Hamas militanlarının üzerinden çıkan videoda İsrailli genç kadına tecavüz edeceklerine dair ifadeler sarf edildiği ve “Hayır, hayır! Onu geri götürün. Onu tecavüz için kendimize ayıralım.” cümlesinin kullanıldığının duyulduğu iddiası doğru değil

Videoda duyulan Arapça ifadenin doğru çevirisi “Hayır, hayır! Hayır, o esir! Bırakın onu, o genç bir kız. Hayır geri verin onu. O bir kız. Geri getirin onu!” şeklinde.

Yanlış İddia

 

Hamas’ın 7 Ekim 2023 günü sabahı Gazze sınırlarını geçerek başlattığı saldırıda kaçırdığı İsrail vatandaşlarından birine tecavüz edileceğinin söylendiğinin duyulduğu iddiasıyla bir video servis edildi.

Hamas militanı üzerinden çıktığı, içinde İsrailli kızlara tecavüz edileceğinin söylendiği ileri sürülen video şu şekilde:

 


Videoda tecavüz edileceği söylenen İsrailli genç kızın sonra öldürüldüğü de iddia edilmiş.

 

Görüntü hakkında hatalı aktarımda bulunan paylaşım örnekleri:

 

İzzet Murat Güler (@murat_tlv): “Hamas tecavüz etmez yok öyle bir şey” diyenler vardı değil mi ? İmha edilen Hamas teröristlerinden birinin üzerinden çıkan video bu. “Bu rehine değil, bu tecavüz için” diyor terörist. Hala mı inanmazsınız ?

 

hamas-kadina-tecavuz-iddiasi

 

“No, no, take her back! This is not a prisoner, this one is for rape! (according to Islamic rules for female captives) Go back to your place! This is what happening with the female captives! Pls Share this video to show the whole world what kind of creature Hamas is”

“Hayır, hayır, onu geri götürün! Bu bir mahkum değil, bu tecavüzden! (Kadın esirler için İslami kurallara göre) Yerinize geri dönün! Kadın esirlerin başına gelen de bu! Hamas’ın nasıl bir yaratık olduğunu tüm dünyaya göstermek için lütfen bu videoyu paylaşın”

 

 

 

Görüntüde Hamaslı Filistinliler esir aldıkları kadına tecavüz edeceklerini söylemiyor.

Hamas militanlarının kaçırdıkları İsrailli kadına tecavüz edeceklerini söyledikleri iddiasıyla paylaşılan videoda bir tecavüz söylemi / iması geçmiyor.

Arapça “yakalanan kadın” (“سبية”) olarak nitelenen genç kadın için serbest bırakılması talimatı veriliyor.

 

Videoda duyulan Arapça ifade “Hayır, hayır! Onu geri götürün. Onu tecavüz için kendimize ayıralım.” (“No, no, take her back! This is not a prisoner, this one is for rape!”) şeklinde değil.

Kullanılan Arapça ifadenin Türkçemize doğru çevirisi şöyle:

“Hayır, hayır! Hayır, o esir! Bırakın onu, o genç bir kız. Hayır geri verin onu. O bir kız. Geri getirin onu! Geri getirin onu!”

 

Görüntüyü mezkûr yanlış aktarımla dolaşıma sokan İsrailli milletvekili Orit Farkash Hacohen, videoda sarf edilen gerçek ifadelerin ortaya konulmasının akabinde bu tweetini sildi.

 

İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın “IsraelPersian” uzantılı Farsça resmî Twitter / X hesabında söz konusu videoyu “‘Hayır hayır. Onu geri getirin, bu bir mahkum değil, bu tecavüz amaçlıdır (İslam’ın kadın esirlere ilişkin kurallarına göre).’ Bunu paylaşın ki tüm dünya Hamas’ın nasıl bir vahşi hayvan olduğunu bilsin. Mutlak canavarlarla savaşıyoruz. Bu hayvanları destekleyen herkes onlardan beter!” ifadeleriyle paylaştığı tweeti sonradan sildi.

 

İsrail-Hamas çatışmalarının yoğunlaştığı günlerde İbranice içerikleri doğrulayan Fake Reporter da görüntüye dair iddianın asılsız olduğunu şu ifadelerle aktardı:

“İsrail’in resmi Farsça kanalı da yanıltıcı videoyu yayınlıyor. Lütfen unutmayın: Sahte paylaşımların kimseye faydası yoktur ve çoğu durumda yarardan çok zarara neden olur. İsrailli genç bir kadının kaçırılmasını gösteren video, yanlış altyazı ve sahte logo eklemeden bile yeterince şok edici. Pek çok kişi artık Hamas teröristlerinin İsrailli kadınlara tacizde bulunarak onları Şerit’e kaçırdığı gerçeğiyle uğraşmak yerine İsrail’in sahte bir video paylaştığı gerçeğiyle ilgilenecek. Aynı şey Gazze’deki hastanenin patlamasında da yaşandı. Uzun saatler boyunca Filistin yanlısı hesaplar, örtbas edilmek için İsrail’de (yanlışlıkla da olsa) dağıtılan sahte bir haberi tekrarladı. Şunu söylemek istiyoruz: Paylaşılacak yeterince gerçek içerik, tüyler ürpertici tanıklıklar, yürek burkan hikayeler ve dehşet verici videolar var. Sahte yaymayın. Onu bize bildirin.”

 

Yorumunuzu yazınız...