Videoda Cristiano Ronaldo’nun Kupa Seramonisinde Podyumda Elini Sıkmadığı Kişinin İsrailli Bakan Olduğu İddiası Doğru Değil

22 Aralık 2019 tarihinde Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da oynanan İtalya Süper Kupası final maçını Lazio’ya kaybeden Juventus forması giyen Cristiano Ronaldo, kendisine takdim edilen madalyayı başından ivedilikle çıkarırken Luca Ferrari’nin elini sıkmamıştı.

Yanlış İddia

 

Daha önce, 7 Ekim 2023 günü başlayan İsrail ve Hamas saldırılarıyla ilişkilendirilen eski tarihli ya da ilintisiz görüntüleri derlemiştik. Ayrıca, ünlü Portekizli futbolcu Cristiano Ronaldo hakkında paylaşılan asılsız iddiaları bir araya getirmiş ve Cristiano Ronaldo’nun İsrail’in topraklarını işgal ettiği Filistinlilere destek verdiği iddiasıyla farklı görüntülerin bağlamından kopartılarak kullanıldığına da değinmiştik.

Ronaldo hakkında paylaşılan asılsız iddialardan biri, Juventus formasıyla katıldığı kupa seramonisinde İsrailli Bakanın elini sıkmadığı yönündeydi.

2021 yılında gerçek arka planını aktardığımız görüntü 2023 yılı Ekim ayında yeniden yanlış iddiayla kullanılmaya başlanmış.

“Ronaldo katil İsrail başkanının elini hiç sıkmıyor helal olsun işte bu yüzden Ronaldo” ya da “İsraillinin eli yine havada kaldı, Ronaldo bildiğiniz gibi, Rabbim iman nasip etsin” gibi yorumlarla paylaşılan görüntü şu şekilde:

 

 

 

Videoyu hatalı yorumla aktaran paylaşım örnekleri:

 

peygamberimizin sünnetleri (@atk3425): “Daha önce Portekiz – israil maçı sonrası forma değiştirmek isteyen futbolcuya ben katiller ile forma değişmem diyerek reddeden ve filistin ‘e yardımlarıyla bilinen Ronaldo . İtalya ‘da Kupa Töreni sonrası israil ‘li yetkilinin elini havada bıraktı.”

 

 

cristiano-ronaldo-israilli-bakanin-elini-sikmadi-iddiasi

 

Küçük Hemze (@kucuk_hemze): “Ronaldo’nun İsrail Bakanı’nı görmezden geldiği kral hareket.! “

 

 

 

Cristiano Ronaldo’nun İsrailli yetkilinin elini sıkmadığı iddiasıyla paylaşılan videodaki kişi İsrailli değil, 2019 yılında İtalya’nın Riyad Büyükelçiliği görevini üstlenen Luca Ferrari.

 

 

Suudi Arabistan’da oynanan İtalya Süper Kupası finalinde karşı karşıya gelen Juventus – Lazio mücadelesinde kazanan 3-1’lik skorla Lazio oldu. Süper kupa finalini kaybeden Ronaldo, 2.lik madalyasını boynundan çıkarıp eski İtalyan politikacı ve İtalya’nın Riyad Büyükelçisi Luca Ferrari’nin elini sıkmadı.

 

cristiano-ronaldonun-elini-sikmadigi

 

luca-ferrari

 

 

Embed from Getty Images

 

 

Video 2019 yılında “Cristiano Ronaldo İtalya Süper Kupası gümüş madalyasıyla ilgilenmiyor” (“Cristiano Ronaldo not interested in Italian Supercup silver medal.”) ifadeleriyle ve “gümüş madalyayı alan ve sonuçtan memnun kalmayan Ronaldo’nun öfkesi kameraya yansıdı” yorumuyla paylaşıldı.

 

 

 

Bu Ronaldo’nun ilk “el sıkmama” hadisesi değil.

Cristiano Ronaldo’nun Manchester United formasını giydiği dönemde Sky Sports yorumcularıyla selamlaşırken daha önce kendisini eleştiren Jamie Carragher’ın elini sıkmaması gündem olmuştu. Ronaldo, Real Madrid’in kazandığı FIFA Dünya Kulüpler Dünya Kupası finali sonrası yapılan seremonide şeref tribünündeki tokalaşma esnasında UEFA Başkanı Michel Platini ile de selamlaşmamıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...