Paylaşılan Fotoğraftaki Buruşmuş Elin Koronavirüs Salgını İle Mücadele Eden Çapa Tıp Fakültesi’nden Bir Doktora Ait Olduğu İddiası Doğru Değil, Görselin Aslı Hindistan’dan

Paylaşılan fotoğraftaki buruşmuş elin koronavirüs salgını ile mücadele eden Çapa’daki İstanbul Tıp Fakültesi’nden bir doktora ait olduğu iddiası doğru değil. Çapa’daki İstanbul Tıp Fakültesi’nden korona’yla mücadele eden bir doktorun eli” olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraf aslında Türkiye’den değil. Söz konusu fotoğraf Awanish Sharan adlı Hindistan vatandaşı tarafından geçtiğimiz Haziran ayında yapılan paylaşıma ait.

Yanlış İddia

 

Başta doktorlar olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızın haklarını ödemek elbette güç. Ancak bu minnettarlığı belirtmek için yanlış bilgiye gerek yok.

Kısaca Çapa olarak adlandırılan, İstanbul’un Fatih ilçesindeki Çapa semtinde bulunan İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nde koronavirüs hastaları ile ilgilenen bir doktorun uzun süre eldiven takması nedeniyle buruşan eline ait olduğu iddiasıyla bir fotoğrafın sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde paylaşılmaya başlandığına şahit olduk.

 

buruşuk el fotoğrafı

 

doktorun eli

 

Ancak, “ÇAPA da korona’yla mücadele eden bir DOKTORUN eli” olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraf aslında Türkiye’den değil.

 

buruşuk el resmi

 

Çapa’dan bir doktora ait olduğu iddiasıyla paylaşılan buruşmuş el fotoğrafı, Awanish Sharan adlı Hindistan vatandaşı tarafından geçtiğimiz Haziran ayında paylaşılmış. Hindistan’dan çeşitli haber siteleri de Awanish Sharan tarafından paylaşılan fotoğrafı haberleştirmiş.

 

buruşuk el fotoğrafı

 

Fotoğrafı paylaşan profil, yanlış bilgi ile halkın bilinçlendirmeye çalıştığını da beyan etmiş vaziyette.

 

insanları uyarmak için her bilgi paylaşılır

 

koronavirüs doktor el fotoğrafı

 

Yorumunuzu yazınız...