Hamas’ın serbest bıraktığı İsrailli rehinenin “Bana tecavüz etmediler ve bu bende ‘duygusal tecavüz’ hissine yol açtı”  dediği iddiası doğru değil

 

 

7 Ekim 2024 günü İsrail yerleşkelerine saldırıda bulunan Hamas militanları tarafından esir alınıp Gazze’ye götürüldükten sonra esir değişiminde serbest bırakılan İsrailli bir kadının verdiği röportajda “Bana tecavüz etmediler ve bu bende ‘duygusal tecavüz’ hissine yol açtı” (“And they refused to rape me, which felt like emotional rape“) dediği iddiası bir süredir dolaşımda.

 

Bir İsrailli rehinenin Hamas’ın kendisine tecavüz etmemesinin duygusal tecavüz anlamına geldiğini söylediği iddiasıyla paylaşılan ekran görüntüsü şöyle:

 

hamas-israilli-rehine-duygusal-tecavuz

 

Bahsi geçen ekran görüntüsünü bu iddiayla kullanan paylaşım örneği:

 

Gaffar Yakınca (@GaffarYakinca):

“⁉️ Dünya bu acayip olayı konuşuyor. Hamas’ın elinde rehin kalan İsrailli kadın ağlayarak aynen şöyle diyor: “Bana tecavüz etmediler ve bu bende ‘duygusal tecavüz’ hissine yol açtı” Söz konusu kadın, yaşadığı travmayı atlatmak için bir dizi estetik operasyon yaptırmış!”

 


 

 

THS Haber (@temmuzhaber):

“Hamas’ın elinde esir tutulduktan sonra esir takası ile serbest kalan Kadın konuştu Hamas bana tecavüz etmedi bu bende duygusal tecavüz hissi uyandırdı. O günden sonra 6 defa estetik ameliyat geçirdim.”

 

hamas-duygusal-tecavuz

 

Hamas’ın serbest bıraktığı İsrailli rehinenin “Bana tecavüz etmediler ve bu bende ‘duygusal tecavüz’ hissine yol açtı”  dediği iddiası doğru değil.

 

Paylaşılan ekran görüntüsü dijital müdahale içeriyor.

 

Görseldeki alt yazı uydurulmuş.

 

Paylaşılan görsel, Hamas’ın geçici ateşkes döneminde 7. esir takası kapsamında serbest bıraktığı 21 yaşındaki (Fransa ile çifte vatandaşlığı bulunan) İsrailli Mia Schem’in bir röportajından alınan ekran görüntüsü üzerine kurgu alt yazı eklenerek oluşturulmuş.

 

Mia Schem’in Hamas’ın elinde esirken (fiziksel ya da duygusal bir) tecavüze uğradığına dair beyanı bulunmuyor.

 

Hamas tarafından isteği dışında silah zoruyla kaçırılan ve 55 gün boyunca rehin tutulan Schem, hiçbir zaman Hamas militanlarının tecavüzüne uğradığını iddia etmedi.

 

Röportajın İbranice’den tercüme edilen altyazılarını içeren kayıtlar incelendiğinde Mia Schem’in ağladığı anda serbest bırakıldığında Hamas’ın elinde geride kalan İsrailli esirler hakkında konuştuğu görülüyor.

 

mia-schem-roportaj

 

Bahsi geçen röportajın tamamı:

 

 

 

Hamas, İsrail’in güneyinde, Gazze’nin yaklaşık 6 km doğusunda yer alan Kibbutz Reim’deki Negev Çölü’nde düzenlenen ve yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı Supernova Müzik Festivali alanına 7 Ekim 2023 günü sabahı paraşütle inen militanlarıyla saldırmış, 260 kişiyi öldürmüş ve birçok İsrailliyi esir almıştı.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, çatışmaların ilk gününde yaralı hâlde esir aldığı Mia Schem’in koluna yapılan müdahaleye ait anları ve akabinde Schem’in görüntülerini 16 Ekim 2023 günü yayınlamıştı.

Yaptığı açıklamada Hamas üyelerinin kendisine “çok iyi ve nazik” davrandığını söyleyen Schem “Gazze’deyim ve el-Kassam Tugayları beni tedavi ederek 3 saat süren bir ameliyat gerçekleştirdi. Benimle ilgileniyorlar, ilaç veriyorlar, her şey yolunda” ve “Bir an önce evime, ailemin, annemin, babamın, kardeşlerimin yanına dönmeyi istiyorum” ifadelerini kullanmıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...