Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 81 İl İçin Kıble Uzmanı Kadrosu Açtığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 81 ilde görevlendirilmek üzere kıble uzmanı kadrosunun açıldığı iddiası son günlerde tekrar dolaşıma girdi.

Feyzi İşbaşaran, Ergün Poyraz ve Erdal Aksünger, Diyanet’in kıble uzmanı ataması gerçekleştirdiğini şöyle öne sürmüştü:

“Diyanet İşleri Başkanlığı, 81 ile 4 bin 500 TL maaşla ‘Kıble uzmanı’ atayacak. Camilerde imam/vaiz var, bunlara ilave bir de ‘Kıble uzmanı’ camilere gidip ‘Aha kıble burası’ diye imam/vaiz ve cemaate gösterecek. ‘Kıble uzmanı’nın yardımcıları da olmalı, adamlar yorulmasın!”

 

kıble uzmanı ataması

 

“Diyanet 81 il için Kıble uzmanı alıyormuş !! Güler misin ? Ağlar mısın ?”

 

kıble uzmanı alımı

 

Levent Özeren ise Diyanet’in kıble uzmanı kadrosu açtığını iddia etmişti.

“Kıble uzmanı diye bir görev icat etmişler. Haklılar! Kıblelerini şaşırdılar.

 

kıble uzmanı kadrosu

 

Aslında bu iddianın kökeni, 2015 yılına dayanıyor.

 

81 ile kıble uzmanı

 

2015 yılında Diyanet’in yayımladığı bir kurumsal raporda yeni yapılacak cami kıblelerinin doğru belirlenmesi amacıyla 81 ilde yapılacak görevlendirmeye yönelik ifadenin bağlamından kopartılmasıyla birlikte bu yanlış iddianın oluştuğu anlaşılıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2015 yılında yayımladığı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu‘nda “yurtiçinde yeni yapılacak camilerin kıblelerinin doğru bir şekilde belirlenmesi amacıyla her ilden bir kişiye eğitim verilecektir” ifadesine yer verilmişti.

 

diyanet kıble belirleme eğitimi

 

81 ilde görevlendirilecek kişilere yönelik verilmesi planlanan eğitim hakkında raporda yer verilen ifadenin, zaman içerisinde 81 ile 4500 TL maaşla kıble uzmanı kadrosunun açılmasına evrildiği anlaşılıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Müşaviri Burak Orhan iddiayı şu sözlerle tekzip etmişti:

Diyanet İşleri Başkanlığımızda Kıble Uzmanı diye bir kadro yoktur.

 

Başkanlığımızca 2015 yılında hazırlanan Mali Durum ve Beklentiler Raporunda “Yurtiçinde yeni yapılacak camilerin kıblelerinin doğru bir şekilde belirlenmesi amacıyla her ilden bir kişiye eğitim verilecektir” denilmiştir.

 

Rapordaki ifade çarpıtılarak 81 ile Kıble uzmanı atanacak diye algı operasyonu yapılmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığımızda Kıble Uzmanı diye bir kadro yoktur.

diyanet kıble uzmanı açıklaması

Kurumsal raporları, bütçesi, internet sitesi incelendiğinde Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde “kıble uzmanı” şeklinde bir kadronun bulunmadığı anlaşılıyor.

 

kıble uzmanı diyanet

 

* Kapak Görseli: Qibla Finder

Yorumunuzu yazınız...