Finlandiya Başbakanı Sanna Marin’in Bekar Türklere Vatandaşlık Vereceğini Açıkladığı İddiası Trolleme Ürünü

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin’in “zorla evlendirilme tehdidi altındaki 30 yaş üstü bekar Türkleri ülkemize kabul edip vatandaşlık vermek insanlık görevimizdir” şeklinde bir beyan verdiği iddiası asılsız. Finlandiya Başbakanı’nın 30 yaş üstü bekar Türklere vatandaşlık verilmesi hakkında bir ifadesi ya da taahhüdü bulunmuyor. Bahse konu iddia, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “evlenmeyip evde kalıyorlar” yönündeki çıkışın ardından oluşturulan bir trollemenin eseridir.

Yanlış İddia

 

Daha önceleri, İzlandalı kadınlarla evlenen göçmenlere aylık 5000 dolar ödeneceği yönündeki asılsız iddia sosyal medyada heyecan yaratmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı “evlenmeyip evde kalıyorlar” yönündeki çıkışın ardından benzer bir iddia daha sosyal medyada kendine yer buldu.

Finlandiya’da haftada dört gün, günde altı saat çalışma sistemine geçileceği yönünde bir açıklama yaptığı yönündeki iddia ile gündeme gelen Finlandiya’nın 34 yaşındaki yeni Başbakanı Sanna Marin’in 30 yaş üstü bekar Türklere vatandaşlık verileceği şeklinde beyanda bulunduğu öne sürüldü. İddiaya göre Başbakan Marin, “zorla evlendirilme tehdidi altındaki 30 yaş üstü bekar Türkleri ülkemize kabul edip vatandaşlık vermek insanlık görevimizdir” şeklinde bir ifadede bulunmuş.

Anılan iddia da sosyal medyada gerçek sanılarak paylaşılmıştı. Sosyal medya hesaplarımıza bu iddianın doğru olup olmadığını soran mesajlar da iletildi.

Finlandiya Başbakanının 30 yaş üstü bekar Türkleri ülkesine davet ettiği iddiasını içeren paylaşım
Finlandiya Başbakanının 30 yaş üstü bekar Türkleri ülkesine davet ettiği iddiasını içeren paylaşım
Finlandiya Başbakanının 30 yaş üstü bekar Türkleri ülkesine davet ettiği iddiasını içeren paylaşım
Finlandiya Başbakanının 30 yaş üstü bekar Türkleri ülkesine davet ettiği iddiasını içeren paylaşım

 

Ancak, Finlandiya Başbakanı Sanna Marin’in 30 yaş üstü bekar Türklere vatandaşlık verilmesi hakkında bir ifadesi bir beyanı yok. Bahse konu iddia, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “evlenmeyip evde kalıyorlar” yönündeki çıkışın ardından oluşturulan bir trollemenin eseridir.

 

Metin Cihan'ın Finlandiya Başbakanı'nın 30 yaş üstü bekar Türkleri ülkesine davet ettiği yönündeki trollemesi
Metin Cihan’ın Finlandiya Başbakanı’nın 30 yaş üstü bekar Türkleri ülkesine davet ettiği yönündeki trollemesi

 

Metin Cihan, 9 Ocak 2020 akşamı “Finlandiya Başbakanı Sanna Marin: ‘Zorla evlendirilme tehdidi altındaki 30 yaş üstü bekar Türkleri ülkemize kabul edip vatandaşlık vermek insanlık görevimizdir.’” ifadesi ile “Finlandiya Başbakanı Açıkladı” yazılı Sanna Marin’in fotoğrafını içeren bir tweet atmıştı (Bahse konu tweete verdiği yanıtlarda Cihan, bu iddianın gerçeği yansıtmadığını işaret etmişti).

Metin Cihan’ın trollemesinin ardından bu asılsız iddianın sosyal medyada gerçek sanılarak paylaşılmaya başlandığı anlaşılıyor. Finlandiya Başbakanı’nın 30 yaş üstü bekar Türkleri ülkesine davet ettiği yönündeki trollemeyi gerçek sanan ilgili paylaşımlarda alıntılanan ifadelerin ve görselin, Metin Cihan’ın tweetine ait olduğu görülüyor.

 

finlandiya türklere vatandaşlık

Yorumunuzu yazınız...