Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında “İmamoğlu lüks evde yaşıyor, Benim vatandaşım çürük evde yaşıyor. Saraylarda ve lüks içinde yaşayıp ülkesinin vatandaşından bi haber olanlardan bu gariban halkım sandıkta hesabını soracaktır.” ifadelerini kullandığı iddiası doğru değil

İroni amaçlı paylaşımda uydurulan ifadeler gerçek sanılmış

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında lüks evde yaşadığı için çürük evde yaşayan vatandaşların hâlinden bihaber olduğu ve bu nedenle halkın sandıkta kendisinden hesap soracağı yönünde sözler sarf ettiği iddiası 29 Ocak 2023 günü dolaşıma girdi.

 

Herhangi bir muteber basın organında aktarılmayan bu ifadeler “kulaktan kulağa oynar gibi” sosyal medyada yayıldı:

 

nurse (@nursse_hemsire): “Erdoğan: İmamoğlu lüks evde yaşıyor, Benim vatandaşım çürük evde yaşıyor Saraylarda ve lüks içinde yaşayıp ülkesinin vatandaşından bi haber olanlardan bu gariban halkım sandıkta hesabını soracaktır. Buna cevabı Kıbrıs milletvekili vermiş..”

 

ekrem-imamoglu-luks-evde

 

Zor (@siyabenderr): “Erdoğan Ekrem İmamoğlu lüks evde yaşıyor, Benim vatandaşım çürük evde yaşıyor Saraylarda ve lüks içinde yaşayıp ülkesinin vatandaşından bi haber olanlardan bu gariban halkım sandıkta hesabını soracaktır “

 

ekrem-imamoglu-luks-evde-yasiyor

 

Edip Yüksel (@edipyuksel): “Zübükistan’dan bir haber “

 

Paylaşılan ifadeler Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dile getirildiğine dair bir aktarıma rastlanamıyor.

İmamoğlu lüks evde yaşıyor, Benim vatandaşım çürük evde yaşıyor. Saraylarda ve lüks içinde yaşayıp ülkesinin vatandaşından bi haber olanlardan bu gariban halkım sandıkta hesabını soracaktır.” sözü, daha önce benzer şekilde gerçek sanılan kurguladığı sözlerle gündeme gelen Özgür Aybaş tarafından paylaşılmış.

 

imamoglu-luks-evde-yasiyor

 

“Türkiye Tekel Bayileri Platform Başkanı” Özgür Aybaş, ironi yaptığını belirttiği benzer kurgu ifadeleri sosyal medya hesaplarında paylaşmasıyla tanınıyor.

Özgür Aybaş’ın geçmişte uydurduğu benzer söz atıfları kamuoyunca gerçek sanılarak tepkiyle karşılanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Araç sahibi vatandaşlardan Ek (MTV) Motorlu Taşıt Vergisi almak kabul edilemez bir durumdur” dediği, Erdoğan’ın “Valiliklerin Ferman niteliğinde genelgelerle yaşam tarzına müdahale etmesi yeme içme kültürüne karşı uyguladığı yasakçı zihniyet yetki saptırmasıdır kabul edilemez bir durumdur.” ifadelerini kullandığı, Murat Kurum’un “İstanbul’da sahil ve civarında vatandaşın içki tüketimine yaşam tarzına kimse karışmayacak.Tekel bayisi esnaflarına yönelik 22:00’den sonra Alkollü içki satış yasağı uzatılarak saat 24:00’de uzatacağız mevcut belediyenin bu baskıcı yasakçı cezalandırıcı yaptırımlarından kurtaracağız.” dediği, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun köpeklerin uyutulması önerisine karşı çıktığı yönündeki paylaşımlar bunlardan bazılarıydı.

 

ek-mtv-kabul-edilemez

 

valiliklerin-ferman-niteliginde

istanbulda-sahil-ve-civarinda-vatandasin-icki-tuketimine

 

Yorumunuzu yazınız...