AKP’nin Evde Kalma Vergisi Getirecek Yasa Tasarısını Hazırlayarak Meclis’e Sunduğu İddiası Asılsız

AKP tarafından evlenmeyip evde kalanlara yönelik yaptırım uygulanmasına karar verildiği ve evde kalanların kademeli olarak artacak şekilde vergilendirmeyi hedefleyen bir yasa tasarısının hazırlandığı iddiası gerçek dışıdır. Bahse konu iddia gerçek bir habere değil, “yalan dolan iftira” sloganıyla faaliyet gösteren Kaparoz.com adlı bir parodi haber sitesinin yayınladığı mizahî metne dayanıyor. AKP tarafından bu yönde bir yasa tasarısı hazırlandığına yönelik Meclis ve Parti kaynaklarında herhangi bir ize de rastlanamamaktadır. Kaparoz.com’un parodi haberinin gerçek sanılarak paylaşılmasının, hiçbir resmî kaynağa dayanmayan bu asılsız iddianın yaygınlaşmasına yol açtığı anlaşılmaktadır.

Yanlış İddia

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı “Evlenmeyip evde kalıyorlar” şeklinde bir çıkışta bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözlerinin akabinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) tarafından evlenmeyip evde kalanlara yönelik yaptırım uygulanmasına karar verildiği ve evde kalanların kademeli olarak artacak şekilde vergilendirmeyi hedefleyen bir yasa tasarısının hazırlandığı şeklinde bir iddia sosyal medyada yaygın şekilde paylaşıldı.

Ancak bu iddia herhangi bir resmî kaynağa dayanmıyor. AKP tarafından bu yönde bir yasa tasarısı hazırlandığına yönelik Meclis ve AK Parti kaynaklarında herhangi bir ize  rastlanamamaktadır.

Bahse konu iddia gerçek bir habere değil, “yalan dolan iftira” sloganıyla faaliyet gösteren Kaparoz.com adlı bir parodi haber sitesinin yayınladığı mizahî metne dayanıyor.

Kaparoz.com’un 9 Ocak 2020 tarihinde yayınladığı “AKP’den Yasa Teklifi: 30 Yaşını Geçip Evlenmeyenlere Evde Kalma Vergisi Getiriliyor” başlıklı yazısında “AKP Grubu, Erdoğan’ın “Evlenmeyip evde kalıyorlar” diyerek eleştirdiği gençlere yaptırım uygulanmasına karar verdi. Hazırlanan yasa teklif onaylanırsa evde kalanlar kademeli olarak artacak şekilde vergilendirilecek” sözleriyle bu iddiayı mizahî bir dille parodi haber şeklinde paylaşmıştı.

 

Kaparoz.com'un "AKP’den Yasa Teklifi: 30 Yaşını Geçip Evlenmeyenlere Evde Kalma Vergisi Getiriliyor" başlıklı parodi haberi
Kaparoz.com’un “AKP’den Yasa Teklifi: 30 Yaşını Geçip Evlenmeyenlere Evde Kalma Vergisi Getiriliyor” başlıklı parodi haberi

 

Kaparoz’un bu parodi haberi bazı internet haber siteleri ve sosyal medya kullanıcıları tarafında ciddiye alınmıştı. Parlamento Haber’in “AKP’den Yeni Yasa Teklifi: Evde Kalma Vergisi Getiriliyor” başlıklı haberi de bunlardan biriydi.

 

Parlamento Haber'in Kaparoz'un parodi haberini ciddiye aldığı "AKP'den Yeni Yasa Teklifi: Evde Kalma Vergisi Getiriliyor" başlıklı haberi
Parlamento Haber’in Kaparoz’un parodi haberini ciddiye aldığı “AKP’den Yeni Yasa Teklifi: Evde Kalma Vergisi Getiriliyor” başlıklı haberi

 

Parlamentohaber.com adlı internet haber sitesi kaparoz.com’a atıf yaptığı hâlde bahse konu sitenin “yalan, dolan, iftira” parolasını fark edememiş olacak ki, uydurdukları parodi haberi ciddiye alarak yayınlamış. Yayınladıkları haberin ilgili paragrafları ise şöyleydi:

“(kaparoz.com)’da yer alan habere göre, AKP Grubu, Erdoğan’ın “Evlenmeyip evde kalıyorlar” diyerek eleştirdiği gençlere yaptırım uygulanmasına karar verdi. Hazırlanan yasa teklif onaylanırsa evde kalanlar kademeli olarak artacak şekilde vergilendirilecek.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir yetkili “Bugün Sayın Cumhurbaşkanımız çok önemli bir konuya parmak bastı. Adeta kanayan bir yaramız bu bizim. Gençlerimiz gezeyim, tozayım derken farkında olmadan evlilik yaşını geçiriyorlar. Tabii fark ettikleri zaman da iş işten geçmiş oluyor, maalesef evde kalıyorlar. Evde kalan kişi de hem ailesine hem de topluma yük. Sümsük sümsük ailelerinin peşinde dolanıyor bu evde kalan arkadaşlarımız. Yani atsan atılmaz, satsan satılmaz. Psikolojileri de bozuluyor bir süre sonra, iyice tuhaf tiplere dönüşüyorlar. Bu evde kalmış kişilere dikkat edin ya hastanedelerdir ya kahvede ya da komşuda. Bir işe yarayalım diye düşünenine ben bugüne kadar rastlamadım. Öyle mal gibi, saksı gibi bekliyorlar. Ne beklediklerini de kendilerinden başka kimse bilmiyor. Bunların çoğu tembel, işsiz ve sivilceli. Tabii çalışmayınca devlete de bir vergi ödemiyorlar, bizim için daha ağır bir yük haline geliyorlar” dedi.”

Kaparoz.com’un parodi haberinin gerçek sanılarak paylaşılmasının bu asılsız iddianın yaygınlaşmasına yol açtığı anlaşılmaktadır.

Bahse konu iddianın gerçek sanılarak #bekarlikvergisi ve #EvdeKalmaVergisi etiketleriyle sosyal medyada yaygın şekilde paylaşıldığını görüyoruz.

 

 

AKP’nin Evde Kalma Vergisi Getireceği İddiasına İnanan Yazarlar

Henüz bu parodi haberi gerçek sanan bir yazara rastlayamadık. Ancak, bu parodi haberin yaygınlık kazanması öncesinde bu espriyi yapan bir yazarı gördük: Sözcü Gazetesi yazarı Murat Muratoğlu.

Muratoğlu, 10 Ocak 2020 tarihli “Evlenemeyenlere kayyum müjdesi” başlıklı yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın evlen(e)meyenlere yönelik sözlerini mizahi bir dille eleştirirken kayyum ataması ve vergi uygulaması seçeneklerini göz önünde bulundurabileceklerini esprili bir dille aktarmıştı:

“Devir kraldan çok kralcıların devri… Biri çıkıp da evlenmeyen ve en az 3 çocuk yapmayan teröristtir der mi? Evlenmeyenlere kayyum atamasalar bari… Bekarlık vergisi getirirler mi?

 

evde kalma vergisi

Yorumunuzu yazınız...