Trabzon Numune Hastanesi Sağlık İşleri ve Tedavi Hizmetleri Derneği Hasta Ziyaret Fişi başlığını, 1.000.000 TL fiyatını, 48420 seri nosunu, 22 Mayıs 2002 tarihini, 10:30 saatini ve “ziyaret süresi 15 dakikadır” notunu içeren bir görsel 2002 yılı Mayıs ayında Trabzon’da vatandaşların hastalarını hastanelerde para karşılığı ziyaret edebildiği iddiasıyla bir süredir sosyal medyada paylaşılıyor.

 

hasta-ziyaret-fisi

 

 

“Hasta ziyaret fişi” görselinin sosyal medyada ilk izine eski AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün “22 Mayıs 2002 Yer:Trabzon Numune hastanesi otoparkı” ifadelerini içeren 23 Mayıs 2019 tarihli paylaşımında rastlanıyor.

 

trabzon-hasta-ziyaret-fisi

 

Metin Külünk’ün bu tweetinin ardından Türkiye’de bir dönem ücret karşılığında hasta ziyaret fişleri kesildiği iddiası bazı haber siteleri ve sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşılmaya başlandı.

 

Ensonhaber.com: “Türkiye’de bir dönem ücret karşılığında kesilen hasta ziyaret fişleri, günümüzde sağlık alanında yapılan yatırımların önemini bir kez daha hatırlattı.”

 

hacı yakışıklı (@haciykk): “Hasta Ziyaret Fişi’ni hatırlayan var mı? Hastanedeki ana babanızı görmek için bile girişte parayla ziyaret fişi alırdınız Unuttunuz mu yoksa? Yüzlerce kilometre öteden gelip askerdeki oğlunun yemin törenini tel örgülerin ardından izleyip ağlayan başörtülü anaları da mı unuttunuz?”

 

 

 

Söz konusu görsel, 2002 yılında hasta ziyaretleri için ücret karşılığında fiş kesildiği iddiasıyla yeniden dolaşıma sokuldu.

 

Mert Armağan (@MertArmagan53): “Zamanında hastalarımızı görmek için para ödüyorduk.”

 


 

Bahsi geçen görselin hastane otoparkı için düzenlenen bir fiş olduğu ileri sürüldü. Görseli dolaşıma sokan Metin Külünk’ün “otopark” atfı bu iddiayı doğrular nitelikte.

Hasta ziyaretinin ücret karşılığı yapılabildiği iddiasını içeren paylaşımlara sosyal medya kullanıcılarının böyle bir uygulamaya şahit olmadıkları yanıtını verdiği görüldü (Geçmişte hastanelerde ücretli galoş satışına benzer şekilde refakatçinin yiyeceği hastane yemeği için ücret ödeme yapılma ihtimaline değinen paylaşımlara rastlandı.).

Trabzon Numune Hastanesi’nde (Şimdiki adıyla Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde) geçmişte hasta ziyareti için vatandaşlardan ücret alındığına dair birinci elden bir tanıklık bulunamadı.

Münferit bir hadise olması ihtimaline binaen Trabzon Numune Hastanesi’nde 2002 yılı Mayıs ayında hasta ziyaretlerinin ücret karşılığı yapıldığı iddiasının doğruluk payının bulunup bulunmadığı hususunun teyidi için yapılan bilgi edinme başvurusuna bir yanıt verilmesi hâlinde işbu yazı güncellenecektir.

 

Not: (TCMB verilerine göre) 22 Mayıs 2002 tarihinde 1 ABD doları 1,4 milyon Türk lirası idi.

 

Yorumunuzu yazınız...