Görücü usulü bir aşk istiyorum / Gördükçe göresim gelsin, görmeyince ölesim.” dizelerinin İlhan Berk’e ait olduğuna dair bir delil bulunmuyor

 

Görücü usulü bir aşk istiyorum / Gördükçe göresim gelsin, görmeyince ölesim.” dizelerinin sosyal medya platformlarında şair ve çevirmen İlhan Berk’e (Emrullah İlhan Birsen) (1918, Manisa – 28 Ağustos 2008, Bodrum) ait olduğu iddiasıyla paylaşıldığı görülüyor.

 

Göğe Bakma Durağı (@Gogebakalimmm) & Fersûde (@fersude__): “Görücü usulü bir aşk istiyorum; gördükçe göresim, görmeyince ölesim gelsin… ilhan berk”

 

 

 

Yaptığımız taramada “Görücü usulü bir aşk istiyorum / Gördükçe göresim gelsin, görmeyince ölesim.” dizelerinin / sözünün İlhan Berk tarafından dile getirildiğine / kaleme alındığına dair bir delile rastlayamadık.

İlhan Berk’in şiirlerini derleyen, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan “İlhan Berk Toplu Şiirleri” adlı eserde bu dizeler yer almıyor.

Mezkûr sözün sosyal medyada ilk defa 2011 yılı Ekim ayı sonlarında anonim biçimde dolaşıma girdiği anlaşılıyor.

Özellikle 2011 yılı Kasım ayında Facebook’ta ve Twitter’da anonim şekilde yayılmaya başlayan söz, 2011 Kasım ortasından sonra -herhangi bir kaynak atfı olmaksızın bir anda- İlhan Berk imzasıyla paylaşılmaya başlanmış.

Bahsi geçen dizelerin aşk, mitoloji, nesneler, tarih gibi konuları farklı bakış açılarıyla işleyen İlhan Berk’in üslubuyla uyumlu olmadığı kanaatindeyiz.

İlhan Berk’in üslubu hakkında tafsilat için “İlhan Berk’in Eserlerinde Geçmeyen ve Üslubuyla Uyumlu Olmadığı Değerlendirilen Şiirler / Sözler” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

 

Yorumunuzu yazınız...