Diyanet İşleri Başkanlığının Tahrik Edici Olduğu İçin Yangın Hidrantlarının Yeniden Dizayn Edilip Değiştirilmesini İstediği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

30 Nisan 2006 tarihinde Deviantart.com’a yüklenen yangın hidrantı fotoğrafına “Diyanet, tahrik edici olduğu için yangın hidrantlarının yeniden dizayn edilip, değiştirilmesini istedi.” notunun eklendiği görsel, bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından gerçek sanılmış.

Diyanet, yangın hidrantı hakkında “tahrik” konulu bir yorum yapmış ya da herhangi bir yeniden tasarım isteğinde bulunmuş değil.

Diyanet tarafından yayımlanan açıklamalarda, internet sitesinde ya da sosyal medya hesaplarında yangın hidrantlarıyla ilgili bu yönde bir şikayet, talep ya da duyuru yer almıyor.

Ulaştığımız Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri bu iddiayı tekzip etti.

Diyanet tarafından geçmişte yayımlanan fetvalara yönelik eleştirilerin etkisiyle hiciv amacıyla görselin oluşturulduğu ileri sürülebilir.

İşbu aktarımı içeren sosyal medya paylaşımlarına yapılan yorumlar, trolleme içeren iddianın sosyal medya kullanıcılarınca gerçek sanıldığını ortaya koyuyor.

 

diyanet tahrik edici oldugu icin yangin hidrantlari

 

diyanet tahrik edici oldugu icin yangin hidrantlari

 

 

Yorumunuzu yazınız...