Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun köpeklerin uyutulması önerisine karşı çıktığı iddiasıyla bazı haber sitelerinde ve sosyal medyada yaygın şekilde paylaşılan sözlerin kaynağı Özgür Aybaş’ın kurgu paylaşımı

 

Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından yürütülen, hayati tehlike oluşturduğu gerekçesiyle, sokak hayvanlarının, özellikle de köpeklerin 30 gün içinde sahiplenilmemesi halinde “uyutularak”, yani enjeksiyonla öldürülmesine ilişkin yasal düzenleme hazırlığı kamuoyunda büyük tartışmalara neden oldu.

Bu süreçte, eski İçişleri Bakanı, AK Parti İstanbul Milletvekili Süleyman Soylu’nun sokak köpeklerinin barınaklarda toplatılması, 30 gün içinde sahiplendirilmeyenlerin de uyutulması yönündeki yasa teklifi hazırlığına karşı çıktığı iddiasıyla bir açıklama metni dolaşıma girdi.

Soylu’nun sokak hayvanları yasa tasarısı hazırlığı hakkındaki açıklaması olduğu iddiasıyla paylaşılan metin şöyle:

“Köpeklerin uyutulması ülke toplumunda büyük yaralar ve geri dönüşü olmayan travma yaratır. Avrupa’nın yapmış olduğu uyguladığı kötü örnekler bizim merhametli Türk halkının örf ve adetlerine uygun değildir. Köpeklerin uyutulması yok edilmesi böyle pervasızca kabul edilmesine gönlüm razım değildir. Yapılacak olan belediyelerin sistemli bir biçimde bu sorunu çözmesidir. Canların hayatı polemik yapılacak konu değildir. Onlar Allah’ın bize emanet ettiği sessiz kullarıdır. Yaratılanı severiz yaratandan ötürü.”

Bu iddia, OdaTV, DarkWeb Haber, 360 Derece, Tanzim Haber, Solcu Gazete, Medyanın Elli Tonu, Kimsesiz Haber, Haber Report, GaGa, Muhbir, Esas Medya, Zasparagas TV, EMA Haber Ajansı, 23 Derece, Haber Bandı, Son Güncel Haber, Metropol Haber, Söylenti Haber, Ay Yıldız Haber, Gözcü, Haber, TR Haber, Yankı Haber, Dijital Gaste, Kulis TV gibi “haber” girişimlerince paylaşıldı.

 

suleyman-soylu-basibos-kopek-duzenlemesi

 

Ancak, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bu yönde bir açıklaması bulunmuyor.

Soylu, sokak köpeklerine dair planlanan düzenleme hakkında müsbet ya da menfi bir açıklama henüz yapmadı.

Süleyman Soylu’nun köpeklerin uyutulması önerisine karşı çıktığı iddiasıyla bazı haber sitelerinde ve sosyal medyada yaygın şekilde paylaşılan sözlerin kaynağı Özgür Aybaş’ın 25 Mayıs 2024 tarihli paylaşımı.

 

suleyman-soylu-kopeklerin-uyutulmasi

 

Kendisine sosyal medya hesabından ulaştığımız Özgür Aybaş, “Kurgu değil Süleyman beyin kendisine sorabilirsiniz kendisinden daha net cevap alabilirsiniz” yanıtını verdi.

“Türkiye Tekel Bayileri Platform Başkanı” Özgür Aybaş, ironi yaptığını belirttiği benzer kurgu ifadeleri sosyal medya hesaplarında paylaşmasıyla tanınıyor.

Aybaş’ın bahsi geçen paylaşımı öncesinde bu açıklamanın ve ifadelerin izine rastlanamıyor.

Özgür Aybaş’ın geçmişte sosyal medya hesabında paylaştığı birçok kurgu açıklama bazı basın kuruluşları ve sosyal medya kullanıcıları tarafından gerçek sanılmıştı.

İlgili içeriklerde kullanılan fotoğraf ise Süleyman Soylu’nun konutunun bahçesinde 2020 yılında kaydedilmiş.

 

suleyman-soylu-sahiplendigi-kopek

 

Süleyman Soylu, sahiplendiği sokak köpekleri “Bulut” ve “Duman”la çektirdiği fotoğrafları sosyal medya hesabından 17 Mayıs 2020 günü paylaşmış.

 


 

İLAVE: İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi de paylaşılan açıklamanın eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ait olmadığını şu ifadelerle duyurdu:

“Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, “İçişleri eski Bakanı Süleyman Soylu, sahipsiz sokak hayvanları düzenlemesine karşı çıktığını açıkladı” iddiası doğru değildir. AK Parti İstanbul Milletvekili ve İçişleri eski Bakanı Süleyman Soylu’nun sahipsiz sokak hayvanları düzenlemesine ilişkin iddia edildiği gibi bir açıklaması olmamıştır. Bahse konu haberlerde geçen ifadeler, Süleyman Soylu’ya ait değildir. Süleyman Soylu’ya atfedilen açıklamanın, bir sosyal medya kullanıcısı tarafından kurgulanarak sosyal medyada paylaşıldığı tespit edilmiştir. Kamuoyunu manipüle etmeyi amaçlayan asılsız iddialara itibar etmeyiniz.”

 

Yorumunuzu yazınız...