Videonun Finlandiya’nın Rusya Sınırına Yaptığı Askerî Teçhizat Sevkiyatına Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’yı işgaliyle birlikte komşusu Finlandiya’da da sular ısınmaya başladı. Bu süreçte, Finlandiya’nın Rusya sınırına askerî teçhizat sevkiyatına ait olduğu iddiasıyla bir video dolaşıma girdi.

Söz konusu video ile ilgili hatalı aktarım içeren paylaşım örnekleri şöyle:

Savunma İşleri:

“NATO ve Finlandiya Ordusu, #Rusya sınırına askeri birlikler sevkediyor.”

Sinan:

“Finlandiya, Rusya sınırına yaptığı ikmalinden görüntüler. Tren platformlarında düzinelerce Leopard tankı, MTLB, BMP, KSHM 1B16 gibi askeri araçlar görülüyor.”

Qırım Haber Ajansı:

“⚡️Baltık Denizi’nde sular ısınıyor mu? #Finlandiya, #Rusya Federasyonu ile olan doğu sınırına askeri teçhizat sevk etmeye başladı”

 

finlandiya askeri techizat sevkiyati

 

Bu aktarımların aksine anılan teçhizat sevkiyatı Finlandiya’nın doğu sınırına değil, tam tersi yöne yapılıyor.

Videoda, Finlandiya’nın Pirkanmaa bölgesinin merkezi olan Tampere adlı kentin batısında yer alan Säkylä ve Pohjankangas Niinisalo’da 2 – 13 Mayıs 2022 tarihlerinde düzenlenen “Arrow 22” adlı tatbikat için yapılan sevkiyat görülüyor.

Görüntünün kaydedildiği noktanın (Harita üzerinden doğrulama yoluyla videodaki Näsinneula kulesi üzerinden) Tampere’de Näsinneula‘da olduğu anlaşılıyor.

 

finlandiya harita

 

Finlandiya Savunma Kuvvetleri (Suomen puolustusvoimat) resmî sosyal medya hesabından yapılan açıklamada da tankların doğu sınırına sevk edilmediği, Arrow 22 adlı tatbikat bölgesine nakledildiği şöyle belirtilmişti:

“A video has been circulating online claiming to show tanks being moved to Finland’s borders. This is not true. The tanks were being moved to the army mechanised exercise Arrow 22. The exercise takes place in Niinisalo and Säkylä. “

“Finlandiya sınırlarına taşınan tankları gösterdiğini iddia eden bir video internette dolaşıyor. Bu doğru değil. Tanklar ordunun mekanize tatbikatı Arrow 22’ye taşınıyordu. Tatbikat Niinisalo ve Säkylä’da yapılıyor.”

 

 

Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen, bahsi geçen tatbikatı yerinde izlemişti.

 

https://twitter.com/DefenceFinland/status/1521854373705523201

 

NATO üyeliği konusu gündemin ana maddelerinden biri hâline gelen Finlandiya’ya yönelik Rusya tarafından tehditler de dile getirilmişti.

 

Yorumunuzu yazınız...