı?” başlıklı yazısında (5 Ekim 2014) kurban bayramı kutlamalarına değinirken “Atatürk, manevi kızı Ülkü’yü bir koyunu severken izliyor” notuyla anılan fotoğrafa yer vermişti.

Anılan fotoğraf Yeni Akit ve Ensonhaber gibi haber siteleri tarafından kurban kesilmesini eleştiren Leman Sam’ı eleştirmek amacıyla “Atatürk’ün kurbanlık koyunla çekilen fotoğrafı” notuyla paylaşılmıştı.

 

* Êl-Bûrsêvî’nin “Atatürk, Koyun ve Natali Avazyan: Bir Yalanın Anatomisi” başlıklı yazısının bulgularından istifade edilmiştir.

Yorumunuzu yazınız...