Portekizli futbolcu Cristiano Ronaldo’nun İran’da yüzde 85’i felçli olan bir hayranı olan İranlı ressam Fatima Hamami’ye dokunduğu için 99 kırbaç cezasına çarptırıldığı iddiası İranlı yetkililerce tekzip edildi

 

Dünyaca ünlü Portekizli futbolcu Cristiano Ronaldo’nun İran ziyaretinde İranlı ressam Fatemeh Hamami’ye sarıldığı için “zina” suçlamasıyla 99 kırbaç cezasına çarptırıldığı iddiası basına ve sosyal medya platformlarına yansıdı.

Ronaldo’ya kırbaç cezası verildiğini ya da yıldız futbolcunun kırbaç cezasıyla yargılandığını ileri süren aktarım örnekleri:

 

Goal.com: “Cistiano Ronaldo’ya büyük şok: 99 kırbaç cezası verildi!”

 

NTV: “Cristiano Ronaldo’ya kırbaç cezası. Kariyerine Suudi Arabistan’da devam eden Cristiano Ronaldo, İranlı ressam Fatemeh Hamami’ye dokunduğu gerekçesiyle kırbaç cezasıyla yargılanıyor.”

 

T24: “İran yasalarına göre, Cristiano Ronaldo’ya 99 kırbaç cezası verildi”

 

Cristiano Ronaldo, formasını giydiği Suudi Arabistan Al Nassr’ın Asya Şampiyonlar Ligi’nde İran takımı Persepolis ile karşılaşması için İran’a gittiği süreçte kendi portresini çizen %85 felçli İranlı ressam Fatemeh Hamami ile bir araya geldi.

Kendisini çizdiği portreleri hediye eden Hamami’ye karşılık olarak imzalı formasını hediye eden Ronaldo akabinde Hamami’ye sarıldı.

İranlı kadın ressama dokunmasının zina ile eşdeğer olduğu ve 99 kırbaç gerektirdiği iddiasıyla birçok avukatın Ronaldo’yu şikayet ettiği ileri sürüldü.

İspanyol Mundo Deportivo’nun aktarımı kaynak gösterilen haberlerde suç duyurularının ardından yargı sisteminin hızlı davranarak 38 yaşındaki Ronaldo’ya 99 kırbaç cezası verdiği iddia edildi.

Cristiano Ronaldo’nun İran’a bir sonraki ziyaretinde, bir ressamla birlikte sarıldığı ve yanağından öptüğü fotoğraf nedeniyle “zinadan 99 kırbaç” cezasıyla karşı karşıya kalabileceği, İran hukukunda bekâr bir kadına dokunmanın zinayla eşdeğer olduğunu aktaran içeriklerin ve hakkındaki bir şikâyetin zaman içerisinde Ronaldo’nun İran’da bir kadına dokunduğu için 99 kırbaç cezasına çarptırıldığı şekline evrildiği görülüyor.

İran’ın İspanya Büyükelçiliği, sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada Cristiano Ronaldo’nun Fatemeh Hamami’ye dokunduğu için kırbaç cezası aldığı iddiasını tekzip etti.

Bahsi geçen paylaşımda kullanılan İspanyolca ifadelerin Türkçemize çevirisi şu şekilde:

“İran’da herhangi bir uluslararası sporcuya karşı mahkeme kararı verilmesini şiddetle reddediyoruz. Bu tür asılsız haberlerin yayınlanmasının, insanlığa karşı işlenen suçları ve mazlum Filistin milletine karşı işlenen savaş suçlarını gölgede bırakması endişe vericidir. Cristiano Ronaldo’nun 18 ve 19 Eylül tarihlerinde resmi bir futbol maçı için İran’a gittiğini ve halk ve yetkililer tarafından çok iyi karşılandığını da belirtmek gerekir. Fatemeh Hamamı ile samimi ve insani görüşmesi de hem halk hem de ülkenin spor otoriteleri tarafından övgü ve takdirle karşılandı.”

 


ronaldo-kirbac-cezasi-tekzip

 

Ronaldo, İran’daki karşılaşmanın ardından memnuniyetini şu ifadelerle sosyal medya hesaplarında paylaşmış:

“Bugün galibiyet almak harika! Bu ziyareti bizim için çok özel kılan taraftarlarımıza ve tüm İran halkına çok teşekkür ederiz. İnanılmaz derecede sıcak bir karşılama! ❤️”

 


 

 

Yorumunuzu yazınız...