İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi 195. Dönem Mezuniyet Töreninde Bölüm Birincisinin Konuşmasında “Ülkeyi Elin Memleketine Garson Kazandıranlar Değil Kendisini Okutan Büyüten Bu Topraklara Borcunu Ödeyenler Kalkındıracak” ve “‘Giderlerse Gitsinler’ Dediler Diye Gidecek, ‘Kalın, İtibarınızı Geri Vereceğiz’ Diyenlere Kanacak Hekimler Asla Değiliz” Cümlelerine Yer Verilmemiş

 

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi 195. Dönem Mezuniyet Töreni geçtiğimiz gün düzenlendi.

Çapa Tıp Fakültesi Mezuniyet töreninde dönem birincisi Merve Nur Uçar’ın kürsüde yaptığı aşağıdaki ifadeleri içeren konuşması basında ve sosyal medyada büyük ilgiyle paylaşıldı:

“… Sağlık Bakanı sağlık sistemini iyileştirecek, hekimlerimizin ve diğer sağlık çalışanlarının hak ettiği konumda olabilmeleri için elimizden gelen bütün düzenlemeleri yapacağız. Aynı okuldan mezun olmanın gururuyla yetinmeyip yeni Aziz Sancarlar olacağız. Şu an yurt dışında var olan imkânları ülkemize kazandıracağız. İlim yolunda var gücümüzle çalışacağız. Rasim Özdenören’in deyimiyle, hem bu deveyi güdecek, hem bu diyarda kalacağız. Çünkü devede bizim diyar da… 1827 yılından bu yana kök salan birçok tıp fakültesine filizlerini veren binlerce hekimi gölgesi altına toplayan tarihi koca çınarımız İstanbul Tıp Fakültesinin bir dalı olmaktan gurur duyuyoruz. …”

 

 

Ancak Merve Nur Uçar’ın konuşmasını haber sitelerinde ve sosyal medyada paylaşanlar bazı eklemelerde bulunmuştu.

Haber sitelerinde bahsi geçen konuşmada “ülkeyi elin memleketine garson kazandıranlar değil kendisini okutan büyüten bu topraklara borcunu ödeyenler kalkındıracak.” ifadesini kullanıldığı ileri sürülse de, bölüm birincisinin bu yönde bir cümle sarf etmediği anlaşılıyor.

“İstanbul Tıp Fakültesi 2022 mezunları” adına farklı mezunlar tarafından yapılan konuşmada geçen “‘Giderlerse gitsinler’ dediler diye gidecek, ‘Kalın, itibarınızı geri vereceğiz’ diyenlere kanacak hekimler asla değiliz.” cümlesinin de bölüm birincisinin konuşmasında geçtiği iddia edilmişti.

 

Ajans Muhbir:

 

Çapa Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde okul birincisi: “‘Giderlerse gitsinler’ dediler diye gidecek, ‘Kalın, itibarınızı geri vereceğiz’ diyenlere kanacak hekimler asla değiliz.”

 

Taha Hüseyin Karagöz:

 

Okul birincisinin böyle bir beyanı yok. Videoda açıkça onun konuşmadığı gözüküyor. İnanmak istiyorsanız yine de siz bilirsiniz Kimin konuştuğunun gözükmemesi için videonun içine etmişler

 

Aşağıdaki bağlantıda sunulan etkinlik kaydının tamamı izlendiğinde 1:58:24 – 2:16-35 arasında bölüm birincisinin konuşmasının akabinde kendisine bölüm birinciliği plaketinin takdiminin ardından “şimdi de 2022 mezunları konuşuyor” anonsuyla “dönem mezunları konuşması”nda 3:07:55’de ilgili cümlenin geçtiği görülüyor.

 

 

İstanbul Tıp Fakültesi 2022 mezunları. 6 sene önce umut ve heyecanla girdiğimiz fakültemizden bugün yorgun, hüzünlü ama her zamankinden daha gururlu iyi hekimler olarak mezun oluyoruz” cümlesiyle başlayan farklı öğrencilerin seslendirdiği konuşmadan ilgili bölüm şöyleydi:

“… Ey halkım! Bizler vatanını seven, milletinin sağlığını ön planda düşünüp görevinin kutsallığına inanan, İstanbul işgal altında iken bağımsızlık bayrağını dalgalandıran Türk tıbbiyelileri, ‘giderlerse gitsinler’ dediler diye gidecek, ‘kalın, itibarınızı geri vereceğiz’ diyenlere kanacak hekimler asla değiliz! … “

 

Söz konusu konuşma anında bölüm birincisi Merve Nur Uçar’ın kürsüde olmadığı, elinde mikrofon bulunmadığı ve haliyle mezkûr ifadelerin kendisi tarafından dile getirilmediği görülebiliyor.

 

istanbul tip fakultesi 195 yil mezuniyet toreni

 

Her ne kadar bölüm birincisine ait olmadığı ileri sürülse de, tüm mezunlar adına yapılan bu konuşmanın -ilgili cümlenin ardından alkışladığı da görülen- bölüm birincisinden ayrı düşünülemeyeceği söylenebilir.

 

Yorumunuzu yazınız...