Fotoğrafta Fethullah Gülen’in Yanında Görülen Kişinin Mustafa Varank Olduğu İddiası Doğru Değil

Komedyen Atalay Demirci ile birlikte Fethullah Gülen’in yanında ellerini kenetlemiş vaziyette bulunan ve Mustafa Varank olduğu sanılan kişi aslında Vural Arısoy adlı tiyatrocu.

Yanlış İddia

 

FETÖ lideri Fethullah Gülen konulu montaj fotoğrafları daha önce başka bir yazıda derlenilmişti. Ancak, sosyal medyada paylaşım yaygınlığı nedeniyle Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yer aldığı sanılarak paylaşılan aşağıdaki fotoğrafa ayrı bir yazıda değinilmesinin uygun olacağı kanaatiyle işbu yazı hazırlandı…

 

fethullah gülen atalay demirci vural arısoy

 

Söz konusu fotoğraf komedyen Atalay Demirci’nin Twitter hesabının 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından bir hacker grubu tarafından ele geçirilmesiyle ortaya çıkmıştı. Demirci’nin Twitter hesabında ele geçirilen Enes Kanter ve Hakan Şükür’le yaptığı yazışmalarla birlikte bahsi geçen fotoğraf da sosyal medyada servis edilmişti.

Bu süreçte, sızdırılan fotoğrafta Fethullah Gülen’in sol tarafında ellerini kenetlemiş vaziyette bulunan kaftan giymiş kişinin Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank olduğu ileri sürülmüştü (Anılan kişinin Önder Aytaç olduğu da iddia edilmişti).

Fotoğrafı bu iddiayla aktaran paylaşımlardan örnekler şöyle sunulabilir:

 

mustafa varank fethullah gulen

 

mustafa varank fethullah gülen

 

İsmail Koncuk:

 

Sanılanın aksine, Fethullah Gülen’in yanında görülen ve Mustafa Varank olduğu sanılan kişi aslında Vural Arısoy adlı tiyatrocu.

 

vural arisoy
Vural Arısoy

 

mustafa varank
Mustafa Varank

 

Mustafa Varank, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’nın bahse konu fotoğrafı içeren paylaşımı hakkında “alçakça iftira” tanımını kullanmıştı. Varank’ın ilgili paylaşımı şu şekildeydi:

“Edirne’yi yıllardır yöneten CHP belediyesinin atıksuları arıtmadan Meriç’e boca ettiğini ifşa edince çok bozulmuşlar CHP il başkanı çıkmış “her şey çok güzel olacak” tivitleri atan firari fetöcünün fotoğrafıyla alçakça iftira atıyor. Belediyeciliğiniz gibi siyasetiniz de rezil!”

 

mustafa varank feto

 

Vural Arısoy, 2005 yılında çekilen fotoğrafta görülen kişinin kendisi olduğunu şu şekilde aktarmıştı:

“O fotoğrafı anlatıyorum isteyen dinlesin, isteyen yalana, iftiraya devam etsin. @varank @herkesicinCHP

 

1- O fotoğraf 2005 yılın da çekilmiştir.

 

2- Ben 26 yıldır Tiyatro sanatçısıyım ve Geleneksel Türk Tiyatrosu( Karagöz-Hacivat, Ortaoyunu) ile yakından ilgileniyorum.

 

3- ‘Sözde tiyatrocu’ değilim. Şırnak tan Edirneye, Sidney den Moskova ya kadar bir çok şehir de, köyde gösteriler yaptım, Uluslararası festivallere katıldım, ödüller aldım.

 

3- O fotoğrafta üstüm de bulunan kostüm Ortaoyununda yer alan Pişekar İsmail efendi kostümüdür.

 

4-Tabi ki Türkiye de sanat yapmak ve ya sanatçı olmak bu kadar zorken bizler uzun yıllar ortaoyunu, Karagöz ve Hacivat oyunları sergileyerek bu sanatın utulmaması için gayret ettik.

 

5- 2005 yılında bir New York turnesinde Fetullah Gülen Hocaefendi’yi ziyaret ettik…

 

6- Ona kısa bir gösteri sunduk. Bu fotoğraf hemen gösteri sonrası çekildi. Aynı zaman da bu gösteri 2006 yılın da @Hurriyet gazetesi tarafından haberleştirildi ve @cuneytozdemir ’ de Tiyatronun müdürü ile bir röportaj yaptı.

 

7- Bu fotoğraf aslında Önder Aytaç’ı sıkıştırmak için kullanıldı. Atalay’ı @Prof_OnderAytac sanan bakar körler daha sonra @varank‘ı bana benzettiler. Biraz dikkat etseler onun ben olmadığı çok belli ama bilerek bazıları bu yalan ve iftiraya devam ediyor.

 

8- Gelelim el-pençe duruşumuza… Efendiler biz her zaman büyüklerimize, alimlere, ustalarımıza ve en önemlisi ‘insanlara’ saygı duyduk. Kimseye iftira atmadım, kimsenin dedikodusunu yapmadım, kimseyi kendi çıkarlarım için suçlamadım. Herkes kendine yakışanı yapar.

 

9- Şüphesiz unutulmasın ki, Son altı yıldır bana iftira atan, ismimi karalayan, beni hedef gösteren herkes Adalete yaptıklarının hesabını verecektir.

 

10-Ayrıca @varank’ın dediği gibi, ben her şey güzel olacak twitleri atmadım. ‘Bu ne biçim hikaye böyle’ dedim. Aradan 6 yıl geçti ve yine söylüyorum BU NE BİÇİM HİKAYE BÖYLE

 

Vural Arısoy’un Youtube kanalı incelendiğinde Ankara Sanat Evi (ANSE) adlı özel tiyatro evi kadrosundan Serkan Öztürk ve Savaş Bayındır’la birlikte performans sergilediği ortaoyunu kayıtları görülebiliyor:

 

 

anse tiyatro

 

vural arisoy tiyatro

 

 

2005 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın özel tiyatrolara verdiği destekten faydalanan ANSE’nin ABD’ye gidip Fethullah Gülen’in evinde performans sergilediği basına yansımıştı.

ANSE Genel Müdürü Yusuf Kulaksız’ın konuyla ilgili şu ifadeleri kullandığı aktarılmıştı:

“ABD’ye turneye gitmiştik. Oyuncu arkadaşlarımızın yüzde 80’i de Fethullah Gülen sempatizanıdır. ‘Acaba huzurunda bir gösteri gerçekleştirebilir miyiz?’ diye düşündük. Kendisine talebimizi ilettik ve kabul etti. Kaldığı evde oyunlarımızdan toplam 30 dakikayı bulan gösteri sunduk.”

Vural Arısoy ve Atalay Demirci’nin hazırladığı çocuk programının bir dönem STV adlı kapatılan kanalda yayınlandığı belirtilmişti.

 

mustafa varank fethullah gulen

 

Yorumunuzu yazınız...