İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mehmet Acet’in Koronavirüs Salgınının Genel Yayılımının Sona Erdiği Yönündeki Demeç İsnadını Tekzip Etmiş

Yeni Şafak Gazetesi yazarı Mehmet Acet, “İçişleri Bakanı Soylu: Genel yayılım bitti ama tedbirlerimize devam edeceğiz” başlıklı 2 Mayıs 2020 tarihli yazısında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun  koronavirüs salgınının genel yayılımının bittiği yönünde bir ifade kullandığını aktarmıştı:

Bu bilgileri de aktardıktan sonra, konunun en ilgi çekici bölümüne yani, Bakan Soylu’nun “Gidişat nasıl” şeklindeki soruma verdiği cevaplara gelebiliriz.

Şöyle diyor Soylu:

“81 ili takip ediyorum. Genel yayılım bitti. Bu sona erdi. Virüs etkisini kaybediyor. Parça parça belli alanlarda, mesela bir cenazede 25 kişi çıkabiliyor ama genel yayılım bitti. Ben virüsün etkisini kaybettiğini düşünüyorum. Bu önemli ama biz tedbirlerimize devam edeceğiz.”

Görüldüğü üzere İçişleri Bakanı Soylu, korona salgının geldiği noktaya ilişkin değerlendirme yaparken iyimser bir noktada duruyor.

Mehmet Acet’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla yaptığı görüşmeyi aktardığı satırlar İçişleri Bakanlığı tarafından yalanlandı. Yayımladığı açıklamada İçişleri Bakanlığı, koronavirüs salgınının genel yayılımının sona erdiğine yönelik ifadenin Bakan Soylu’ya ait olmadığını, bazı uzmanların değerlendirmesini yansıttığını aktardı.

İçişleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından yayımlanan açıklama metni şu şekildeydi:

“Bugün bir köşe yazısında geçen “Genel yayılım bitti ama tedbirlerimize devam edeceğiz” cümlesi Sayın Bakanımıza ait değildir. Sayın yazar ile telefonda yapılan sohbette bu ifadenin bazı uzmanların değerlendirmeleri olduğunun altı ısrarla çizilmiş ve bu sohbetin bir demeç olmaması vurgulanmıştır.

 

Pandemi ile mücadelede rehavetten uzak durulmasının sürekli ifade edildiği bu hassas dönemde, böyle bir söylem ve yaklaşım, Sayın Bakanımız tarafından asla kabul edilmemektedir.”

 

koronavirüs genel yayılımı
İçişleri Bakanlığı’nın Mehmet Acet’in Süleyman Soylu’ya atfettiği koronavirüsün genel yayılımı hakkındaki sözleri tekzip ettiği paylaşımı

 

İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı yalanlamanın ardından Yeni Şafak, Mehmet Acet’in yazısıyla ilgili bir düzeltme henüz yayımlamadı.

 

Yorumunuzu yazınız...