Fotoğrafta Fethullah Gülen’in Yanında Görülen Kişinin Süleyman Soylu Olduğu İddiası Doğru Değil

Fethullah Gülen’in yanında görülen ve Süleyman Soylu olduğu sanılan kişi aslında Gülen’in sağ kolu olarak nitelenen Davut Hancı adlı şahıs.

Yanlış İddia

 

FETÖ lideri Fethullah Gülen konulu montaj fotoğrafları daha önce başka bir yazıda değinilmişti. Ancak, sosyal medyada paylaşım yaygınlığı nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yer aldığı sanılarak paylaşılan aşağıdaki fotoğrafa ayrı bir yazıda değinilmesinin uygun olacağı kanaatiyle işbu yazı hazırlandı…

Hatalı aktarım içeren paylaşımlardan örnekler:

 

suslu sulu derken bunu mu kastetti

 

suleyman soylu gulen

 

sedat peker suleyman soylu feto

 

Fethullah Gülen bir çocuğu severken yanında görülenler arasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sanılan fotoğraftaki kişi aslında Davut Hancı adlı şahıstı.

 

fethullah gülen davut hancı

 

Söz konusu fotoğraf 2013 yılı Ramazan Bayramı’nda ABD’nin Pennsylvania eyaletindeki bayramlaşma esnasında kaydedilmiş.

 

fethullah gülen süleyman soylu sanılan kişi

 

Fethullah Gülen’in çocuklara şeker ve para dağıttığı ana ait fotoğraflara herkul.org adlı internet sitesinde yayımlanan 8 Ağustos 2013 tarihli ve “Hüzünlü gurbette bir bayram daha” başlıklı yazıda, Fgulen.com adlı internet sitesinde yayımlanan 9 Ağustos 2013 tarihli “Bu bayramda da göz yaşı…” başlıklı yazıda ve Fethullah Gülen adına açılan sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımlarda rastlanabiliyor.

 

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=231323550399447

 

Anılan bayramlaşma esnasında kaydedilen diğer fotoğraflar ve Davut Hancı’ya ait basına yansıyan fotoğraflar incelendiğinde mezkûr şahsın Süleyman Soylu olmadığı anlaşılabiliyor.

 

fethullah gulen davut hanci

 

fethullah gulen bayramlasma

 

Davut Hancı, FETÖ/PDY’nin önde gelen isimlerinden olduğu ve Kanada’da terör örgütünün sözde il imamlığını yaptığı gerekçesiyle tutuklanmasının ardından Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Cezanın temyiz edilmesinin ardından İstinaf Mahkemesi tarafından yapılan incelemede ilk derece mahkemesinin verdiği ceza yarıya indirilip yattığı süre göz önünde bulundurularak şartlı tahliye edilen Hancı’nın Türkiye’den ayrılarak Kanada’ya kaçtığı anlaşılıyor.

Şahsının yer aldığı sanılan fotoğrafın çekildiği tarihte AK Parti Genel Başkan Yardımcılığını üstlenen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 2016 yılı öncesinde bıyık bırakmadığı, ilgili tarihte bıyıksız olduğu ve ABD’de bulunmadığı biliniyor.

 

suleyman soylu
Süleyman Soylu (2013)

 

Süleyman Soylu’nun sosyal medya hesabı incelendiğinde bahsi geçen fotoğrafın kaydedildiği tarihte Türkiye’de farklı illerde bayramlaşma törenlerine katıldığı görülebiliyor.

 

 

Söz konusu fotoğrafta görülen şahsın Süleyman Soylu olmadığına daha önce Teyit.org da değinmişti.

 

Yorumunuzu yazınız...