Paylaşılan Karikatürde İspanyol Karikatüristin Türkiye’nin Koronavirüs Salgını İle Mücadelesini Yansıttığı İddiası Doğru Değil

İspanyol karikatüristin Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelesini çizdiği iddiası gerçeği yansıtmıyor. Bahse konu resim İranlı sanatçı Ali Reza Pakdel’in çizimine ait. İlgili resimde koronavirüs salgını ile mücadele eden sağlık personeli ve savaşta insanları koruyan askerin üzerinde herhangi bir ülke bayrağı yer almıyor.

Yanlış İddia

 

Küresel salgın haline gelen koronavirüs salgını ile mücadele ettiğimiz bu zor günlerde sosyal medya platformlarında bazı görsellerin çarpıtılarak paylaşılmaya devam edildiğine şahit oluyoruz.

Son günlerde sosyal medyada popüler hâle gelen İspanyol karikatüristin Türkiye’nin koronavirüs salgını ile mücadelesini çizdiği iddiası ile paylaşılan resim, aslı tahril edilerek sunulan görsellerden biri.

Bahse konu iddiayı içeren paylaşımlardan bazıları şöyle:

 

Türkiye koronavirüs mücadele
İspanyol karikatüristin Türkiye’nin koronavirüs salgını ile mücadelesini çizdiği notuyla paylaşılan görseli içeren asılsız paylaşım

 

Savaşta insanları koruyan askerin ve koronavirüs salgını ile mücadele eden doktorun yer aldığı paylaşılan resimde askerin ve sağlık personelinin kolundaki Türk bayrağı detayı dikkat çekiyor.

 

Türkiye koronavirüs mücadele
İspanyol karikatüristin Türkiye’nin koronavirüs salgını ile mücadelesini çizdiği notuyla paylaşılan görseli içeren asılsız paylaşım

 

Bazı haber sitelerinin bu asılsız iddiayı okurlarıyla paylaştığı görülüyor.

 

Türkiye koronavirüsle mücadele
İspanyol karikatüristin Türkiye’nin koronavirüs salgını ile mücadele ettiği notuyla paylaşılan görseli içeren haber

 

İspanyol Karikatüriste Ait Sanılan Resim İranlı Sanatçı Rıza Pakdel’e Ait ve Orijinalinde Türk Bayrağı Yer Almıyor

İddianın aksine İspanyol karikatüristin Türkiye’nin yeni koronavirüsle mücadelesini çizdiği iddiası doğru değil. Bahse konu resim İranlı sanatçı Ali Reza Pakdel’in çizimine ait.

Pakdel, Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesini çizdiği iddiası notu ile paylaşılan resmi alirezapakdel_artist uzantılı Instagram hesabından 31 Mart 2020 tarihinde “Vatan muhafızları” açıklaması ile paylaşmış.

Resmin orijinali incelendiğinde koronavirüs salgını ile mücadele eden sağlık personeli ve savaşta insanları koruyan askerin üzerinde herhangi bir ülke bayrağının yer almadığı görülmektedir.

 

İspanyol karikatüristin Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesini çizdiği iddiasıyla paylaşılan resim Ali Rıza Pakdel’in çizimine ait

 

Ali Rıza Pakdel’in profili incelendiğinde koronavirüs salgını ile mücadele edilen bu dönemde sağlık çalışanlarının salgın ile mücadelesine dikkat çeken illüstrasyonları görülebiliyor. İranlı sanatçının çizimleri, salgının mevcut durumunu yansıtırken aynı zamanda salgına karşı mücadele eden personellerin ne gibi zorluklarla karşılaştığını gösteriyor.

 

koronavirüs karikatür

 

Yorumunuzu yazınız...