İstanbul Şehir Üniversitesi Birincisinin Başörtülü Olduğu İçin Kürsüden İndirildiği Anı Yansıttığı İddiasıyla Paylaşılan Görsel Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun 16 Temmuz 1995 Tarihli Mezuniyet Töreninden

Yanlış İddia

 

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi 195. Dönem Mezuniyet Töreni’nde bölüm birincisi Merve Nur Uçar’ın konuşması (eklemelerle birlikte) dikkat çekmiş ve gündeme gelmişti.

 

capa tip mezuniyet toreni

 

Söz konusu törende başörtülü bir öğrencinin dönem birincisi olarak konuşma yapmasının ardından, bir sosyal medya kullanıcısı tarafından 1995 yılından bir görüntü 2016 yılından konuşmayla hatalı şekilde ilişkilendirilerek aktarılmıştı:

 

“Yıl 1995 İstanbul Şehir Üniversitesi 1. si “Salih Büşra Selman” Başı kapalı diye kürsüden indiriliyor Yıl 2022 İstanbul Üniversitesi Tıp 1. si “Merve Nur Uçar” adeta geçmiş yılların intikamını alırcasına konuşma yapıyor. Şu 2 resim için bir kitap yazılır”

 

basi kapali diye kursuden indiriliyor

 

Paylaşılan görsel İstanbul Şehir Üniversitesi’nin 1995 yılındaki töreninden değil. 2008 yılında kurulan İstanbul Şehir Üniversitesi 2020 yılında faaliyet izninin kaldırılmasıyla kapatılmıştı.

(Psikoloji Bölümü mezunu) Saliha Büşra Selman, İstanbul Şehir Üniversitesi 2015-2016 Akademik Yılı Üniversite birincisiydi.

 

saliha busra selman

 

Saliha Büşra Selman’ın bölüm birincisi olarak yaptığı konuşma “Büşra’nın kürsüde yaptığı konuşma, akıllara 28 Şubat sürecinde yaşananları hatırlattı. Özellikle 1995 yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde yaşanan olay hafızalara kazınmıştı.” vurgusuyla bazı haber sitelerinde aktarılmıştı (Söz konusu haberin içeriğinin yanlış idrak edilerek paylaşıldığı görülüyor).

 

 

Öğrencinin başörtüsünün çekiştirildiği görsel 16 Temmuz 1995 günü düzenlenen Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun mezuniyet töreninden.

Başörtülü öğrencinin ağzının kapatılarak kürsüden indirilerek konuşmasının engellendiği görüntüler, “28 Şubat döneminin simgesi” olarak nitelenerek yaygın şekilde paylaşılmakta.

 

sivas 16 temmuz 1995 diploma toreni

 

sivas cumhuriyet universitesi 1995 diploma toreni

 

sivas cumhuriyet universitesi 1995 diploma toreni

 

sivas cumhuriyet universitesi 1995 diploma toreni

 

Prof. Dr. Servet Özgür’ün müdürlüğünü üstlendiği Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Hemşirelik Meslek Yüksek Okulu personelinin “kes sesini konuşmaya hakkın yok” sözleriyle başörtülü öğrencilerle tartıştığının görültüğü video kayıt şu şekilde:

 

 

Katıldıkları mezuniyet töreninde diplomaları verilmeyen, başörtülü oldukları için derslere alınmayan ve disiplin cezası sonucu okuldan atılan hemşirelik bölümü öğrencileri 2017 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız’ı makamında ziyaret etmişti.

 

 

Başörtülü olarak yemin edip diplomasını alması engellenen Zöhre Uçar, mezuniyet günü yaşadıklarını ise şöyle anlatmıştı:

“Bunu engellediler. Biz de mezuniyet günü 3 arkadaşımızla törene katılmaya karar verdik. 9-10 kapalı arkadaştık, kala kala 3 kişi kaldık. Diğer arkadaşlarımızdan bazıları başlarını açtı, bazıları da törene katılmama kararı aldı. Bizi törene davet etmemişlerdi, provalara katılmamıştık. Biz yine de tören günü ‘Bize de yemin ettirirler’ diye düşündük, çünkü bizim de hakkımızdı. ‘Gider yeminimizi eder, döneriz’ diyorduk ama maalesef böyle olmadı. Behiye arkadaşımız birinciydi. Birinci olmasına rağmen kendisine törene katılamayacağı ve plaketin ikinciye verileceği söyleyince biz tören alanına girdik. Behiye arkadaşımız mikrofonu aldı, birinci olmasına rağmen törene katılmasına izin verilmediğini, başörtüsünü çıkararak katılmasının istendiğini söyleyince, sınıf arkadaşlarımızdan biri ağzını kapatarak ‘Senin konuşmaya hakkın yok’ diye müdahale etti. Tabi o müdahale sırasında ben de müdahale ettim. Keplerimiz yere atıldı. Daha sonra tören alanını terk ettiler. Başka bir yere gittiler ve orada törene devam ettiler. Biz yine o kapının arkasında kaldık, yine tören alanına alınmadık.”

 

“Anne ve babalarımız olayı basından duydu. Olay, basına yansıyınca birkaç gün sonra bir hocamızın eşliğinde bizi bir odaya topladılar, kapalı arkadaşlara yemin ettirdiler. Böylelikle diplomamızı alıp mezun olabildik.”

 

Prof. Dr. Alim Yıldız, 1995 yılında yaşanan vaka hakkında şu yorumda bulunmuştu:

“O yıllarda eğitim hakkı engellenen, mezuniyet töreninde konuşmalarına müsaade edilmeyen arkadaşlarımızla olmak bizim için güzel bir şey. Onları tekrar aramızda görmekten mutluyuz. Ben onları dönem sonunda gerçekleştirilecek mezuniyet törenine davet ediyorum. Onlar onur konuğumuz olacaklar ve engellenen konuşmalarını gerçekleştirecekler. Çünkü yiğit düştüğü yerden kalkar. Bu, tamamen acılarını dindirmez, yaşananları değiştirmez ama bir nebze olsun hafifletebilir.”

 

Yukarıdaki paylaşımdaki hatayı tespit eden Yıldıray Oğur şu aktarımda bulunmuştu:

“Şehir Üniversitesi 2008’de kuruldu, 2020’de kapatıldı. Başı örtülü, açık birincileri oldu 1995’de başörtülü birinciyi konuşturtmayan Sivas Hemşirelik Yüksek Okulu Müdürü ise 2021’ye kadar Adana’da bir vakıf üniversitesinde müdürlük yaptı. Kitabı böyle yaz, daha çok okunur…”

 

Yorumunuzu yazınız...