Diyanet’in “Çocuklara Zekâ Geliştirici Oyuncaklar Vermeyin” Dediği İddiası

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın "Çocuklara Zekâ Geliştirici Oyuncaklar Vermeyin" Duyurusu Yaptığı İddiası Asılsız

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Çocuklara Zekâ Geliştirici Oyuncaklar Vermeyin” Duyurusu Yaptığı İddiası Asılsız

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından “çocuklara zekâ geliştirici oyuncaklar verilmemesi” yönünde açıklamalar yapıldığı iddiası doğru değil. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın böyle bir açıklaması bulunmuyor. Diyanet’in açıklaması olduğu iddiasıyla paylaşılan metin Kaparoz.com adlı parodi haber sitesinin hazırladığı mizahi bir yazıdan.

Yanlış İddia

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından “çocuklara zekâ geliştirici oyuncaklar verilmemesi” yönünde açıklamalar yapıldığı iddiasını içeren ve sosyal medyada paylaşılan ve köşe yazılarında geçen metin şu şekilde:

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından çocuklara ücretsiz olarak dağıtılan “Peygamber ve Gençlik” kitabında eğitimle dindarlık arasında ters yönlü bir ilişki olduğundan söz edilerek “Yüksek tahsil yapmanın genel anlamda dindarlık üzerinde olumsuz etki yaptığı tespit edilmiştir.”ifadelerine yer verilmesinin ardından küçük yaşlardaki çocuklara zeka geliştirici oyuncaklar verilmemesi gerektiği yönünde açıklama yapıldı.

Konuyla ilgili olarak görüşlerini açıklayan Diyanet yetkilisi “Çocuklara sorgulamayı öğrettiğiniz zaman ne yazık ki pek çoğu, üstüne vazife olmayan konulara giriyorlar. Yani siz ne kadar şunu sorgula, bunu sorgulama deseniz de bir arkanıza dönüyorsunuz ki çocuk sizin söylediğinizden başka bir konuya atlamış. Şu anda tanık olduğumuz çok ciddi bir başka sorun daha var. Küçük yaşta ki çocukların ileri derecede zeka problemi var. Maalesef ileri zekalı bir nesil geliyor. Araştırdığımızda bazı ailelerin çocuklarının zekası gelişsin diye düşünerek çeşitli oyunlar, oyuncaklar ile çocukların zekalarını yapay olarak ilerlettiklerini fark ettik. Yani doğal olarak bıraksanız çocuk orta zekalı olacak belki ama eğitimdi, sanattı, oyundu, oyuncaktı derken bakıyorsunuz karşımıza sivri zekalı bir velet çıkıp sorular sormaya başlıyor.

Çocuk ileri zekalı olacak da ne olacak? Hadi diyelim süper zekalı çocuk yaptık, seni didikleyip duracak. ‘O ne?’ ‘Bu ne?’ soracak. Yaptığını beğenmeyecek, her şeyi eleştirecek. İbadetine kusur bulacak, kitabınla ilgili yerli yersiz konuşacak. Tabi dayak yiyecek. Bakın bunlar yüzünden çok yakında evde huzur, camide cemaat kalmayacak. Anne babalarımıza sesleniyorum, çocuklarımıza lütfen zeka geliştirmeyen oyuncaklar verin” demiştir. Nasıl ama! Sizce bu bir insan mı? Eğer insansa vücudunun üstündeki başının içinde acaba beyin var mı? “ileri zekalı çocuk olacak da ne olacak” diyor. Ama bizler sizin gibi salak çocuklarımızın olmasını istemiyoruz.

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Yani eğitime ayrılan bütçeye bakın neredeyse Diyanet kadar bütçesi var okulların. Boşa giden bir para. Bakın bu eğitim işinin mantığı nedir? çocuklar buraları bitirecek, mühendis olacak, telefon yapacak değil mi? Zaten telefon var piyasada, saçmalığa bakar mısınız ?Araba yapılacaksa zaten süper yabancı arabalar var, fasulye yetiştirilecekse Çin’de daha ucuzu var. Yani eğitime para harcayacağımıza arabaydı, telefondu, bunları yabancılardan almak daha mantıklı değil mi? Hem de dinimiz bize kalır” dedi.

Ancak, Teyit.org‘un da ortaya koyduğu üzere Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu yönde bir açıklaması yok. Diyanet’in açıklaması olduğu iddiasıyla paylaşılan metin, “yalan, dolan, iftira” sloganıyla yayın yapan Kaparoz.com adlı parodi haber sitesinin hazırladığı mizahi bir yazıdan.

Kaparoz.com’un “Diyanet’ten Ailelere Kritik Uyarı: “Çocuklara Zekâ Geliştirici Oyuncaklar Vermeyin”” başlıklı yazısına erişimin Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talebi üzerine Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliğinin 2019/2298 sayılı değişik iş kararı ile engellendiği görülmektedir.

Kaparoz.com'un "Diyanet'ten Ailelere Kritik Uyarı" Başlıklı Yazısı
Kaparoz.com’un “Diyanet’ten Ailelere Kritik Uyarı” Başlıklı Yazısı

Diyanet’in “Çocuklara Zekâ Geliştirici Oyuncaklar Vermeyin” Dediğini Sanan Yazarlar

Nazmi Metin, Trakya (Saray) Gözlem Gazetesinde 9 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan “Bilmek Zorunda Değilsiniz – 3” başlıklı yazısında ve Erol Özyavuz, Kocaeli Zirve Gazetesindeki “Diyanete bu kadar ayrıcalık niye?” başlıklı 8 Şubat 2019 tarihli yazısında bu hataya düşmüş.

 

malumatfurus hakkında 1197 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz