Paylaşılan Fotoğrafın Türkiye’deki Sağlık Sisteminin 20 Yıl Öncesini Yansıttığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Türkiye sağlık sisteminin 20 yıl öncesi ve sonrasına ait olduğu iddiasıyla sosyal medyada paylaşılan görselleri ele alacağız…

AK Parti hükümetleri öncesi ile sonrasında sağlık sisteminde yaşanan dönüşümü yansıttığı iddiasıyla paylaşılan görseller şu şekilde:

 

20 yil once 20 yil sonra

 

Bahsi geçen görselleri ülkemizin sağlık sisteminin 20 yıl arayla karşılaştırmasını yansıttığı iddiasıyla aktaran paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

 

Celal Kılıçdaroğlu:

“ESKİDEN ERDOĞAN YOKTU kemal abim vardı ve halimiz böyleydi canlar”

 

20 yil once sonra turkiye

Semiha Ekinci:

#20liyaslarchallenge akımında herkes kendi fotoğrafını paylaşıyor. Bende 20 yıl önceki Türkiye ile şimdiki Türkiye’nin fotoğrafını paylaşmak istedim.

 

20 yil once turkiye

 

Ak Parti Gaziantep:

“20 yıl önce Türkiye / 20 yıl sonra Türkiye! Teşekkürler @RTErdogan”

 

20 yil sonra turkiye

 

Gizli Belge Operasyon:

“Kemal Kılıçdaroğlu zamanın da SSK da Çocuk Bölümleri… Şimdi ki Annelere de, Hastane beğendiremiyoruz. Kocası ile Kayıvalidesi ile Özel hastane beğenemediği için kavga ediyor. #SeninleyizErdoğan”

 

 

Ancak iddia edilenin aksine, kadınlar ve bebeklerle dolu hastane odası görseli AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılından öncesine değil, 2015 yılına ait.

 

urfa dogum hastanesi

 

Tersine görsel arama yoluyla tarandığında fotoğrafı içeren haber aktarımlarına ulaşmak mümkün.

Siverek Haber’in 26 Ocak 2015 tarihli “Doğum hastanesi Urfa’ya yetmiyor” başlıklı haber metni şu şekildeydi:

Şanlıurfa Türkiye genelinde doğurganlık oranının en fazla olduğu şehirlerarasında gösteriliyor. Doğurganlık oranı fazla olan Şanlıurfa’da doğum hastanesi hastalara yetişemiyor. Doğum hastanesine giden hastalar yoğunluk nedeniyle kayıtları alınmayınca özel hastanelere gitmek zorunda kalıyor. Whatsapp hattından haber merkezimize ulaşan vatandaşlar; “ Hastane yetkilileri saat 12’de gelin kaydınızı yapacağız dediler. Bizde saat 12’de geldik sırada 100’ün üstünde hasta vardı. 20-30 kişinin kaydını aldılar sonra kayıtların bittiğiniz söylediler. Bizde mecburen özel hastanelere gidiyoruz. Ayrıca acil hastalar güvenlik görevlileriyle dalgamı geçiyorsunuz diye tartışmaya girdi” ifadelerini kullandı. Haber merkezimize başka bir kullanıcının gönderdiği fotoğrafta ise çocuk hastanesininde yetersiz olduğu görülüyor. Hastaların yere serilen yatak üzerinde yatmaları ise ilginç görüntüler oluşturuyor.

 

dogum hastanesi urfaya yetmiyor

 

Bu yanlış algının 2020 yılı Mayıs ayında “Kılıştaroğlu SSK hastanesinin çocuk bölümünü nasıl REZİL hale getirmiş.” notuyla (Vartolu mahlaslı Twitter kullanıcısı tarafından) gerçekleştirilen bir trollemeye dayandığı anlaşılıyor.

Paylaşılan diğer görsel ise 2018 yılında Kayseri Şehir Hastanesi’ndeki bir doğum odasında kaydedilmiş.

 

dogum odasi

 

Bahsi geçen görselin arka planına Doğrula.org da değinmişti.

 

Yorumunuzu yazınız...