Üniformalı askerlerin yanaşık düzende nizamî şekilde yürüyemediği video sosyal medyada dönem dönem tekrar dolaşıma giriyor.

Videodaki yürüyüşleriyle askerî düzenden uzak bir izlenim veren üniformalılar üzerinden (15 Temmuz 2016 tarihli darbe girişiminin ardından kapatılan Harp Okulları’nın kapatılmasının ardından kurulan) Milli Savunma Üniversitesi’nin eğitim kalitesine yönelik eleştiriler dile getiriliyor.

Bu yöndeki paylaşım örnekleri şöyle:

 

Ayşe Gündoğdu: “15 Temmuz’dan sonra kapatılan Harp Okulları’nın yerine kurulan, listesini TÜGVA’nın, mülakatını SADAT’ın yaptığı Milli Savunma Üniversitesi öğrencileri. 3. Dünya Savaşı’na girerken Dosta güven düşmana korku salıyorlar.”

 

milli-savunma-universitesi-ogrencileri-iddiasi

 

Bahsi geçen video şu şekilde:

 

 

Söz konusu video ilk defa 2018 yılı Mayıs ayında haber sitelerinde, sosyal medya platformlarında ve internet sözlüklerinde paylaşılmıştı.

2018 yılındaki aktarımlarda videonun İstanbul’un Tuzla ilçesindeki Piyade Okulu’ndan olduğu belirtilmişti.

 

senGÜLche: “Harp Akademilerini kapatan gerici zihniyetin eseridir bu.! Tuzla Piyade Okulu’ndan yeni mezun olan askerlerde -Yürüyüş nizamı yok.. -Kimisi şapkalı kimisinde yok.. -Kimisi sağ kol kimisi sol.. -Kiminde valiz, çanta ve poşet.! Vah güzel ÜLKE’min ORDU’su vah.!”

 

OdaTV: “Bu kez de Tuzla Piyade Okulu’ndan olduğu iddia edilen görüntüler görenleri şaşırttı. Yeni mezun olduğu belirtilen askerlerin yürüyüş sırasındaki disiplinsiz görüntüleri tepki çekti. Askerlerin bazıları şapkalı bile değilken, ellerinde valiz, çanta ve poşetle yürüyüş yapan askerlerin, birbirinden farklı şekilde hareket ettikleri görülüyor.”

 

Paylaşılan videodaki yürüyüş Milli Savunma Üniversitesi öğrencilerine değil, 1 aylık acemilik eğitiminin ardından asteğmen rütbesini alan yedek subaylara ait.

Video Tuzla Piyade Okulu’nda kaydedilmiş.

Temel askerlik eğitimlerini tamamlayan 371. dönem asteğmenlerin yemin töreninde ailelerinden eşyalarını aldıktan sonra üstlerini değiştirmek üzere ziyaretçi parkından koğuş bölgesine giderken bir anda uygun adıma geçirilmeleri nedeniyle bu nizamsızlık oluşmuş (Bu hususu ilgili törene katılan ve yürüyen asteğmenlerden biriyle teyit ettik).

Uygun adım yürüyüşte düzenin bozulduğu, yanaşık düzen ilkelerine uyulmadığı, boy sırasında hizalanılmadığı yürüyüşte üniformalıların bazılarının şapkasını takmadığı, bazılarının elinde bavul ve poşet taşıdığı görülüyor.

Askerlerin elinde valiz ve poşet taşıması da görüntünün yemin töreni sonrasında kaydedildiğini işaret eden önemli bir emare.

 

posetle-yuruyen-asker

 

Videodaki yürüyüşün asteğmen rütbeli bir subayın komutasında yapıldığı görülüyor.

Yürüyüşleri tepki çeken üniformalıların apoletleri incelendiğinde asteğmen oldukları anlaşılıyor (İlave görüşmelerde, takım komutanı asteğmen değil meslekçi asteğmen oldukları öğrenildi).

31 Temmuz 2016 tarihinde Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan askeri yükseköğretim kurumu olan Milli Savunma Üniversitesi’nde asteğmen rütbeli yedek subaylar için temel eğitim verilmiyor.

 

tuzla-piyade-okulu-astegmen

 

astegmen-rutbesi

 

Bahsi geçen videonun Milli Savunma Üniversitesi ile ilişkilendirilmesinin 2017 yılı Kasım ayında sosyal medyaya ve basına yansıyan Milli Savunma Üniversitesi Hava Harp Okulu öğrencilerinin yürüyüşüne ait videonun tepki çekmesinin akabinde yaygınlık kazanmasına dayandığı söylenebilir.

 

milli-savunma-universitesi-hava-harp-okulu-ogrencileri-yuruyusu-2017

 

Askerî nizama uygun olmadığı için tepki çeken görüntü, Milli Savunma Üniversitesi Hava Harp Okulu öğrencilerinin 2017 yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenindeki yürüyüşünden.

Dönemin Millî Savunma Bakanı Nurettin Canikli, hakkında soruşturma açıldığını belirttiği görüntünün Plan Bütçe Komisyonu görüşmelerinde gündeme gelmesinin ardından şu izahatı sunmuştu:

““O görüntü resmi bir yürüyüşü yansıtmıyor. Resmi yürüyüşten sonra rahat ortamda yapılan bir Yürüyüş, kesinlikle. Bakın, tören yürüyüşü değil. Yani tören yürüyüşü bittikten sonraki yürüyüş, serbest yürüyüş. Kesin, bunu tespit ettik biz, belgeli, ben size onların bütün belgelerin takdim ederim. Yani orada öyle bir şey olabilir mi? Biz, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin her konuda tamam demediği -kalite olarak personel için de geçerli hepsi içinde geçerli- hiçbir şeyi kesinlikle aktarmıyoruz. Bunun için de geçerli hepsi için geçerli”

 

Görüntüyü sosyal medya hesaplarında “Harp Okulları’nı ne hale getirdiler! Yazıklar olsun. Bu yürüyüş asker yürüyüşü değildir, askerliğe aykırı olan her şey var bu yürüyüşte!” ifadeleriyle paylaşan AK Parti Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, daha sonra bu tweetini silip ilgili törenden bir görüntüyü “İlgili törenin videosuna ulaştım. Bandonun tempo vermediği yerde sıkıntı oluşmuş ama asıl tören bu şekilde. Takdir kamuoyunun.” ifadeleriyle paylaşmıştı.

 


Yorumunuzu yazınız...