Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “Güneş vergisi”, “Güneşlenme vergisi” ya da “denize girme vergisi” gibi bir ilave vergi getirileceğini duyurduğu sanılan görüntü yapay zekâ uygulaması ile ironi amaçla hazırlanmış.

 

 

Geçmiş dönemin yanlış ve rasyonel olmayan makroekonomik politikalarının olumsuz etkilerini gidermeye, enflasyonu düşürmeye, dış açığı azaltmaya, bütçe açığını dizginlemeye çalışıldığı dönemde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ismi “yeni vergi” ve “vergi artışları” ile anılır oldu.

“Vergi yağmurunun” yaşandığı bu süreçte, Mehmet Şimşek’in “güneşlenme vergisi” getirmeyi planladığını duyurduğu iddiasıyla bir video sosyal medya platformlarında paylaşıldı.

Bahsi geçen görüntü şu şekilde:

 


Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt’un “Mehmet Şimşek’e çağrıda bulunuyorum. Güneş bugün çok güzel vergi almayı düşünüyor musun?” sözleriyle başlayan videoda Mehmet Şimşek’in sesinden şu ifadelerin sarf edildiği duyuluyor:

“Şimdi bizim güneşlenme vergisi almamız gerekiyor. Fethiye’de Güneş aşırı şekilde çok çok kullanılıyor. Yani güneşlenmenin aşırı artışı nedeniyle bir takım makroekonomik dengesizlikler ortaya çıkmıştı. Fethiye’de fazla bir kullanım var. Net. Denize girmenin bir vergisi olması gerekiyor. Birkaç tane örnek vereyim. Ölüdeniz’de Güneş her zaman açık. Giresun’da ise çok az derece aık. Yani Güneş’in iller arası açığı var. Geçen sene Mayıs ayında Giresun’da hava hep kapalıydı. Güneşlenme oranı sadece % 1,6. Bu da önemli. Dolayısıyla temel dengesizlikleri giderme anlamında program çalışıyor. Yani bizim Ölüdeniz’den Fethiye’den güneşlenme vergisi almamız gerekiyor. Neden? Çünkü orası Güneş’in enerjisini çok kullanıyor.”

 

 

Bahsi geçen ironi videoyu gerçek sanan paylaşımlardan örnekler şöyle sunulabilir:

Özgür Aybaş (@AybasOzgur): “Olum bunlar harbiden sıyırdı lan ölüyü diriyi s2tiler gözünü her şeye diktiler.Resmen aklımızla Taş-ŞAK geçiyorlar”

 

mehmet-simsek-guneslenme-vergisi

 

KorkusuzCengaver (@Azize21645527): “GÖZÜN AYDIN ARTIK GENEŞLENDİN VERGİSİ ALINACAKMIŞ MEHMET ŞİMŞEK”

 


Yeni vergi konusunda inovatif yaklaşımlar sergilense de, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından “Güneş vergisi”, “Güneşlenme vergisi” ya da “denize girme vergisi” gibi bir ilave vergi getirileceği açıklanmadı.

Görüntü Mehmet Şimşek’in katıldığı bir yayından görüntü üzerine sesi yapay zekâ uygulaması kullanılarak ses klonlama yoluyla hazırlanmış.

 

 

 

Ses ve görüntünün uyumluluk arz etmediği videonun “ironi” olduğu ve yapay zekâ uygulaması ile hazırlandığı açıklama kısmında şu sözlerle belirtilmiş:

“Fethiye’den Güneşlenme Vergisi Cemal Enginyurt’un “güneşten vergi alacak mısın?” sorusuna cevap veren Mehmet Şimşek, “Fethiye’den güneşlenme vergisi almamız gerekiyor” dedi. Şimşek, “Ölüdeniz’de güneş çok açık kalırken, Giresun’da bu oran çok düşük. Dengeleri korumalıyız, denize girmenin de bir vergisi olması lazım” diye ekledi. ⚖️ (fethiyegeyik tarafından mizahi olarak yapay zeka ile hazırlanmıştır)”

 

Bahsi geçen ironi içerikte Mehmet Şimşek’in TRT Haber Kanal Koordinatörü Mücahid Eker’in sorularını cevapladığı 20 Mayıs 2024 tarihli yayından görüntü kullanılmış.

Söz konusu programda Şimşek, sanıldığı gibi yeni bir vergi türünün getirileceğini söylememiş.

 

 

Yorumunuzu yazınız...