Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yanında Fotoğrafta Görülen Kişi İlhan Kesici Değil Zeki Yeşildağ

 

Fuat Uğur, Türkiye Gazetesinde 12 Ağustos 2017 günü yayınlanan “Tayyip Erdoğan, İlhan Kesici ve bir fotoğrafın hikâyesi” başlıklı yazısında skandal addedilebilecek bir hata yaparak arşivden bir fotoğrafta yanında yer alan kişinin Cumhuriyet Halk Parti (CHP) Milletvekili İlhan Kesici olduğunu ileri sürmüş:

"Yukarıda gördüğünüz fotoğraftan haberim yoktu. Sabah internet sitesinin Ekonomi Editörü Umut Çelik gönderdi. Gazetenin arşivinde rastlamış. 1996 yılından. Yer HBB televizyonunun (Zamanında böyle bir televizyon vardı) çay ocağı. 

Solda gördüğünüz bendeniz. Hayli kiloluyum ve kendimi tanımakta güçlük çekiyorum. Ortadaki, bugün CHP Milletvekili olan İlhan Kesici. Ve şimdi muhtemelen CHP’nin 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki adayı. Oturan ve beni dinleyen kişi de o zamanki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan. Hepimizde de çiçekli, ipek kravatlar var. O sıralar pek revaçta."

 

Fuat Uğur’un, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde HBB televizyonunda yanında görülen kişinin İlhan Kesici olduğunu iddia ettiği fotoğraf şöyle:

 

 

Fuat Uğur, simalarının benzerlik taşıdığı Zeki Yeşildağ ile İlhan Kesici’yi karıştırmış.

Fuat Uğur’un İlhan Kesici olarak aktardığı kişi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pınarhisar Cezaevi’nde yanında kalan Hasan Yeşildağ’ın kardeşi, TürkMedya Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yeşildağ.

 

zeki yesildag
Zeki Yeşildağ

 

Sanal alemde hakkında pek bilgi ve fotoğraf bulunmayan Zeki Yeşildağ, Hasan Yeşildağ, Ahmet Ali Yeşildağ ve Ali Yeşildağ kardeşler, anneleri Ayşe Yeşildağ’ın 27 Ocak 2022 günü Piyalepaşa Camii’nde kılınan cenaze namazında görüntülenmişti.

 

hasan-zeki-ali-yesildag
Kaynak: Akşam gazetesi

 

Fuat Uğur bu hatasını 13 Ağustos 2017 günü yayınlanan “Hafızanın insana oynadığı oyun ve meslek kazası” başlıklı yazısında kabul ederek hafızasının kurbanı olduğunu belirtmişti.

“Fakat yine de bu mesleki kaza beni üzdü. Fotoğrafta olan ve benzetilen tüm kişilerden özür dilerim bu vesileyle. Belki de İlhan Kesici’nin “Meral Akşener çatı adayı oldu oluyor” derken CHP’nin 2019 Cumhurbaşkanı adayı olarak ortaya çıkması nedeniyle bu fotoğraf da önüme gelince çok denk düştü.”

 

“Kadro yok, yetersiz elemanla bir organizasyon yapılmış durumda ve her iş bana kalmış. Kafam sepet gibi o sırada. O korkunç meşguliyet içinde benim İlhan Kesici diye ağırladığım o fotoğraftaki kişi, yani İlhan Kesici’yle tıpatıp aynı olan kişi Tayyip Erdoğan’ın cezaevinde yanında kalan sadık dostu Hasan Yeşildağ’ın kardeşi Zeki Yeşildağ’mış. Zeki Yeşildağ bir dönem ANAP’ta siyaset yapan biri olduğu ve Kesici’yle olan bu inanılmaz benzerliği nedeniyle hafızam bana bu oyunu oynadı belki, bilemiyorum.”

 

Fuat Uğur’un hata yaptığı bahse konu yazısı Türkiye Gazetesi’nin internet sitesinden kaldırılmış.

 

Yorumunuzu yazınız...