Bir Gün Seni Unutmak Zorunda Kalırsam Aşkımın Küçüklüğüne Değil, Çaresizliğimin Büyüklüğüne İnan” Sözünün Attilâ İlhan’a Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Bugün; şair, romancı, gazeteci, senarist, eleştirmen gibi pek çok sıfata haiz bir edebiyatçıya, Attilâ İlhan’a (15 Haziran 1925 – 10 Ekim 2005) atfedilmiş bir sözden bahsedeceğiz.

Bir gün seni unutmak zorunda kalırsam aşkımın küçüklüğüne değil, çaresizliğimin büyüklüğüne inan” şeklindeki sözün Twitter, Facebook, Tumblr, Pinterest gibi muhtelif platformlarda şairle anıldığını görmekteyiz:

 

Bir Gün Seni Unutmak Zorunda Kalırsam Aşkımın Küçüklüğüne Değil Çaresizliğimin Büyüklüğüne İnan Bir Gün Seni Unutmak Zorunda Kalırsam Aşkımın Küçüklüğüne Değil Çaresizliğimin Büyüklüğüne İnan Bir Gün Seni Unutmak Zorunda Kalırsam Aşkımın Küçüklüğüne Değil Çaresizliğimin Büyüklüğüne İnan

 

Bir dizeden ziyade “söz” olarak adlandırmanın daha uygun olacağını düşündüğümüz alıntı, 2012 yılından bu yana Attilâ İlhan’a izafe edilerek paylaşılıyor.

Mezkur ifadenin, şaire ithaf edilmeden evvel 2007 yılında bir blog sitesinde Ayrılık Mesajları, Ayrılık SMS’leri başlığıyla paylaşılan anonim “sözler” silsilesi arasında yer aldığını görüyoruz.

Söz konusu ifade, birçok örnek “söz” sitesinde de şairin imzasıyla yer alıyor.

Müzisyen Bedirhan Gökçe’nin resmi Facebook sayfasında mevzubahis yanlışlığa ortak olduğunu görüyoruz.

Berra Çamlıdere’nin Kolej Züppesi isimli kitabında ifadenin Attilâ İlhan’ın adı kullanılarak alıntılandığına şahit oluyoruz:

Ekşi Şeyler de sözü Attilâ İlhan’ın zannederek paylaşmıştı.

Şairi anmak adına Attilâ İlhan’ın ismiyle açılan profillerde dahi işbu hataya rastlamak mümkün:

 

 

Hemen her incelememizde karşımıza çıkan Kaldırım Şairleri ve Şiir Sokakta isimli iki profil/ oluşum, bahse konu olan sözü araştırırken de karşımıza çıkarak bizi yine şaşırtmıyor:

 

 

Sözün, hiç araştırılmadan “kopyala yapıştır” usulüyle bugüne dek paylaşılagelmesi, bahsi geçen bilgi kirliliğinin yaygınlaşmasına sebep olmuş görünüyor.

Tüm bunların aksine söz, Attilâ İlhan’a ait değil.

Şairin bütün şiir kitaplarını taradık fakat bahsi geçen söze dair herhangi bir iz bulamadık.

Attilâ İlhan okurlarının da kolaylıkla fark edebileceği gibi ifade, şairin imgelerle örülü şiir anlayışıyla bağdaşmayacak denli alelade bir üsluba sahip.

İfadenin; yukarıda bahsettiğimiz gibi bir mısradan ziyade, bir dönem hayli revaçta olan anonim SMS mesajlarına/ sözlerine daha yakın bir tarzda kaleme alındığı görülüyor.

Sözün sahibi henüz tespit edilebilmiş değil.

 

attila ilhan

 

“Bir Gün Seni Unutmak Zorunda Kalırsam Aşkımın Küçüklüğüne Değil, Çaresizliğimin Büyüklüğüne İnan” Sözünün Attilâ İlhan’a Ait Olduğunu Zanneden Yazarlar

  • Ata Alp And – yeniadana.net – 20 Nisan 2020 – “Unutmak”

 

Yorumunuzu yazınız...